cortex m vs. pic32f

Başlatan yamak, 14 Ekim 2011, 16:21:18

zamzam23

30F lerde olguduna eminim 32lerde vrmi yokmu emin degilim

yamak

bir çok işlemcide derken aynı markaya ait mcuları mı kastetdiniz yoksa farklı markalara ait mcuları mı?

yamak

Alıntı Yapdonanimsal olarak ustunluklerden bahsediyorsan acip karsilastirman gerekir, modelden modele. ama onun disindaki ustunluklerinde bahsetmek gerekirse, bence ARM'in en buyuk ustunlugu, bir cekirdek ogrenerek bircok islemcide kullanabilmen. ortak bir cekirdek olmasi ayni yazilimin bir cok islemcide calismasini saglar. AMD cikip ben kendi islemcimi ureticem bilgisayarlarda kullanilsin bunlar deseydi, microsoft oturup ona windows yazar miydi? onun yerine AMD gidip Intel'in x86 ve x64 mimarilerini kullanarak islemci uretiyor ve bilgisayara taktiginda ayni yazilim sorunsuz calisiyor. Sen de ogrnirken Intel diye ogrenmiyosun x86 diye ogreniyosun, eline AMD de gecse programlar hale geliyorsun veya onceden yazdigini calistirabiliyorsun. Linux, ARM uzerinde calisabilen sekilde de dagitiliyor, artik windows da oyle. boylece sen cep telefonuna veya tablet bilgisayarina hangi islemci takilirsa takilsin linux, windows calistirabiliyorsun. (diger donanimsal gereksinimler de saglanmali)
simdi sen PIC32 ogrenirsen, ilerde o islemciye bagli kalirsin. yada eline gecen islemciyi ogrenmek zorunda kalirsin. bir projeye basladigin zaman projedeki herkesin PIC32'ye yonelmis olmasi gerekir ki birseyler yapabilin.
ARM kendisini ispatlamistir ki bircok firma bu cekirdegi lisansli olarak uretiyor.
bir çok işlemcide derken aynı markaya ait mcuları mı kastetdiniz yoksa farklı markalara ait mcuları mı?

cicjoe

Alıntı yapılan: yamak - 15 Ekim 2011, 22:09:24
ARM kullandigin surece markadan da bagimsizsin modelden de (cekirdek bazinda) (modelde islemci modeli, cekirdek degil) demek istedim. modellerdeki diger ozelliklere (cekirdek disi) bakman gene gerekir; giris-cikis sayisi falan.
ayni marka icerisinde modellerde gezinirsen zaten cok farklilik yasamayabilirsin. genelde benzer uretirler. PIC32Faaa ile PIC32Fbbb arasinda cok buyuk farklar yoktur. zaten farklilik cok olursa farkli seride uretilirler.
ARM gibi islemcilerde geriye yonelik uyumluluk (backward compatibility) da mevcuttur. yeni bir modele gecsende eskisine yazdigin yazilimi calistirabilirsin. tabi kontrol etmen lazim, farkli seri ise desteklemeyebilir. yani M3'e yazdin A8'e attin, olmaz.
www.arm.com soyle der ki:
"The ARM Instruction Architecture is constantly improving to meet the increasing demands of leading edge applications developers, while retaining the backwards compatibility necessary to protect investment in software development."
ornegin Android'i her yeni cikan ARM'a gore yenilemek zorunda olsalardi, maliyeti cok yuksek olurdu. veya Intel 386'ya isletim sistemi yazdin, Intel 486 cikartti, hatta i7 cikartti. bi daha mi yazcaksin? o kadar masraf. ama geriye yonelik uyum oldugu icin sorunsuz calisir.
ARM A8 icin program yazdin, yeni cep telefonu cikti A9 kullaniyim diyor. bi daha yaziyim dersen olmaz, yetisemezsin. sen yazana kadar A10 kullanmaya baslarlar.
PIC kullanirsan, her model icin tekrar derlemen gerekir.
ne tarz projeler gelistirecegine gore kullanacagin ekipmanlari ve teknolojileri secmen en dogrusu. hangisi en iyisi demek yanlis olur. eger genel anlamda bir en iyi olsaydi zaten herkes onu kullanirdi. ornegin grafik agirlikli calisacaksan CPU degil GPU'da kullanabilirsin. cin'de sirf NVidia GPU'lardan olusan super bilgisayar var. "abi, i7 en iyisi, onu takalim" dememisler. kullanacaklari alana gore secmisler. en dogrusu.
sen ne tarz bir proje gelistireceksen, o ozellikleri karsilayan ve maliyeti en dusuk islemciyi secmen daha dogru olabilir. ancak bir sonraki projeni de dusunmen lazim. 0'dan baslamamak icin.

