DC Motorun Devir Sayısını Bulma

Başlatan mer_harun, 15 Ekim 2011, 01:10:23

mer_harun

Arkadaşlar
Projemde DC motor kullanıp birim zamanda motorun devir sayısını bulmak istiyorum.
Ancak bunu motora herhangi bir mekanik eklenti yapmak istemiyorum.
Chip olarak PIC 16F628 yada işimi görürse PIC 16F84 kullanmayı düşünüyorum.
Bu işin mantığını söylemeniz yeterli gerisini ben hallederim.

Erol YILMAZ

motorun çektiği akım nasıl?

Çalışırken DC yi veriptemi çalıştırıyorsun ? Yoksa pwm ile mi sürülüyor ?

mer_harun

DC verip çalıştırmayı düşünüyorum.
PWM bilmiyorum ancak böylece daha basit olacaksa PWM Kullanarak çözebilirim.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: mer_harun - 15 Ekim 2011, 01:42:38
DC verip çalıştırmayı düşünüyorum.
PWM bilmiyorum ancak böylece daha basit olacaksa PWM Kullanarak çözebilirim.

pwm i arastirmanizda fayda var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Kabil ATICI

Motorun rotoru dönerken fırçalar bazen boş noktalara gelir. Bu noktalarda akım değişikliği olur. (hatta gerilim sıçralamaları) bu değişikler işlenerek sinyaler sayılır. Bir devideki kesilme sayısı bilindiğinden gerisi matematik. (İkik sıçrama arasındaki süre ölçülerek kısa yoldan devir sayısı bulunabilir.

Pwm ile kontrol edildiğinde ise motor üzerindeki gerilim ölçülür (darbe boşluk işaretinin boşluk noktalarında) Alının gerilim devir ile orantılıdır. Buradan devir sayısı bulunur.
ambar7

pisayisi

hall sensörler var piiyasada transistor şeklinde siz milin motora yakın kısmına mile  minyatür neodmiyuum mıknatıslar var onlardan yapıştırın karşısınada hall sensoru silikonla yapıştırın çok kati ölçüler gerekmez. hall sensorllerden gelen darbeleri sayarak devir sayısını net olarak bulabilirsiniz. karşılıklı 2 minik mıknatısla tek devirde 2 darbe üreterek daha hassas ölçüm dahi yapabilirsiniz. 16f84 ün hem darbe sayacak hem pwm üretecek belki benzer örnekler vardır yabancı sitelerde...
Murat

mer_harun

Alıntı yapılan: ambar7 - 15 Ekim 2011, 12:34:05
Motorun rotoru dönerken fırçalar bazen boş noktalara gelir. Bu noktalarda akım değişikliği olur. (hatta gerilim sıçralamaları) bu değişikler işlenerek sinyaler sayılır. Bir devideki kesilme sayısı bilindiğinden gerisi matematik. (İkik sıçrama arasındaki süre ölçülerek kısa yoldan devir sayısı bulunabilir.

Pwm ile kontrol edildiğinde ise motor üzerindeki gerilim ölçülür (darbe boşluk işaretinin boşluk noktalarında) Alının gerilim devir ile orantılıdır. Buradan devir sayısı bulunur.

Pardon bu PWM yöntemini biraz daha açabilirmisiniz.Ayrıca gerilim ve devir sayısı arasında nasıl bir ilişki var?
Hall sensörden bahsedilmiş ancak şu mıknatıs olayı beni aşar o yüzden PWM ile yapmak daha mantıklı.
PWM ile alınan sonuç ta hata payı var mı  varsa nedir?

Kabil ATICI

Devir sayısı ayarlama yöntemi olarak aslında biraz analog bir yöntemdir.
Normalde motor aynı zamanda bir üreteçtir. Yani motoru döndürmek için elektrik akımı uygularız. Aynı zamanda uçlarına elektrik akımı uygulanmamış bir motor(sabit mıknatıısı olan) rotoruna  bir kuvvet uygulandığı (döndüğü) zaman bağlantı uçlarında gerilim olur.  Burada olşan gerilim rotorun dönme hızıyla orantılıdır.
İşte PWM tipi kontrol uygulanan motorların  hızını ölçmek için motora elektrik uygulanmayan noktalarda ölçüm yapılır.
Nede olsa sistemin momenti nedeniyle elektrik olmayan PWM noktalarında motor elektrik üretecektir. Hatta bu nedenle çoğunlukla motor süren sistemlerde sürücüler ters diyotlar içerir.

Bazı motor hız kontrol entegrelerinde bu sisitem kullanılmaktadır.

Bu arada ölçme sisteminin zarar görmemesi için motor sürülürken yalıtılır.
ambar7

mer_harun

Tamam da ben motoru çalıştırıcam yani motor uçlarına sinyali uyguluycam.
PWM olayı da internetten araştırdım uygulanan sinyalin on-off sürelerinin ayarlanmasıyla ilgili bir olgu.
Şu durumda PWM ile kontrol edilen sinyalin motora uygulanması sonucunda motorun devri arasında nasıl bir ilişki olur?
Motora sinyal uyguladıktan sonra motorun hangi noktasından ölçüm yapıcağız?
Zaten DC motorun 2 ucu var onlarıda motoru çalıştırmak için kullanıcam.
CCP modül var bunun capture kısmıyla olabilir mi acaba?

mer_harun

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 15 Ekim 2011, 05:20:43
pwm i arastirmanizda fayda var
Ustad pwm ile bu işi nasıl yapabiirim.
PWM i araştırdım ancak hala nasıl yapılacağı hakkında bir fikir oluşmadı bende.
Ayrıca motoru ben süreceğim yani çalıştırıp öyle devrini ölçücem.,
Demek istediğim motora sinyal uygulayacağım.
Eğer yanlış anlamadıysam dökümanlarda PWM ler ile sinyain on-off süreleri ayarlandığı söyleniyor.
PWM sinyali ile sürülmüş motorun devir sayısı ile sinyalin on-off süreleri arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Kabil ATICI

Olay şu:
Yukarıdki çizime göre hangisi daha yüksek güç taşır?
Tabii ki darbe süresi daha uzun olan.
Yani motora daha uzun süre enerji veririsen daha hızlı döner.
Daha kısa süre enerji veririsen daha daha yavaş döner.
(tabii bu işlem sürekli tekrarlanıyor. örneği saniyede 200 kez)
Darbe süresi ile motor devri arasına böyle doğrusal bir bağlantı var. PWM; Türkçe açarsak darbe genişlik modulasyonu oluyor.

İşte motorun hızını komtrol etmek için darbe genişliğini kontrol etmen yeter. (yük durumu varsa yük durumuna göre motorun hızı değişir. işte o noktada motorun hızını ölçmen ve ona göre hızını ayarlaman gerekir ki bu işlem otomatik kontrol konusuna girer) Bu konular için biraz araştırma yapman gerekebilir.
ambar7

mer_harun

Alıntı yapılan: ambar7 - 15 Ekim 2011, 16:19:00

Olay şu:
Yukarıdki çizime göre hangisi daha yüksek güç taşır?
Tabii ki darbe süresi daha uzun olan.
Yani motora daha uzun süre enerji veririsen daha hızlı döner.
Daha kısa süre enerji veririsen daha daha yavaş döner.
(tabii bu işlem sürekli tekrarlanıyor. örneği saniyede 200 kez)
Darbe süresi ile motor devri arasına böyle doğrusal bir bağlantı var. PWM; Türkçe açarsak darbe genişlik modulasyonu oluyor.

İşte motorun hızını komtrol etmek için darbe genişliğini kontrol etmen yeter. (yük durumu varsa yük durumuna göre motorun hızı değişir. işte o noktada motorun hızını ölçmen ve ona göre hızını ayarlaman gerekir ki bu işlem otomatik kontrol konusuna girer) Bu konular için biraz araştırma yapman gerekebilir.

ustadım anladım ancak bana motorun devri şudur gibi bir çözüm lazım galiba bu iş bayağı zor ve sensrsüz olmayacak
benim derdim yazılım ile bu işi çözmek