3 fazlı doğrultucuda kondansatör seçimi

Başlatan vebsel, 04 Kasım 2011, 00:01:27

vebsel

3 faz girişli modul doğrultucudan sonra  nasıl bir kondansatör kullanmalıyım . Yapmış olduğum inverter projesinde  2 adet 2200uf  450 volt büyük  tip vida bağlantılı   kondansatörü seri bağlayıp 1100 uf lık kondansatör elde etmiş oldum . Dc sistemden 20 amper akım çekiyorum .  Sistemdeki kondansatör ihtiyacı bana göre tamam gibi . Ama başka bir sistemde kondansatör ihtiyacını 450 volt 470 uf  20 adet küçük kondansatörle görmüş . Bu tip bir projede neden acaba çok fazla kondansatör kullanma ihtiyacı duymuş . Bu konuda fikirlerinizi yazarsanız sevinirim . 

picmanya

iki nedeni olabilir diye düşünüyorum.
ilki ekonomik oluyor olabilir. bir malzeme ne kadar çok satılıyor ise o kadarda ucuzlar. farklı markalardan temin kolaylaşır.
düşük kapasiteler rahat ve ucuz bulunur. bahsettiğiniz kapasite 5-6TL.
ikinci neden ise toplam akım kaldırma kapasiteleri yönünden avantajlı oluyor olabilir.
yalnız kapasite düştükçe esr ve esc gibi kondansatör iç direnç değerleri artar, buda ayrı bir dezavantaj olabilir.

pahalıda olsa büyük kapasitelerle işi görmek bana daha mantıklı geliyor.

"Sistemdeki kondansatör ihtiyacı bana göre tamam gibi" bunu nerden anladınız?
Kondansatör uçlarından 20A. çekiyorum demişsiniz. Bu 10kVA. güç yapar. Bana kapasite az gibi geldi.
o kondansatör özelliklerinde bir tanesi için 20A. akım kaldırır diye yazıyormu?

Okan AKÇA

çekilen akımla ilgili kücük kapasite ile  eger fazla akım cekilmedigi mühdetce yeterlidir.Bununla ilgili ders görmüştüm bi bakmam lazım

NaMcHo

Alıntı YapBu 10kVA. güç yapar
385.5VAR buluyorum ben,siz nasıl hepladınız bu değeri?
3 faz tamdalga doğrultucu için f=150Hz Xc=1/(wc)=0.96
Q=V.I.Sin(teta)  Q=20^2 * Xc = 385.5 VAR

picmanya

gücü kondansatör için vermedim.
elektriksel değerlerden, DC voltaj ve akım üzerinden gittim.
sonucda dc kısımdan 20 A. akım çekildiği söylenmiş.
bana kullanılan kapasite az gibi geldi.
o kondansatörün verebileceği akım değeri bu kadar yüksek değildir. diye düşünüyorum.
yinede kondansatörün adını, modelini bilebilirsek bakılabilir.
hiç olmazsa o kondansatörün dc kısımdan çekilen akımın yarısını kaldırabiliyor olması gerekir.

z

Olaylara "Bence olmaz", "böyle olur", "...diye düşünüyorum" şeklinde yaklaşılmaz.

İhtiyaç duyulan kapasite değerini hesaplayın ve sonucu seçilen kapasite değeri ile mukayese edin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ares

cekılen yuk akımı sebebıyle kapasitorler uzerınde akım stresi meydana gelır bu stress akımı kapasıtorun ıc ısısını artırır ve zamanla kapasıtorun esr degerını yukseltır. bu durumdada dc bus uzerındekı rıpple voltajıda yukselır . bu tabıkı ıstenmeyen bır durumdur. kapasıtorlerın coklu paralel yapılmasının nedenı ( tabıı uygun kapasıte degerınde) bu akım stresını azaltmak uygun kapasıte secımı ıse sızın kullandıgınız kapasıtorun calısma saatıne , mınımum ve maksimum voltaj degısımlerıne , max ripple voltajına , regulasyon aralıklarına , yukun cınsıne (modulasyon metodunuza) vs... sıralanabılır.. tabıkı artık gunumuzde enerjı verımlılıgı acısında ve sıstemın omru acısında en uygun yontem  PFC yontemıyle uygulamalarımızı tasarlamaktır.