encoder kablosunda gürültü sorunu

Başlatan cuneytsezmis1, 30 Ekim 2011, 22:23:41

cuneytsezmis1

delta 28sv plc ile 2 adet a,b fazlı encoder var.encoder kabloları 15 metre.
encoder dönmediği halde,sistemde herhangi bir motor çalışırsa gürültü oluşuyor ve plc girişleri etkileniyor, sanki encoder dönüyormuş gibi işlem yapıyor(tabi her zaman da bunu yapmıyor) .motor kabloları ve encoder kabloları ekranlı ve topraklı.
aklıma şöyle bir fikir geldi ama henüz deneyemedim:encoderleri a,a' ve b,b' çıkışlı alsam.bir optonun anoduna a çıkışını,katoduna a' çıkışını versem,opto çıkışıyla da plc girişini sürersem olabilir mi? ya da
nasıl bir yol izlemeliyim.çözüm ne olabilir.
herkese kolay gelsin.

esensoy

kaç volt ile çalıştığından bahsetmemişsiniz, ben 5V encoder için max232 ile bir kart yaptım onu kullanıyorum,
aynı devreden 2 adet kullanıyorum, biri encoder yanında, diğeri panoda,
a vbe b yi max232 nin tx in ucundan giriyorum, txout tan çıkıp
diğer devrenin rxin ine giriyorum, rxout dan çıkıp da sisteme giriyorum,

encoder kablosunu motor kablolarından mümkün olduğu kadar uzak geçirmek gerekiyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cuneytsezmis1

24 v.kullanıyorum.encoder kablolarını motor kablolarından uzak çekme imkanım yok.teşekkürler.

tayyar

Zırhlı kablo + opamplı (741) filtre + opto izalasyonu ile yapmıştım (encoder 24 voltta çalışıyor)

Encoderi 16F877 okuyor ve thin cliente(aptal terminal) rs232den gönderiyordu.

Çalıştığı ortamda 12 adet ac servo ve 16 adet asenkron motor aynı anda çalışıyordu.

Yanlız bende mesafe 6 metre kadardı.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

cuneytsezmis1

sn. tayyar örnek bi şema verebilirmisiniz

tayyar

Hali hazırda şema yok malesef(ev taşınması, çeyiz yerleşmesi vs derken herşey allak bullak)

Ben Encoderin A ve Z uçlarını kullanmıştım tek yönlü olarak hız bilgisine ihtiyacım vardı.

24 volt ile besleyip encoder çıkışını zırhlı kablo ile filtreye girdim (low pass)

Filtre çıkışını da opto ile izole ederek pic'e gönderdim (Hızlı sayıcı modunda)

timer kesmesi ile hesap yaptırıp rs232 den veriyi gönderdim.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--