IR2110 Mosfet Sürücü Entegresi

Başlatan Songoku, 15 Ekim 2011, 13:00:14

Songoku

Merhaba arkadaşlar,

Bu entegreyi daha önce kullananınız muhakkak vardır diye düşünyorum. Motor sürücü devrelerinde sıklıkla kullanılıyor.  Ben ise bu entegre yüksek gerilimlerde Mosfet half-bridge devresini sürme imkanı tanıdığından kullanmak istiyorum. Bu entegre ile mikrodenetleyici ile oluşturduğum PWM sinyalini 400-500V seviyelerine çıkarmayı planlıyorum.

Entegreyi tanımak adına datasheetine uygun olarak besleme gerilimlerini bağladım. 40khz'lik PWM sinyalini ECCP modulü ile time delay'lı olarak oluşturdum. Entegrenin HI girişine P1A'yı,  LI girişine de P1B PWM çıkışlarını bağladım. IR2110'u 12V ile besliyorum. Mikrodenetleyici cıkışlarından PWM sinyalinin geldiğini osiloskopta görebiliyorum. Fakat 2110 çıkışında bu sinyali gözlemleyemedim. LO-COMM, HO-VS  arasında PWM sinyallerinin çıkmaması IR2110'u çalıştıramadığımdan kaynaklanıyor olabilir.  Aşağıdaki belirtilen devreyi mosfetleri ilave etmeden denedim. Ama IR2110 çıkışında sinyal göremiyorum.

[IMG]http://img23.imageshack.us/img23/2029/unled1318323612.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us
孫 悟空

z

Bu konu forumda defalarca konusuldu.

Cipin cikisindaki Mos katini yapmazsan Ho cikisindan sinyal alamazsin. Cunku IR surucu icindeki HO devrelerinin calisabilmesi icin Charge pumpin aktif olmasi lazim.
Charge pump ancak moslar baglaninca olusur.

Hi ve Li sinyallerin muhakkak birbirinin evrigi olan sinyaller olmali ve kesinlikle ortusmemeli.

Yani

Li=1 iken Hi=0
Li=0 iken Hi=1

Eger moslari takmadan scopla biraz kurcalayayim diyorsan Vs ile Lo yu gecici olarak birbirine bagla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Entegryi tam olarak tanıdığımı söyleyemem ama işlemciden gelen sinyalin gerilim seviyesini bu entegrenin giriş seviyesini karşılayamam durumu olabilir mi?
Yani mümkünse entegrenin giriş uçlarını seviyesini elle tetikle sonuç durumuna göre entegreyi değerlendir.

Mosfetlerin durumu nasıl?

Not: Verilen şemada işlemci ile entegre arasında bir gerilim seviye çevirici belirtilmediği için doğrudan varsayımla hareket ettim.

Anladığım kadarıyla statik elektrik parazilerine kaşı hassasiyeti varmış. Baskı devre kartından,. devre üzerindeki kalan pastalara kadar). Ne de olsa mosfet sürüyor.
Kolay gelsin.
ambar7

Songoku

değerli arkadaşlarım, hızlı ve doğru yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim. ambar7'nin değindiği noktadan yola cıkarak ır2110 girişlerini Vdd-Vss arasında olacak şekilde yükselttim. sonrada bunalmıs'ın dediği gibi Vs ile Lo yu gecici olarak birbirine bagladım. Ho çıkışında PWm sinyalini görebiliyorum.

iyi çalışmalar dilerim.
孫 悟空