LM2576-5 entegresi PIC16F88 i bozdu!

Başlatan pwm.c, 12 Ekim 2011, 15:34:51

pwm.c

Merhabalar.
Dün PIC16F88 ile 10bit ADC uygulamasını breadboard üzerinde test ediyordum. gösterge olarak Bargraf displey kullanmıştım. besleme devresi LM2576-5 SMPS entegresi ile yapılmıştı.
Devre çalışıyordu ama ADC referansı ve ölçüm gerilimi PIC beslemensinden alındığı için en ufak parazitler büyük değer sapmalarına neden oluyordu. malum smps entegreleri çok parazit üretir ve ayrıca displey akımıda beslemeyi etkiliyordu. analog girişte kondansatör filtresi vardı ama ADC 10bit olunca daha çok istenmeyen sonuçlar oluştu.  elbette bunları beslemeden ayırsaydım daha iyi sonuçlar alırdım farkındayım ama nede olsa test amaçlı birşeyler yapıyordum.
bende bu sorunu en aza indirmek için +5v beslemeye 1500uf kondansatör ilave edeyim dedim. devre çalışırken kondansatörü bağladığım anda displeyler aniden söndü ve birdahada çalışmadı. LM2576 devresi sağlamdı. elbette PIC içine başka yazlımlar yüklemeyi denedim ama olmadı sonunda 16F88 i değiştirdim.

sizde buna benzer entegreler kullanıyorsanız bu durum aklınızda bulunsun. smps devreleri anahtarlamalı çalıştığı için anormal gerilim peakları oluşabiliyor. 7805 e artık daha fazla güvenmeye başladım. :) aynı işlemi buna yaptığımda sorun çıkarmadı ve parazitler yok oldu ama malum displey akımından dolayı azda olsa ısınıyor.

PIC i bozan besleme devresinin tam şeması burada. belki anormal bişeyler vardır. entegre ON firmasına ait.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

OG

Voltaj aldığınız ucu tekrar LC ile filtre etmeniz lazım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JKramer

Kondansatörü neden devre çalışırken bağladınız, ben onu anlayamadım.

pwm.c

Alıntı yapılan: OG - 12 Ekim 2011, 15:43:56
evet sonradan bunuda denedim ama devre bu hali ile PIC i bozması pek iyi değil.

Alıntı yapılan: JKramer - 12 Ekim 2011, 15:58:07
durumu gözlemlemek için. ekranda çok fazla değişmeler oluyordu. kondansatörün buna etkisini daha hızlı görmek istedim.

OG

Alıntı yapılan: JKramer - 12 Ekim 2011, 15:58:07

Bunu da atlamışım. Yanlış olmuş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pwm.c

Alıntı yapılan: FxDev - 12 Ekim 2011, 16:04:21
Durum aslında oldukça basit. Sorun devre çalışırken kapasite bağlamanızda hemde çıkışa!

Ne olduğunu kısaca incelersek, öncelikle bağladığınız kapasite bomboştu ve çıkışa bağladığınızda kendini doldurması için yüksekçe bir akım çekmeye başladı, bu anda çıkıştaki gerilim düştü, bu düşüşü FB ucundan algılayan IC PWM duty değerini yani bobinde biriken enerji miktarını arttırmaya başladı, derken kapasitenin dolum grafiğini göz önüne aldığımızda kapasite aniden doydu ve bobinde biriken bu fazla enerji o an için kullanılmadığından çıkışta yüksek bir gerilim oluşmasına neden oldu. Bu gerilimin 12V'tu aşması dahi muhtemeldir. Sonunda PIC'in narin beslemesi yandı.

Bu gibi etkiler özellikle devreler ilk çalıştıklarında fazla arıza verebilirler, verirler mantığıyla soft start geliştirilmiştir.

Fırat seni bekliyordum. yazmasan olamayacaktı  :)

Alıntı Yapsmps devreleri anahtarlamalı çalıştığı için anormal gerilim peakları oluşabiliyor.
sanırım ben böyle bir cümle kullandım. bu herşeyi açıklıyor zaten. durumun ne olduğu zaten belli benim demek istediğim bu entegreye güven olmuyor. aslında ben bu vesile ile daha iyi bir smps yapmaya uğraşacağım. sende dahil olmak üzere bu entegreyi (lm2576) çok övdünüz ama demekki datasheet verilerini daha iyi inceleyerek pekte iyi olmadığını anlamalıyız.

yildizelektronik

Bahsettiğiniz regülatörü bende denedim hiçbir sorun çıkarmadı.Bendeki regülatörler National firmasına ait direk fabrikadan getirtmiştim.Şu ana kadar hiç sorun çıkarmadılar.Ayni şekilde LM2599 da öyle.

pwm.c

Alıntı yapılan: OG - 12 Ekim 2011, 15:43:56
@OG Hocam, devredeki ana bobine ters yönlü bir schottky eklersem sorunu önlemiş olabilirmiyiz? gerşi bunu osiloskopla test etmem gerekiyor ama netice alabilirmiyim?

@yildizelektronik
zaten sorun yaşamayanlara sorun yaşamadan önce uyarmak istedim. eğer sorun yaşarsan elindeki pahalı malzemelere zarar verebilirsin. anlatabildim mi?

Murat Mert

S.A.
Geçen 16f88 de bende aynı sorunu yaşadım. Ama benin devre önce çalışan sağlam bir devreydi ve 7805 vardı bence 16f88 den kaynaklanan bişiydi.
mert07

mozkan87

Nihayetinde kullandığımız ürünlerin hepsi antistatiğe hassas ürünler. Bir çoğumuz antistatik ürünleri kullanmıyoruz bile. Gerilimde olan zıplamalar bu cihazları kolaylıkla bozar, bunu unutuyoruz. İster step up olsun ister lineer olsun ani sıçramalar olabilir. Bu nedenle devreye kapsite bağlıyoruz. Hiç kapasite bağlanmamış bir reğülatör çıkışını, imkanı olan arkadaşlar osiloskop ile incelerse net bir sonuç elde edilebilir. Ayrıca piyasada patates olarak tabir edilen birçok ürün mevcut. Dikkatli olmak lazım.

mcan

Smps çıkışına bağlanabilecek tvs gibi elemanlar iletime geçtikleri anda smps bozmamaları aşırı yükleme yapmamaları için nasıl bir çözüm bulabiliriz.?

pwm.c

şimdi durumu özetleyecek olursak, bobin üzerinde oluşan ters indüksiyon gerilimi 1N5819 diodu üzerinden tekrar çıkışa yöneliyor. işte biz bu fazla oluşan gerilimi 5v ile sınırlarsak PIC ve benzeri entegrelerimizi korumuş oluruz. devreye birkaç ilave ile bunu yapabilirim ama kesin etkisini deneyerek anlayabiliriz.
Bu arada, LC filitre parazit azaltmak için kullanılıyor. çok etkili bir koruma yapacağını sanmıyorum bu fazla gerilimin anca birmiktarını kırpar yani tamamını önleyemez.

iyildirim

LM2576 yı bende kullanıyorum. Çok ani akım çekmelerinde bile scopta öyle birkaç volt oynamalar görmedim. MCU için kullanıyorsam 1-1.5V fazlasına set edip LC filtre + bir de LDO kullanıyorum genellikle.

Pic'in bozulmasında da 2576 nın suçu olmayabilir.
Devre çalışırken kondansatör takılması gibi, kondansatör çalışırken söküldü ise Pic'i bozmaya yetecek kadar yüksek bir voltajla şarjlı kalmış olması da ihtimal dahilinde, 2576'nın  patates baskı olması da.

frederic

Bu entegreyi bende kullanmıştım ve aynı adc salınım sorununu bende yaşadım.lc filtremde vardı adc girişinde ve vref ucunda.

Power beslemesini 7805 ile yaptığımda sorun ortadan kalktı,bu sorunu yaşan ne bir tek pwm.c nede benim,araştırılırsa bir çok arkadaş daha aynı konudan şikayetçi.

Konu boş kondansatör eklemeden bu adc salınımına kaysa daha iyi olur.

NOT:Datasheetteki devre birebir kuruluydu benim devrem de.

iyildirim

ADC salınımı dediğiniz değerler nedir? Yani 10bitlik bir ADC de 100 gibi bir değerin ardından 110 mu, yoksa 200 gibi bir değermi okunuyor. 

2576 nın anahtarlama frekansı 52kHz diye hatırlıyorum. ADC sample süresi ise bundan çok daha kısa. Voltajda %1 lik bir ripple bile olsa bu 10bitlik bir ADC de 10 gibi bir değere yani %1 lik bir ripple'a karşılık gelir.

Bir de kullanılan eleman değerleri önemli. 2576 dan sadece MCU akım çekiyorsa, (ki 3A lik chipden en fazla bir kaç yüz mA çekiyoruz anlamına gelir) buna göre özellikle bobin değerlerinin uygun seçilmesi gerekir. Birde GND hattının tek bir noktada birleşmesi önemli.

Daha önce de yazdığım gibi 2576-5 değilde 2576-ADJ kullanıp 1-1.5 volt fazlaya set edip LDO ile birlikte kullanmak iyi sonuç veriyor.  Eğer devrede fazla ve darbeli akım çeken başka elemanlar varsa ayrı bir SMPS kullanmayı da tercih ediyorum.