STM32F407 Cortex M4 şamataları

Başlatan bunalmis, 16 Ekim 2011, 17:14:50

pisayisi

Güzel olmuş da şimdi ben böyle bir modifikasyon yapmaya kalksam heba etmek için en az 10 tane kit lazım bana ;D
Murat

muratdu

İyi geceler zabun92,
Birşey merak ettim, bu "dişi head pin taktım" kısmını nasıl yaptınız.
Erkek pinleri söktünüz mü tamamen, yoksa uçları kesip kısaltınız mı?
Zira sökmek çok zahmetli gözüküyor.

zabun92

tamamen söktüm bir tarafından ısıtıp diğer tarafından kargabunun ile çıkardım
GND pinlerini sökerken çok zorlandım neden böyle oldu hiç anlamadım 9 tane gnd pini var
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

Seckin ALAN

Alıntı yapılan: zabun92 - 23 Aralık 2011, 01:28:10
tamamen söktüm bir tarafından ısıtıp diğer tarafından kargabunun ile çıkardım
GND pinlerini sökerken çok zorlandım neden böyle oldu hiç anlamadım 9 tane gnd pini var
ısının bakır yüzey üzerinde hızla yayılması buna etken olabilir mi? GND bakırları kastım. :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

zabun92

olabilir ama o kadar hızlı yayılacağını zannetmiyorum
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

NecroCapo

Keil'i Linuxta kullanan var mı ?

Ubuntu kullanıyorum ve Keil 4.22.22 sürümünü yükledim (wine ile çalıştırıyorum). Herşey sorunsuz, kod yazıyorum, başarıyla compile ediyorum, fakat programlamak istediğimde "No ST-Link detected" mesajı alıyorum.

Daha önceden ufak tefek programlarla eski M3 cortex STM32 VL Discovery kitime axf'yi haricen atabiliyordum, fakat bir süre sonra sanıyorum bootloader uçtu. Bu yüzden, bilmediğim programları da kullanmak istemiyorum. Linux için önerebileceğiniz bir program var mı ?

omereliusuk

yapacağınız şey önce televizyon anten kablolarının dışındaki ağ gibi olan malzemeyi alıyoruz. güzelce pastaya buluyoruz. ardından lehimini almak istediğimiz yerin üzerine getiriyoruz. ardından güzelce havyayı lehimleri üzerine alıncaya kadar ağ olarak tabir ettiğim çoklu kablonun üzerinde gezdiriyoruz. yavaş yavaş lehimi üzerine  almaya başlaycaktır. tertemiz oluncaya kadar bu işleme devam ediyoruz. eğer işlem tam olarak bitmemişse biraz bekliyoruz. pinleri yeniden pense ile tutup havyayla ısıtarak yavaşça çekiyoruz. kolay gelsin.

yamak

Alıntı yapılan: NecroCapo - 23 Aralık 2011, 10:10:44
Keil'i Linuxta kullanan var mı ?

Ubuntu kullanıyorum ve Keil 4.22.22 sürümünü yükledim (wine ile çalıştırıyorum). Herşey sorunsuz, kod yazıyorum, başarıyla compile ediyorum, fakat programlamak istediğimde "No ST-Link detected" mesajı alıyorum.

Daha önceden ufak tefek programlarla eski M3 cortex STM32 VL Discovery kitime axf'yi haricen atabiliyordum, fakat bir süre sonra sanıyorum bootloader uçtu. Bu yüzden, bilmediğim programları da kullanmak istemiyorum. Linux için önerebileceğiniz bir program var mı ?
ST linki kurdunuz mu? Eğer kurmadıysanız böyle bi hata vermesi normal.

NecroCapo

Alıntı yapılan: yamak - 23 Aralık 2011, 12:45:57
ST linki kurdunuz mu? Eğer kurmadıysanız böyle bi hata vermesi normal.

st-link_v2_usbdriver.exe'yi kurdum wine üzerinden. Fakat stm32_st-link_utility.exe wine'da çalışmıyor, yükleme esnasında "1607: Unable to install InstallShield Scripting Runtime" hatası verip kapanıyor.

yamak

Şu an ben de denedim olmuyo. Olmamasının nedeni bence st-link kurmamıza rağmen ubuntunun kiti donanım olarak tanıyamaması.

NecroCapo

Alıntı yapılan: yamak - 23 Aralık 2011, 14:50:31
Şu an ben de denedim olmuyo. Olmamasının nedeni bence st-link kurmamıza rağmen ubuntunun kiti donanım olarak tanıyamaması.

Elemanın birisi St-link v2 için (bizim kitte bu kullanılıyor) programlayıcı yapmış.
http://forum.chibios.org/phpbb/viewtopic.php?f=8&t=211

Yükledim, öncelikle connect diyerek St-Link'e bağlandım :

Alıntı Yap6 Device descriptions loaded.
Searching Device...
ST Link V2 found!
Fetching version...
Changing mode to SWD...
Fetching mode...
Mode: Debug
Fetching status...
Status: Core Halted
Fetching MCU Info...

Daha sonra "Receive" diyerek kitte default olarak yüklü gelen kodun yedeğini alıp yedek.axf olarak kaydettim. Daha sonra Keil'de derlediğim blink.axf dosyasını "Send" ile gönderdim. Fakat ledlerde hiçbir değişiklik olmadı. Daha sonra yedek.axf yi "Send" ile gönderdiğimde; kit bana ilk geldiği şekildeki gibi ledler sırayla yanıp sönüyor.

Bu sefer de Keil'de derlediğim koddan (veya ayarlarından) şüphelendim. Sorunun bu qstlink2 programından mı, yoksa benim Keil'den mi olduğunu test etmem için;
Elinde led yakıp söndürecek hazır derlenmiş dosyası olan varsa,  gönderebilir mi acaba ?

fofo

Atollic ile keil  karşılaştırılırsa hangisi fonksiyonel ve kolay

z

Bugüne kadar BASIC yada ASM ile kod yazan arkadaşlardan kitleri ellerine ulaşmış olanlara sormak istiyorum.

Ne durumdasınız? Kartla ne gibi çalışmalar yaptınız? Keilde neler yapabiliyorsunuz? En azından 10 kişiden cevap alabilirmiyim?

Zaten eskiden beri C kullanan arkadaşlar, sizlerin durumu ne?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

defter kitap açık sınavlar gözümü korkuttu ama hazırım :)

bugüne kadar ki konularda sorun yok hocam haftaya kartım gelince de;
SPI, DMA&SPI, Interrupt&DMA&SPI ve I2C türevlerinin denemelerini yapmayı planlıyorum

mozkan87

Ben eskiden beri hi tech c kullanıyordum. Ancak c ye öyle çok hakim değildim, konuları yakından takip ediyorum. Özellikle structure anlatımı oldukça iyi oldu benim için. Arm mimarisine alışkın olmadığım için verdiğiniz örnek programları dikkatle inceliyorum. Sizinde dediğiniz gibi rehber ve hard dökümanlarını inceleyince zaten neyi neden yaptığınız anlıyorum ama sıfırdan örnek programlara bakmadan program yaz deseniz yazamam yada çok zorlanırım herhalde. Ama zamanla bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Keil ve debug konusunda bir sıkıntım yok. Teşekkürler.