MC_Skywalker

Microchiop 32F serisinde kendi core tasarlamamış MIPS core lisanslayıp kullanmıştır. MIPS core de MIPS firması tarafından aynı ARM gibi tasarlanıp lisanslanır.

http://www.mips.com/

Philips MPIS core kullanarak SAxxxx serisi medya kod çözü vb. üretmiştir.

ilhan_mkp

hocam microişlemcileri çok iyi bilmemekle beraber izlenimlerim şöyle

8bit piclerde pbp ve prontonda bişiler yapayım diye çok uzun zaman harcadım.

işe yarar bişiler yapamadım desem yeridir.

sonra forumda dolaşırken atmelin basic derleyicisini görüp indirdim similatörle 1 hafta kadar oynadım.

fuse ayarlarını ögrenmem birkaç günümü aldı

atmelle tanışalı 1 ay olmasına rağmen 3 tane çapsız iş yaptım ;D

sanırım pic32 öğrenmye kalkanda sonunda benim gibi boşa harcanmış zamanına yanacaktır

aklıma şöle bir soru geldi picin türkçe kaynağı doluyken atmelin hiç yok denile bilir sorun pictemi bendemi

32 bit bir işlemci öğrenilecekse bence hangisinde işe yarar kodlar yaza biliyorsak onu öğrenmeliyiz

birde anlamadığım atmel olsun ti,st vs firmaların cpuları ülkemizde üvey evlat muamelesi görüyor pic ise ağilemizin şımarık çocuğu her türlü olumsuzluğuna bir kılıf buluyoruz (benim oğlum öyle şey yapmaz) ;D

zamzam23

Bnde bunu ogrenmek istiyorum. Kit alicaz arm ogrenicez ama 2-3 ay sonra kendi tasarladigim kartlarda armli bir islemci kullanmak istedim diyelim zorluk cekecek miyim islemcileri nerden temin edicez kaca mal edicez. Ogren ama kullanamama. Bu da bosa zaman harcamak olur

t2

Eğer projende bu kadar  ileri özellikler gerekmiyorsa parayı çöpe atacaksın demektir. Üretim yapacaksan  diyelim en az 1000 tane yaptın 3 dolar fazla para versen 3 bin$ çöpe attın demektir.

Sen bu ağzıyla kuş tutabilen işlemciyle proje yapacam satacam diye uğraşırken  başka biri kıytırık  pic ile sadece gerektiği kadar masraf yaparak daha ucuza imal edecek köşeyi dönecek. fakat piyasa senin değerini bir türlü anlayamayacak. ve sen aynı işleve sahip ürünü asla onlardan ucuza veremeyeceksin. çünkü maliyetin fazla olacak.

