cortex m vs. pic32f

Başlatan yamak, 14 Ekim 2011, 16:21:18

yamak

merhaba arkadaslar.Daha once lpc1768 ve stellaris ten baska 32bit mcu programlamadigim icin cortex m serisi mcularin diger 32 bitlik mcu lara olan ustunlugunu detayli olarak bilmiyorum. bu konuda tecrubeli olan arkadaslar bildigi farkliliklari yazabilir mi? ornek olarak pic 32f serisi ile cortex m cekirdekli mculari kiyaslayalim. hem boylelikle arm ye baslayacak olan arkadaslar da neden arm sorusuna yanit bulmus olur.

gambit1244

ben picin ne oldugunu 1 sene once ogrendim hatta daha bile az hep onur handa pic 16 f 84 lü sıcaklık devreleri abuk subuk hazır devreler gorurdum
belki pic olan adındanda biraz antipatim olmuştu
2 yıllık üniversitede 8051 i cok dandik bi şekilde gosterdiler hemde asm ile :S
sonra picprojedeki sıcak ortamı farkettim..
sonra kendi cabalarımla
gidip ileri c ve ccs c pic kitabını aldım
ve okudum ogrendim amerikadan bitane 18f kit aldım vs vs ogrendim

ama kullandıgım derleyici ccs ve cok kolay
şimdi armye başlıyacagım

hep hazır fonksiyonlarla ugraştım.

hiç bi asm kod yazmadım yada hazır fonksiyonlarda bi degişiklik yapmaya kalkışmadım
sanırım biraz korktum
şimdi arm ye başlayınca sanırım bunların hepsini sıfırdan oğrenicez

ne yapacagımı bilmiyorum ama inanın bu konuda cok kararlıyım ogrenecegim

bazen ccs c ile başladıgım için pişman oluyorum

ama düşününcede ccs ile başlamasaydım belki diğerlerine girişmeye hiç mi hiç cesaretim olmazdı
şimdi enazından kendi programlarımı yazıp donanımları kullanabiliyorum(hazır fonksiyonlarla ve örneklerle)

umarım arm ye girmekte zorlanmam

sanırım arm ile pic arasındaki farkı anlamanın tek yolu
bi işlemciden ne beklediginiz..
ben ilk hobi olarak pice başlarken
sadece ekranda istedigim şeyleri yazdırıp bi ledi yakıp sondürmeyi hayal ettim
ama bu iş oyle garip bi işki hayallerin ucu bucagı gelmiyor hep daha farklı şeyler yapıp onları tecrübe etmek istiyorum
inanıyorumki bigün gelicekki tecrübe etmek istedigim şeyleri yapmak için artık PIC bana yetmeyecek
buyüzden hazır boyle bi imkan varken üstadlarımın desteği ve benim emeğim ile
arm programlamaya başlıyacagım

belki bu yazıyı okuyupta birinin fikri degişir ve aramıza katılır.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gambit1244 - 14 Ekim 2011, 18:19:35
ben picin ne oldugunu 1 sene once ogrendim hatta daha bile az hep onur handa pic 16 f 84 lü sıcaklık devreleri abuk subuk hazır devreler gorurdum
belki pic olan adındanda biraz antipatim olmuştu
2 yıllık üniversitede 8051 i cok dandik bi şekilde gosterdiler hemde asm ile :S
sonra picprojedeki sıcak ortamı farkettim..
sonra kendi cabalarımla
gidip ileri c ve ccs c pic kitabını aldım
ve okudum ogrendim amerikadan bitane 18f kit aldım vs vs ogrendim

ama kullandıgım derleyici ccs ve cok kolay
şimdi armye başlıyacagım

hep hazır fonksiyonlarla ugraştım.

hiç bi asm kod yazmadım yada hazır fonksiyonlarda bi degişiklik yapmaya kalkışmadım
sanırım biraz korktum
şimdi arm ye başlayınca sanırım bunların hepsini sıfırdan oğrenicez

ne yapacagımı bilmiyorum ama inanın bu konuda cok kararlıyım ogrenecegim

bazen ccs c ile başladıgım için pişman oluyorum

ama düşününcede ccs ile başlamasaydım belki diğerlerine girişmeye hiç mi hiç cesaretim olmazdı
şimdi enazından kendi programlarımı yazıp donanımları kullanabiliyorum(hazır fonksiyonlarla ve örneklerle)

umarım arm ye girmekte zorlanmam

sanırım arm ile pic arasındaki farkı anlamanın tek yolu
bi işlemciden ne beklediginiz..
ben ilk hobi olarak pice başlarken
sadece ekranda istedigim şeyleri yazdırıp bi ledi yakıp sondürmeyi hayal ettim
ama bu iş oyle garip bi işki hayallerin ucu bucagı gelmiyor hep daha farklı şeyler yapıp onları tecrübe etmek istiyorum
inanıyorumki bigün gelicekki tecrübe etmek istedigim şeyleri yapmak için artık PIC bana yetmeyecek
buyüzden hazır boyle bi imkan varken üstadlarımın desteği ve benim emeğim ile
arm programlamaya başlıyacagım

belki bu yazıyı okuyupta birinin fikri degişir ve aramıza katılır.

bu mesajinizdan anlasilyiorki izmirde yasiorsunuz ege üniversitesinde 2 yillik okudunuz b.olasilikla ya end elektornik yada haberlesme hocaniz mustafa engindi ve 8051 ve asm yi ondan ögrendiniz dogrumudur ? :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gambit1244

aynen hepsi dogru sadece hocamız mustafa engin degildi ama ders içerigi aynıydı ama mustafa enginin kitini kullandık halada duruyor bi işe yaramadan :D
bize daha devrenin içindeki entegrelerin ne işe yaradıgını anlatmadan montaj yaptırttılar
bigün gelicek  o okula cok büyük katkıda bulunacagım kendime soz verdim
diğer ogrenciler bizim çektiğimiz bazı işkenceleri cekmesin diye
neden bagzı diyorum
cünkü berkant hoca o okuldaki en iyi adamdır en iyi ogretmendir en iyi arkadaş ve danışmandır.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

fahri-

Arkadaşlar 8051 deyip geçmeyin bu controller yıllarca endüstri standardı olarak üretildi ve hala üretiliyor. 8051 i öğrenen kişiye pic oyuncak gibi gelir. önemli olan microcontroller mantığının kavranması.
Örnek olarak ben Z80 ile başladım.8051 ve pic le devam ettim, şimdi de ARM a geçiyorum.

gambit1244

Alıntı yapılan: fahri- - 15 Ekim 2011, 00:47:38
Arkadaşlar 8051 deyip geçmeyin bu controller yıllarca endüstri standardı olarak üretildi ve hala üretiliyor. 8051 i öğrenen kişiye pic oyuncak gibi gelir. önemli olan microcontroller mantığının kavranması.
Örnek olarak ben Z80 ile başladım.8051 ve pic le devam ettim, şimdi de ARM a geçiyorum.

ustam dogru diyorsun 8051 e lafımız yok
yarım eğitim verilmesinde sorun var
size kesme nin ne oldunu ogretmeden
lcd ye yazı yazdırtmaya calısıyorlarsa
(tahtadaki kodu derleyiciye yazarak)
burda bi sorun vardır yani

Kabil ATICI

aslına bakarsanız size asıl öğrenmeniz gerekenleri şeyler öğretmişler. Düşününki o işlemcinin herşeyini öğretmiş olsalardı bir başka işlemciye geçme ihtiyacı hisseder miydiniz?

Ve asıl önemlisi bir başka işlemciyi öğrenmek için sahip olduğuz temel bilgiler sayesinde daha az çaba sarf etmeniz gerektiğini.

Verilen eğitimin süresinide göz önünüde blundurun. İyi ya da kötü bir şeyler öğretmişler.  Her zaman için size bir konuyu değil o konuyu nasıl öğreneceğinizi öğretirler.

Halinize şükredin. bilgisayar ve işlemci olmadan da işlemci ve programlamasına öğrenmek zorunda kalabilirdiz. Assembler kodunu elinizdeki listeler yardımıyla makkine koduna çevirmek zorunda kalabilirdiniz..

Ama neyseki öğrenmeye devam etmişsiniz. Tebrikler...
ambar7

LukeSkywalker

Size birşeyler öğretilmesini beklemek, kedinin mama beklemesini beklemek gibidir. Siz bulup öğreneceksiniz ki, tadı çıksın, değeri bilinsin...
Afrikada strateji geliştirip, çaba sarfedip karnını doyuran aslanla, hayvanay bahçesindeki aslan arasında illa ki fark olur.

zamzam23

yamak

Ben aslında cortex m ile pic32 nin kıyaslanması için açmıştım bu konuyu ama konu başka yerlere kaydı.

gambit1244

Alıntı yapılan: yamak - 15 Ekim 2011, 18:32:17
Ben aslında cortex m ile pic32 nin kıyaslanması için açmıştım bu konuyu ama konu başka yerlere kaydı.

sanırım pic i savunan kimse yok
ama dedigim gibi benim fikrim pic harika bir basamak
sürüyle örnek kod var
karşılaşılabilecek tüm problemlerin çozümleri internette var
bir mikrodenetleyiciyi anlamak için ideal bir ürün

yamak

Ya zaten arm karşında sovunulacak bişeyi yok zaten de :) ona karşı üstünlükleri neler yazılsaydı güzel olurdu.

zamzam23

Pic in dip entegreleri mevcut deneme yaparken alisik oldugumuz yolla kolayca kendi devremizi yapip gelistirmeye baslariz. Arm cortexler icin de bu gecerli mi bilmiyorum smd dip donusturucu soketler var ama pahali.

yamak

32F serisinide dip kılıf var mı?

cicjoe

donanimsal olarak ustunluklerden bahsediyorsan acip karsilastirman gerekir, modelden modele. ama onun disindaki ustunluklerinde bahsetmek gerekirse, bence ARM'in en buyuk ustunlugu, bir cekirdek ogrenerek bircok islemcide kullanabilmen. ortak bir cekirdek olmasi ayni yazilimin bir cok islemcide calismasini saglar. AMD cikip ben kendi islemcimi ureticem bilgisayarlarda kullanilsin bunlar deseydi, microsoft oturup ona windows yazar miydi? onun yerine AMD gidip Intel'in x86 ve x64 mimarilerini kullanarak islemci uretiyor ve bilgisayara taktiginda ayni yazilim sorunsuz calisiyor. Sen de ogrnirken Intel diye ogrenmiyosun x86 diye ogreniyosun, eline AMD de gecse programlar hale geliyorsun veya onceden yazdigini calistirabiliyorsun. Linux, ARM uzerinde calisabilen sekilde de dagitiliyor, artik windows da oyle. boylece sen cep telefonuna veya tablet bilgisayarina hangi islemci takilirsa takilsin linux, windows calistirabiliyorsun. (diger donanimsal gereksinimler de saglanmali)
simdi sen PIC32 ogrenirsen, ilerde o islemciye bagli kalirsin. yada eline gecen islemciyi ogrenmek zorunda kalirsin. bir projeye basladigin zaman projedeki herkesin PIC32'ye yonelmis olmasi gerekir ki birseyler yapabilin.
ARM kendisini ispatlamistir ki bircok firma bu cekirdegi lisansli olarak uretiyor.