External HDD Windows - MAC

Başlatan bunalmis, 17 Ekim 2011, 14:28:27

z

External HDD ye word formatında dosya kopyalacayacağım. Ancak bu HDD yi istersem Apple makinaya istersem PC ye bağlayabilmeli ve bu dokumana ulaşabilmeliyim.

Bu mümkünmü?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Bildiğim kadarıyla USB arayüzü kullanan sabit diskler işletim sisteminden bağımsızdır. Sadece mac üzerindeki  dosyaya uzantısı olsun.

usb bellekler gibi...
ambar7

mozkan87

Evet mümkün ancak ilk biçimlendirmeyi MAC üstünde yaparsanız windows diski görmez. MAC'in dosya yapısı farklı olduğu için. Ama windows'ta biçimlendiripm NTFS yaparsanız MAC'a kuracağınız bir eklenti ile NTFS dosya yapısına okuyup yazabilirsiniz.

z

HDD yi NTFS yapısında formatlamam yeterli mi?

Burada başlığı açmadan önce bir arkadaşa konuyu sormuştum.  Fat16 formatlarsan sorun olmaz dedi fakat tek cevapla yetinmeyim dedim.

Şu anda iki zıt cevap oldu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Pardon, fat32 olmasın?  Bildiğim kadarıyla fat16 kalmadı..
ambar7

mozkan87

Hocam o formatlarıda destekler muhtemelen ama büyük boyutlu dosyalarda sıkıntı yaşarsınız. 2 GB tan büyük tek dosya atamazsınız. O yüzden NTFS yapısına geçildi zaten. MAC'a kuracağınız bir yama ile sorunsuz diski kullanabilirsiniz. Arkadaşım kullanıyor oradan biliyorum bende. Daha sonra ondan eklentinin adını öğrenip yazabilirim. Hatta  aşağıda bir link buldum ama onun kullandığı bu patch mi bilmiyorum. Kolay gelsin.
http://www.macupdate.com/app/mac/26288/ntfs-for-mac-os-x

t2

USB FLASH bellek NTFS yapılırsa sürekli indeksleme yedekleme bilmemne bahanesiyle kullanımda oluyor ve ısınıyor diye düşünüyorum. Bu yüzden mümkünse FLASH bellekte fat32 kullanırım.

dhan000

hocam mac osx ister ntfs olsun ister fat32 okuyabilir... lionu bilmiyorum ama diğerleri ntfs ye yazamıyorlar yazmak için ek program gerekiyor...eger ki dosyalarınız büyük boyutlu(4 gb üstü) değilse fat32 format atın ve mümkünse bunu windows bir makinada yapın mac osx altında yapınca bazan sorun oluşabiliyor...
fat16 konusunda sanırım bir dil sürçmesi yada alışkanığı vardır o sebeble öyle demiştir...