Trafo girişinde triak

Başlatan t2, 26 Ekim 2011, 09:15:04

ylmz

Alıntı yapılan: selbarut - 27 Ekim 2011, 16:26:32
üstat yüksek güçten kastınız ne bizim tristör modüllerinin sizin teoreminizden pek haberi yok sanırım 180kw gibi trafoları sürüyorlar kesime gidedememe sorunu tamamen ateşleme devresiyle alakalı abuk sabuk çalışmalara esas sebep olan ateşleme kartında kullanılan abuk subuk optocuplörler
Abuk subuk opto lar derken bu kartlarda genellikle puls trafoları tercih ediliyor, opto olanlarıda gördüm ama puls trafoları daha çok tercih ediliyor.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

t2

belki ne tristör ne de triak. Bunun yerine transistör  kullanılıyor olabilir. Bu durumda  sıfırda açarsın. istediğin yerde kapatırsın. Böyle bir devre duymuştum. sıfırda tetiklendiği için parazit az oluyor.
Alıntı Yapsizin teoreminizden pek haberi yok sanırım 180kw gibi trafoları sürüyorlar
efendim trafonun gücü kva olarak ifade edilmelidir. buna kw diyen kişinin nasıl bir gözlem yaptığından şüphe ederim. varsa böyle bir devre ve de şeması buyrun gösterin. Yapılmıştır inanıyorum fakat bildiğimiz yoldan değil. adam ya transistör kullanmış ya da başka bir teknik var. triak endüktif yükte iletimde kalır. bunu kesime götürmek için ne yapılmış? mesele o. gerçekten triak kullanıldıysa bunun izahı lazım.  triakın kesime gitme şartı bellidir. tetiklersin iletime geçer. şartlardan biri veya bir kaçı oluşunca kesime gider. sonra istediğin zaman bir daha tetiklersin.

Belki de GTO kullanılmıştır. adam üzerini kazıdığı için triak veya tristör zannedilmiş olabilir. 

z

Alıntı yapılan: t2 - 27 Ekim 2011, 17:23:13
..... triak endüktif yükte iletimde kalır. bunu kesime götürmek için ne yapılmış? .....

Triac, endüktif yükte  iletimde kalacak diye şart yok bunu nerden çıkarttın. Ancak kritik,  L/R oranı ile tetikleme açısından bahsedilebilir.

Bunun hesabını okulda göstermişlerdir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

selbarut

bunalmış hocam size tetikleme devresini özelden atabilirim enterasan bir durum durum ama tetik açısı sıfıra yakın bölgelere gelince brt13 harici ne denediysem kesime gitmediler brt 13 gidiyor  devrede mi hatavar optolardamı tm bende anlamadım t2 hocam siz biraz tristör ve triyaklarla dimmercilik falan oynayın

t2

endüktif yükte  iletimde kalacak diye şart yok ama, Ttriak akımı,  tutma akımının  altına inmediyse -ki  bu durumda öyle bir risk var-  işte ozaman kalır.

z

İşte o riskin ortaya çıkması  L R ve teta değerlerine bağlı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com