Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

2.30 amper akım ı sınırlama

Başlatan mustafa_60, 03 Kasım 2011, 21:33:33

mustafa_60

merhaba arkadaşlar herkese iyi akşamlar; arkadaşlar bi önceki konumda da belirttigim gibi ben 12 rc servo motoru kontrol ediyorum.bu motorlar çalışır iken 2 ampere yakın akım çekiyor.hatta bazen 2.30 ampere kadar çıkmaktadır. ben 12 servonun neden bu kadar çok akım çektigini bir türlü anlayamadım.ve ne için çektiginide.arkadaşlar ben bu servo girişlerine birer adet akım sınırlayıcı direnç koydugumda akımı sınırlarmı yani her bir servonun 0.8 amper akım çektigini warsayarsak bunu 0.2-0.3 ampere düşürebilirmiyiz ? düşürürsek herhangi bir sorun meydana gelirmi.? diger bir sorum ise ben bu devreyi çalıştırdıgımda 18f877a ile kontrol ediyorum. servo çıkış pinlerine (PORTC,D)direk servoları bagladıgımda manyetik alan etkisi olsa gerek bi parazitlenme oluyor, pice dokundugumda veya robotun metal kısmına dokundugumda, abuk sabuk hareketler yapıyor.bunun önüne nasıl geçerim. nasıl devreleri izole ederim. bunlara cevap verebilirseniz bana çok büyük bir yardım etmiş olursunuz şimdiden yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim.
NOT;servoların enerjileri ile picin enerjileri ayrı kaynaklardan verilmektedir...

justice_for_all

bi sema koyabilirseniz ordan yardimci olabilirim...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

iyildirim

Dirençle akım sınırlamaya kalkarsanız servo besleme voltajı düşeceğinden servo hatalı çalışabilir.  Eğer servo digital ise kesinlikle hatalı çalışır.

Servoların neden fazla akım çektiklerinin cevabı ikinci sorunuz da gizli gibi görünüyor. Eğer servolara giden PWM stabil değilse servo buna göre motorunu sürekli ileri geri döndürecek demektir. Servolarınız da hızlı cinsden ise daha çok akım çekecektir. Ufak 20-30gr lik hızlı tek bir servonun fazla agresif PID ile hafifçe titreyip 1.5-2 A akım çektiğini gördüm. Ki sabit duruken 40-50mA akım çekiyordu.

Öncelikle şemanızı kontrol edin. Özellikle şase bağlantılarını. El dokunduğunda servolarda hareketlenme varsa ve PWM duty sinin sabit ve stabil olduğundan eminseniz şase veya bağlantı sorunu olması büyük ihtimal.   Bunun dişinda ürettiğiniz PWM frekans ve/veya duty'sinin  stabil olmaması ihtimali var.

Servoların hareket etmesi gerektiği durum için çekilen akımı azaltacak bir yöntem bilmiyorum.  Ancak daha yavaş, daha az akım çeken servolar kullanılarak yapılabilir sanırım.

mustafa_60

şema pic 16f877a entegresi ile genel işlemler yani crysta baglantıları +-5 v flan baglantıları yapılıp direk olarak pinlerden pwm duty sinyalleri alınarak servoya iletilmekte.servo kartı ise 12 servonun baglı oldugu kart sinyaller geliyor diger beslemeden +-5 v geliyor.bu şekilde .
@iyildirim
Dirençle akım sınırlamaya kalkarsanız servo besleme voltajı düşeceğinden servo hatalı çalışabilir.  Eğer servo digital ise kesinlikle hatalı çalışır.  demişsiniz,servo motor 10 v a kadar çalışabilemkte girişe 10v luk gerilim uygulayıp akımıda dirençle sınırlasak olmazmı yani gerilim 5 v a kadar düşüp akımıda sınırlasak herhangi bir sorun olurmu. robotta kullandıgım servo HİTEC HS311 adlı servodur.eger pwm çıkışlarına birer adet optokuplör ile yalıtsam parazitlenmenin önüne geçebilimiyim acaba. hepinize teşekkür ederim.

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

mustafa_60

herhangi bir sürücü kullanmıyorum.

justice_for_all

servo sase baglantisi ile sase arasina kucuk bi direnc koyarsan orda gecen akimi sinirlayabilirsin o zaman isinmanin onune gecebilirsin die dusunuyorum...

mustafa_60

justice ısınma die bişey yok fazla akım çekme war eger dedigin yöntem onun içinde geçerli ise denerim. bide servo sürmek için bir transistör veya L298 gibi bişey kullansam faydası olurmu bizim için. veya önerebileceginiz başka bir yöntem warmı

justice_for_all

http://www.adrirobot.it/scheda_servo/scheda_servo_modificata.htm

soyle bi site buldum orda direkt pice baglamis servoyu dedigim gibi bide seri direnc koyarak dene akim sinirlamasi yani...

mustafa_60