STM32F407 Cortex M4 şamataları

Başlatan bunalmis, 16 Ekim 2011, 17:14:50

gambit1244

rcc konusunu şu sayfada pekiştirebilirsin muhittinkaplan

cortexm3 için yazılmış fakat aradaki farkı ayırt edersin sanırım bir iki rakam dışında mantık aynı

http://coskuntasdemir.net/gomulu-sistemler/stm32-discovery-ile-ilk-adimlar-3.html
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gambit1244 - 22 Ekim 2011, 22:19:38
rar dosyasında main.c yok muhittin hocam
siz calıştırdınızmı?
blinky.c kullanılıyor.

yanlız burada Bunalmış Hocama Bir sorum var
keil ile alakalı başlıkta ini dosya yapmıştık neden ?
(Şu an yükleme yapamıyorum download butonundan. debug yapabiliyorum)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gambit1244 - 22 Ekim 2011, 22:25:43
rcc konusunu şu sayfada pekiştirebilirsin muhittinkaplan

cortexm3 için yazılmış fakat aradaki farkı ayırt edersin sanırım bir iki rakam dışında mantık aynı

http://coskuntasdemir.net/gomulu-sistemler/stm32-discovery-ile-ilk-adimlar-3.html
RCC yi anladım registerin Reset and Clock Control.
İstediğimiz Çevresel cihaza yada porta clok uygulamamızı sağlıyor.

z

ARM işlemcide hangi çevre birimini kullanacaksak o çevre biriminin clock sinyalini aktif hale getirmeliyiz.

Biz GPIOD yi kullandığımıza göre GPIOD nin cloğunu açacağız.
Rehber Sayfa 110u açtığında  5.3.10 RCC AHB1 peripheral clock register (RCC_AHB1ENR)

göreceksin. RCC_AHB1 registerinde GPIOD nin cloğunu harekete geçiren bitin 0. değil, 1. değil, 2. değil 3. bit olduğunu göreceksin.

1000 ikili sayısı 8 olduğuna göre RCC_AHB1=8 yazacağız.

Fakat ben kurs boyunca mecbur kalmadıkça decimal yerine hex değer kullanacağım ve RCC_AHB1=0x00000008 yazacağım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Ekim 2011, 22:27:40
blinky.c kullanılıyor.

yanlız burada Bunalmış Hocama Bir sorum var
keil ile alakalı başlıkta ini dosya yapmıştık neden ?
(Şu an yükleme yapamıyorum download butonundan. debug yapabiliyorum)

ini dosyasını Keil derslerinde söylemiştik. Simülasyon için gerekiyordu. Gerçek kartla çalışmaya başlayınca artık o dosya ile işimiz olmayacak.

Yükleme yapamıyorum derken karta mı yükleme yapamıyorsunuz? Eğer öyleyse Keil'de simülasyonla çalışma-kartla çalışma  kısmına göz atın.

muhittin_kaplan

şöyle hocam
Karta doğrudan yükleme yapıp ardından reset atınca çalışması gerekir diye düşünüyorum. yanlız çalışmıyor.
debug start yaptığımda çalışıyor. sonrasında debugdan çıktığımda da çalıştığını gözlüyorum.

taneryilmaz

bu resimde de sağ üst köşede görüldüğü gibi ben de öyle anlamıştım sol üsk köşede de ethernet ve usb leri aktif veya pasif etmeye yarıyor galiba

sayment

Alıntı Yap
ARM işlemcimizde her biri 16 bit olan 5 adet GPIO bulunmaktadır. Bunlar GPIOA, GPIOB, GPIOC, GPIOE, GPIOE  dir.
Derslerde böyle yazmışsınız ancak işlemcinin şemasında 9 tane GPIO gözüküyor. Kafam karıştı ?(Ayrıca iki kez GPIOE yazılmış.)

[IMG]http://img580.imageshack.us/img580/4867/gpio.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: M_B - 22 Ekim 2011, 22:09:01
muhittin_kaplan Hocam;

Program basında ki
"STM32F10x.h" kodu yerine

"stm32f10x_lib.h"
ekleyince normal şekilde derleme yapıyor.

Build target 'Target 1'
compiling main.c...
linking...
Program Size: Code=412 RO-data=304 RW-data=0 ZI-data=1632  
"Deneme.axf" - 0 Error(s), 0 Warning(s).

evet diğer kütüphanelere gerek kalmadan yeni proj eoluşturup 32f100rb yi seçip kodları yazdığımızda ve #include "stm32f10x_lib.h" eklediğimizde normal oluyor.
ama hala yükleyememe problemini bulamadım sadece debug yaparken yüklüyor.

z

Alıntı yapılan: sayment - 22 Ekim 2011, 22:46:26
Derslerde böyle yazmışsınız ancak işlemcinin şemasında 9 tane GPIO gözüküyor. Kafam karıştı ?(Ayrıca iki kez GPIOE yazılmış.)

İki kez GPIOE yazdığım kısmı düzelteyim.

Rehber dokumanı çipin bacak sayısından bağımsız bir dokuman. STM32F40x serisine ait. O yüzden o dokumanda F,G,H,I gibi ilave GPIO lar görebilirsiniz.

Fakat bizim STM32F-Discovery kitimizdeki çip 100 bacaklı. Hard Sayfa 39 ve 40 a bakarsanız neden F,G,H,I olmadığını anlayacaksınız.

sayment

Anladım teşekkür ederim. O grafiği sadece kullanacağımız işlemciye ait zannediyordum. Seri için olduğunu bilmiyordum.

z

Debug btonundan programı yüklüyor. Fakat Load butonuna basıldığında program yüklenememesinin sebebi ST-Link le ilgili program parçacığının hatasıymış.
Yapacak bir şey yok. ST düzeltirse düzeltir. (Belki de Keil firması düzeltilmesini istemiyordur)

mcan

Selamlar bu istediğimiz biti set edip bize 32 bitlik sayıyı veren ,bitleri tersine çevirebilen vbg basit işler için bir program varmı bildiğiniz?

MC_Skywalker

STM32F407 nin kit üzerindeki diğer donanımlar ile paylaşılan portların tablosu

[IMG]http://img153.imageshack.us/img153/3361/pintablosu.jpg[/img]

taneryilmaz

Alıntı yapılan: sayment - 22 Ekim 2011, 22:46:26

[IMG]http://img580.imageshack.us/img580/4867/gpio.jpg[/img]

hocam hard dosyamızın ilk sayfasında da yazdığı gibi hard dosyası
STM32F405xx ve
STM32F407xx çipleri için hazırlnamıştır

bu resimde bizim kullandığımız çipin koç adet çıkış portu olduğu yazıyor