9V 3W adaptör devresi bilen?

Başlatan emrah, 12 Ekim 2011, 22:32:47

emrah

selam,

3W trafoyu bir devre üzerinde kullandıgım zaman agırlıgı çok oluyor. bunun için bu 220/9 V düşürücüyü elektronik olarak basit ve ucuz şekilde nasıl yapabilirim? bildiginiz devreleri onerebilirmisiniz?

şebekeye seri kondansatör -- köprü diyot -- 9V zener -- filtre kondansatörü gibi basit bir devre ile 2-3 W elde etmem mümkün olurmu ?

floresan

telefon şarj cihazlarını kullanabilirsin. bazıları sabit 5v veriyor bazılarıda 6-10v arası değisiyor. olmazsa içinde küçük bir modifiyeyle 9v  a çıkarrırsın voltajı.

berke_42

@emrahGS
Yapacagın devrede güvenlik 1nci sıradadır diye düşünüyorum haksızmıyım.Şebekeden kapasitör ile gerilimi düşürerek istenilen olay  bir şekilde  elde edilebilir ama   devre, kendine ve yapacagın cihaza  dokundurmaz :D
Swichmode modem adaptörlerinin 1A e kadar olanları var onlardan  alıp müdehaleye gerek kalmadan kullanabilirsin yada başka smps adaptörlere  Floresan'ın  bahsettigi modifiyeyi uygularsın
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

emrah

cevaplar için teşekkürler fakat bana basit daha önce yapılmıs devre şeması lazım çünkü adaptör kısımında yapmış olduğum devrenin üzerine ekleyecegim. gerekli güvenlik önlemini alırım bana öyle basit bir devre lazım

2.2 uf 400v kondansatör ü şebekeye seri olarak, ardından köprü diyot ve çıkışada 9 v zener kullanıyorum. deneme amaclı olarakta çıkışa direnç ve led bagladım led çalısıyor fakat zener üzerindeki gerilim düşüyor. bende kondansatör kapasitesini yükseltiyorum akım için. 2 X 2,2uf paralel bagladım birde zeneri 12v baglayıp daha sonra 7809 kullandım ilk basta yapmıs oldugum devre çalısıyordu fakat üzerindeki röleyi kararlı çalıstıramdı. girişteki kondansatörlere bir adet daha 2,2uf bagladım buseferde zener diyot arızalanıp çıkış vermiyor , sürekli zener arizalanıyor bunun önune nasıl gecerim yada zener yerine baska ne kullanabilirim ?

berke_42

Alıntı yapılan: emrahGS - 13 Ekim 2011, 10:00:12
birde zeneri 12v baglayıp daha sonra 7809 kullandım ilk basta yapmıs oldugum devre çalısıyordu fakat üzerindeki röleyi kararlı çalıstıramdı. girişteki kondansatörlere bir adet daha 2,2uf bagladım buseferde zener diyot arızalanıp çıkış vermiyor , sürekli zener arizalanıyor bunun önune nasıl gecerim yada zener yerine baska ne kullanabilirim ?

yine  zener kullan ama örnegin 20-24v ve Wattlı bir zener olsun
şu şekilde dene;
zener>100uf >78xx>47uf =çıkış 
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Kabil ATICI

Yerin uygunsa transformatörü kart dışına monte edebilirsin. (örneğin kutu içine)

Yerin uygun değilse sadece transformatör olan adaptör kullanabilirsin. (regüle sistemin kart üzerinde olmak üzere.)

İstersen 9V regüleli adaptörü bile projende kullanabilirsinç (devre için regülen kartın üzerinde olmak kaydıyla)
ambar7

CLR

Alıntı yapılan: emrahGS - 13 Ekim 2011, 10:00:12
cevaplar için teşekkürler fakat bana basit daha önce yapılmıs devre şeması lazım çünkü adaptör kısımında yapmış olduğum devrenin üzerine ekleyecegim. gerekli güvenlik önlemini alırım bana öyle basit bir devre lazım

2.2 uf 400v kondansatör ü şebekeye seri olarak, ardından köprü diyot ve çıkışada 9 v zener kullanıyorum. deneme amaclı olarakta çıkışa direnç ve led bagladım led çalısıyor fakat zener üzerindeki gerilim düşüyor. bende kondansatör kapasitesini yükseltiyorum akım için. 2 X 2,2uf paralel bagladım birde zeneri 12v baglayıp daha sonra 7809 kullandım ilk basta yapmıs oldugum devre çalısıyordu fakat üzerindeki röleyi kararlı çalıstıramdı. girişteki kondansatörlere bir adet daha 2,2uf bagladım buseferde zener diyot arızalanıp çıkış vermiyor , sürekli zener arizalanıyor bunun önune nasıl gecerim yada zener yerine baska ne kullanabilirim ?

Merhaba,

9V'ta 3W , yaklaşık 300mA yapar, bu tür kondansatör trafo mantığı ile bu akımı elde edemezsin. Aksi halde ne var ne yok bozarsın. Bü tür yapılar max. 100mA'e kadar olur. Ayrıca girişe mutlaka varistör at yoksa paso servise gidersin.

Knowledge and Experience are Power

emrah

Alıntı yapılan: eemkutay - 13 Ekim 2011, 11:53:02
Merhaba,

9V'ta 3W , yaklaşık 300mA yapar, bu tür kondansatör trafo mantığı ile bu akımı elde edemezsin. Aksi halde ne var ne yok bozarsın. Bü tür yapılar max. 100mA'e kadar olur. Ayrıca girişe mutlaka varistör at yoksa paso servise gidersin.

bu varistörün mantıgını çözemedim. ledli aydınlatma devresinde girişe varistör kullandım, ayarlı regulatörden 300V a kadar gerilim veriyorum varistörün hiçbir etkisi olmuyor. bu varistör hangi şartlarda işe yarıyor acıklayabilecek varmı?

yaptıgımdevre üzerindeki trafo maliyetli oldugu için trafoyu kaldırmaya çalısıyorum. baska bir mantıgı yok devre aramamın

CLR

Alıntı yapılan: emrahGS - 13 Ekim 2011, 13:47:17
bu varistörün mantıgını çözemedim. ledli aydınlatma devresinde girişe varistör kullandım, ayarlı regulatörden 300V a kadar gerilim veriyorum varistörün hiçbir etkisi olmuyor. bu varistör hangi şartlarda işe yarıyor acıklayabilecek varmı?

yaptıgımdevre üzerindeki trafo maliyetli oldugu için trafoyu kaldırmaya çalısıyorum. baska bir mantıgı yok devre aramamın

Anladım ama tecrübe ile sabittir. İstersen dene ve gör. Varistör içinse, 275Vac varistör kullanmalısın yoksa anlamı yok. Muhtemelen yüksek voltaj kullanmışsın.

Değil 9V'ta 5V'ta 300mA alınsa kond. trafodan, herkes böyle devre kurar maliyet açısından, kim düşünür ki izalasyonu.

Knowledge and Experience are Power

OG

Diğer uyarıların yanısıra, yüksek voltajlı ve kutupsuz 3,8uF kapasite gerekir. Ebadı düşünün  ;)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

275V varistör kullandım ama 300V ta bi etki yapmadı. nedeni ne oabilir devre az akım çektiginden olabilirmi? devrenin girişine paralel olarak bagladım ama  300v a kadar verdim varistörde bi tepki yoktu. varistör gerilimini aştıgımız zaman kısadevremi oluyor nasıl çalısıyor gercek hayatta varistör ?

yaptıgım devre 200mA çekiyor.  dün denedim 2 adet 2.2uF kullandım devrem röle haricinde çalıştı. birde şöyle bir sorun var fişi pirize takarken cit diye bir ses giliyor ve bunun sonucunda zener bozulmus oluyor. fişi pirizini içinde oynatmadan yumusak sekilde takrsan sorun yok. bu sorunuda  çözemedim. işlem basit sorun çok oluyor.

Alıntı yapılan: berke_42 - 13 Ekim 2011, 11:27:43
yine  zener kullan ama örnegin 20-24v ve Wattlı bir zener olsun
şu şekilde dene;
zener>100uf >78xx>47uf =çıkış 

bunuda denedim çıkışına 220R ve led bagladım zener ısınıyor duman çıkarıyor ve bozuluyor  yaklasık 10 sn kadar led yanıyor sonrasında zener arızalanıp sönüyor.

emrah

Alıntı yapılan: FxDev - 13 Ekim 2011, 15:20:41
Aslında bu tür devreler için aşağıdaki gibi bir devre kullanımı söz konusu olabilir. Trafo boyutu ise sanırım 1x1x1cm'den büyük olmaz.
2. seri farnell siparişlerinden bu IC'yi getirtmek lazım denemek için. Başka bu tür IC biliyor musunuz? Benim bildiğim iki adet var;

TNY268
NCP1014AP

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam yardımınız için teşekkürler sanırım bu devre trafo maliyetinden fazla olur gibi. bu devre kaç volt kaç amperdir ?