Ama sürümü az kar oranı fazla ve nitelikli projeler yapılabilirse  satılabilirse cortex m her halükarda iyi gibi.  İçinde yok yok. hız yüksek vs..

sayment

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 15 Ekim 2011, 23:40:00
hocam microişlemcileri çok iyi bilmemekle beraber izlenimlerim şöyle

8bit piclerde pbp ve prontonda bişiler yapayım diye çok uzun zaman harcadım.

işe yarar bişiler yapamadım desem yeridir.

sonra forumda dolaşırken atmelin basic derleyicisini görüp indirdim similatörle 1 hafta kadar oynadım.

fuse ayarlarını ögrenmem birkaç günümü aldı

atmelle tanışalı 1 ay olmasına rağmen 3 tane çapsız iş yaptım ;D

sanırım pic32 öğrenmye kalkanda sonunda benim gibi boşa harcanmış zamanına yanacaktır

aklıma şöle bir soru geldi picin türkçe kaynağı doluyken atmelin hiç yok denile bilir sorun pictemi bendemi

32 bit bir işlemci öğrenilecekse bence hangisinde işe yarar kodlar yaza biliyorsak onu öğrenmeliyiz

birde anlamadığım atmel olsun ti,st vs firmaların cpuları ülkemizde üvey evlat muamelesi görüyor pic ise ağilemizin şımarık çocuğu her türlü olumsuzluğuna bir kılıf buluyoruz (benim oğlum öyle şey yapmaz) ;D

ağilemizin ??

yamak

Alıntı YapARM kullandigin surece markadan da bagimsizsin modelden de (cekirdek bazinda) (modelde islemci modeli, cekirdek değil) demek istedim. modellerdeki diger ozelliklere (cekirdek disi) bakman gene gerekir; giris-cikis sayisi falan.
ayni marka icerisinde modellerde gezinirsen zaten cok farklilik yasamayabilirsin. genelde benzer uretirler. PIC32Faaa ile PIC32Fbbb arasinda cok buyuk farklar yoktur. zaten farklilik cok olursa farkli seride uretilirler.
ARM gibi islemcilerde geriye yonelik uyumluluk (backward compatibility) da mevcuttur. yeni bir modele gecsende eskisine yazdigin yazilimi calistirabilirsin. tabi kontrol etmen lazim, farkli seri ise desteklemeyebilir. yani M3'e yazdin A8'e attin, olmaz.
www.arm.com soyle der ki:
"The ARM Instruction Architecture is constantly improving to meet the increasing demands of leading edge applications developers, while retaining the backwards compatibility necessary to protect investment in software development."
ornegin Android'i her yeni cikan ARM'a gore yenilemek zorunda olsalardi, maliyeti cok yuksek olurdu. veya Intel 386'ya isletim sistemi yazdin, Intel 486 cikartti, hatta i7 cikartti. bi daha mi yazcaksin? o kadar masraf. ama geriye yonelik uyum oldugu icin sorunsuz calisir.
ARM A8 icin program yazdin, yeni cep telefonu cikti A9 kullaniyim diyor. bi daha yaziyim dersen olmaz, yetisemezsin. sen yazana kadar A10 kullanmaya baslarlar.
PIC kullanirsan, her model icin tekrar derlemen gerekir.
ne tarz projeler gelistirecegine gore kullanacagin ekipmanlari ve teknolojileri secmen en dogrusu. hangisi en iyisi demek yanlis olur. eger genel anlamda bir en iyi olsaydi zaten herkes onu kullanirdi. ornegin grafik agirlikli calisacaksan CPU değil GPU'da kullanabilirsin. cin'de sirf NVidia GPU'lardan olusan super bilgisayar var. "abi, i7 en iyisi, onu takalim" dememisler. kullanacaklari alana gore secmisler. en dogrusu.
sen ne tarz bir proje gelistireceksen, o ozellikleri karsilayan ve maliyeti en dusuk islemciyi secmen daha dogru olabilir. ancak bir sonraki projeni de dusunmen lazim. 0'dan baslamamak icin.
Ben sanki bütün arm çekirdekli işlemcilerin komut seti aynı deyiosunuz zanettim de o yüzden sprdum.Çünkü aynı değil tabiki de.Bütün markaların onlara ait çevrebirimlerinın registerları tamamen farklı.Mesela lpc17xx için yazdığın bi kodu stm32 de çalıştıramazsın.