C Programlama diliyle şamatalar

Başlatan z, 23 Ekim 2011, 15:32:04

omereliusuk

Alıntı yapılan: mufitsozen - 24 Aralık 2011, 20:17:24
sevgili gerbay "nereden girdim bu konulara?" demissin, ben soyliyeyim. Program yaziyorum derken degisken tanimla, pointer nedir, syntax hatasi vs almadan program yazmak bu isin ilk adimi. daha bunun ikinci seviyesi, sonra ucuncu, sonra dorduncu sonra...

boylece hitech mi ccs mi diyen arkadaslarda aslinda ne kadar anlamsiz bir soru sorduklarinida anlarlar. :-)

yani bu detayli aciklamalarinla aslinda bir farkindalikta yaratiyorsun okuyucularda.

iyi geceler vede tesekkurler.

baktım bu işin sonu yok. gittim aldım bir c kitabı hatta hızımı alamadım 2 tane aldım.
farklı kitaplarda farklı yorumlar var.eğem amacım öğrenmek ise illa gözle göreceğim elle de tutacağım bir kitap olmalı.

sayment

Alıntı yapılan: omereliusuk - 25 Aralık 2011, 01:29:33
baktım bu işin sonu yok. gittim aldım bir c kitabı hatta hızımı alamadım 2 tane aldım.
farklı kitaplarda farklı yorumlar var.eğem amacım öğrenmek ise illa gözle göreceğim elle de tutacağım bir kitap olmalı.

En iyisini yapmışsınız. Hangi kitapları aldınız? Bende de Serdar ÇİÇEK'in "CCS C" kitabı var. Yararlı olur mu acaba ?

eistain_54

Alıntı yapılan: gerbay - 25 Aralık 2011, 01:33:46
hocam şu deitel lerin renkli, cicili bicili kitabı vardı net de, para vermeseydiniz. net den o kitabı bulurdunuz..

Hangi kitap hocam.Link vs paylaşmanız mümkün mü?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

Seckin ALAN

http://www.pandora.com.tr/urun/c-how-to-program-6e-pie/191946
tavsiyem budur :) Ben C++ kitabını alıcam param tam olunca :) Tek eksik yanı ingilizce olması :) Ama ingilizcede sıkıntı yok diyorsanız bence şahane bir kaynak .
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

yamak

Alıntı yapılan: gerbay - 24 Aralık 2011, 13:05:50
hayır.

sizin kodunuzu hatırlıyormusunuz?

mesela şunu da yazabilirsiniz;

void func(int a)
{
  a = 1;
}

ama fonksiyon çağırılırken a parametresinin kopyası yapılır ve "a = 1" ataması o kopya ya yapılır yani giren parametre etkilenmez.

eğer

void func(cont int a)
{
  a = 1;
}

şeklinde yapmaya çalışırsanız o kopya parametre const olacağından "a = 1" atamasına derleyici izin vermez hata verir.

bu tarz pointer ya da referans olmayan parametrelerin her zaman kopyası yapılır ve o kopya fonksiyon içinde kullanılır. ister native veri tipi olsun isterseniz bir kayıt deseni (struct vs) olsun. bu kopyalama da hem daha fazla kod üretir, hem daha fazla ram tüketir hem de daha fazla clock tüketir..
Evet hocam haklısınız. Ben yanlış hatırlamışım. Şimdi denedim de hata vermedi ama program istediğim gibi çalışmadı.

omereliusuk

SERDAR ÇİÇEK'in CCS C kitabını almıştım zaten. ama bundan daha ötesi gerekiyor.
kitap sadece toplamda 30-40 sayfa anlatmış C dilini.#ilk 200 sayfa içerisinde # gerisi hep bilindik şeyler. yalnız pic bölümü ile ilgili olanlar  neyle nasıl bağlantı kurulur onu anlatıyor.

aldığım kitaplar:
1- Programlamayı C ile Öğreniyorum,  Palme Yayincilik, Muhammet Yorulmaz, Seher Yorulmaz  23TL

" Programlamaya giriş, Problem Çözme, Algoritma tasarımı .... gibi bir sürü alt başlık var. "
2- C Programlama ve Programlama Sanatı, Beta Yay., Dr. M. Sabih AKSOY, Dr. Ömer AKGÖBEK 12 TL

"Genel Programlama Teknikleri, Menu Hazırlama<sırf bunun için değil ama bu da elimin altında olsun diye aldım.>
veri yapıları, dosyalama, grafik fonksiyonlari, port kullanımı" gibi bir sürü alt başlık var.
her iki kitapta
neyi nasıl yaptığını matematiksel işlemlerin C ile nasıl yapılabileceğini anlatıyor. bilmiyorum ben tatmin oldum. hoş benim evde kendimin ürettiği menü yapımı ile okuduktan sonra yaptığım menü arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını görünce kendimle biraz övündüm ama neyse...
--------------------------------------------------------------------
Bir de ccs c de math.h yi ekleyip kareal=Pow(sayi,us);yazdım bir de baktım ki direkt 2kb kod artmış. 16f877a ile uğraşınca 2kb ciddi bir rakam. :o

sayment

"C Programlama ve Programlama Sanatı"
Kütüphanede varmış oradan alırız artık.

M_B

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 25 Aralık 2011, 13:31:48
http://www.pandora.com.tr/urun/c-how-to-program-6e-pie/191946
tavsiyem budur :) Ben C++ kitabını alıcam param tam olunca :) Tek eksik yanı ingilizce olması :) Ama ingilizcede sıkıntı yok diyorsanız bence şahane bir kaynak .

hocam altaki link te slayt halinde bolumleri var.
http://ube.ege.edu.tr/~cinsdiki/webpages/cprog.html
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

bakar

Paul Deitel and Harvey Deitel, "C++ How to Program (8th Edition)"
Pre ntice | 2011 | ISBN: 0132662361 | 1104 pages | PDF | 56 MB

z

Asagidaki iki satir ne is yapar?

while(A&2==2);

while((A&2)==2);

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayment

while(A&2==2);

A sıfırdan farklı ise while döngüsüne gir

while((A&2)==2);

(A&2) işlemi 2ye eşitse while döngüsüne gir

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayment

M_B

Hocam;

while(A&2==2);  // Burda işlem önceligi nedir bilmiyorum. hatalı yazımda olabilir.

while((A&2)==2);  // satırında A ve 2 yi ve işlemine alıp sıkan sonuc 2 ye eşitse alt satıra gecer.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet