Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC de kullanılmayan Uçlar

Başlatan mer_harun, 20 Ekim 2011, 11:49:08

mer_harun

Arkadaşlar projemi sanal alemden gerçe alemde test etmek istiyorum.
Ancak öteden beri aklımı kurcalayan ve net bir yanıtını bulamadığım bir soru aklımı kurcalıyor:
a)PIC de(16f84,16f828,16f878 vb) kullanmadığım(Giriş ve çıkış olarak tanımlama yapmadığım) pin leri +5V yada şaseye bağlamak zorundamıyım?
b) Bağlamak zorunda isem direkt olarak mı bağlanır yoksa bir direnç ile mi direncin değeri?
c)Şaseye bağlayacaksam yazılım olarak bir ifade kullanmam gerekir mi? nedir?
d)Pin boşta bırakılacak ise yazılımda nasıl bir değişiklik yapmam lazım nedir?

16F84 gibi 18 pinli chip te bu iş kolay da 40 pinli 16f877 mikrodenetleyici de epsini 5v a bağlama bayağı iş yükü yani :)

Erol YILMAZ

Herhangi bir tanımlama yaptığın I-O lar  bir tarafa yönlenmiştir ya giriştir ya çıkış.
Saldım çayıra olmaz bu...

Microchip Datasheet te boşta kalan pinleri ne yapmak gerektiği yazıyor ama
ben genel olarak boşta kalan pini lazım da olabilir düşüncesi ile Çıkış yapıp 0 veriyorum !

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: FxDev - 20 Ekim 2011, 16:37:45
Microchip'in bunla ilgili uygulamasının sheetini almam mümkün mü acaba?

PIC18F87K90 familly chips datasheet: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39957b.pdf
There are 3 diffrent ways what to do with unused pins.

1) at page 38:   
2.7 Unused I/Os
Unused I/O pins should be configured as outputs and driven to a logic low state. 
...

2) at page 38:   
2.7 Unused I/Os
...
Alternatively, connect a 1 kΩ to 10 kΩ resistor to VSS on unused pins and drive the output to logic low

3) at page 512: 
Note 1 under table with minimal supply current :
Power-down current is measured with the part in Sleep mode, with all I/O pins in a high-impedance state and tied to VDD or VSS ...

ylmz

ben direk şaseye bağlıyorum demekki araya 1 k yada 10 k atmak gerekıyormuş :o
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

kudretuzuner

Merhaba
Hatırlatmaya gerek yok ama yine de ufak bir ayrıntı,direk şaseye verilen pin'in yazılımıda çıkış olarak ayarlanmalı.
Amatör

OG

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Ekim 2011, 21:28:28
Merhaba
Hatırlatmaya gerek yok ama yine de ufak bir ayrıntı,direk şaseye verilen pin'in yazılımıda çıkış olarak ayarlanmalı.
Niçin?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kudretuzuner

Merhaba
Giriş olarak ayarlanmış bir pini ben hiç şaseye direk olarak çekmedim.Ne olacağı hakkında da bir fikrim yok.
Amatör

OG

Ben de emniyet olsun diye hep giriş olarak bırakırım. Çıkış pinine kendisindeki mevcut olana zıt bir potansiyel temas ederse problem olabilir (H'a L veya L'a H gibi) ama giriş pinine değerse ister H ister L değsin problem olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Pini çıkış yaptıktan sonra boş bırakmak uygundur. BUnu illaki şaseye veya beslemeye bağlamak gereksizdir.
Hatta pin giriş ise ve boşta duruyorsa, yazılımda bu pini  kullanmıyorsanız, bu bile zararsızdır.  çıkış olmasından daha zararsızdır. Fakat yine de  nolur nolmaz diye  boştaki, giriş pinlerini ya beslemeye ya da  toprağa bağlarız.

kudretuzuner

Bu kadar ayrıntılı yanıtlar için çok teşekkür ederim.
Amatör

Tagli

Konu hakkında bilgi ve deneyimim yok ama Microchip datasheet'lerinden şöyle bir satır aklımda kalmış:

Alıntı YapDijital giriş olarak ayarlanan pinler üzerindeki analog voltaj seviyeleri, işlemcinin daha fazla enerji harcamasına sebep olur.

Buradan yola çıkarak, dijital giriş olarak ayarlanmış kullanılmayan pinlerin boşta bırakılmaması gerektiği sonucuna varıyorum. Doğru mudur?
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

Çıkış olarak yapılıp 0 verilirse,
Mcu içindeki GND plane artar ve mcu daha da stabil hale gelir!  diye düşünüyorum.

OptimusPrime

düşük güç tüketimi gereken uygulamalarda geçen bir konu
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/01146B_chapter%202.pdf

fakat aksi durumda şu hataya yol açar bozulur çizilir aman dikkat şeklinde bir dökümana hiç rastlamadım...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

picmanya

Alıntı yapılan: OG - 20 Ekim 2011, 22:49:56
Ben de emniyet olsun diye hep giriş olarak bırakırım. Çıkış pinine kendisindeki mevcut olana zıt bir potansiyel temas ederse problem olabilir (H'a L veya L'a H gibi) ama giriş pinine değerse ister H ister L değsin problem olmaz.

değdirilme ister hata ile olsun isterse bilerek olsun.
burda giriş pinine H yada L potasiyelli voltaj, pine seri bir direnç üzerinden değdirildiği düşünülüyor değilmi?

fahri-

Direnç olmadan da pic in portlarına, giriş olarak tanımlandığında  5V girmek pic e zarar vermez. ancak yine de koruma amaçlı olarak direnç kullanılır.