Ayarlanan voltajın üzerine izin vermeyen opamp

Başlatan Maxim, 04 Kasım 2011, 17:55:16

Maxim

bir devre yapmak istiyorum
ayarladığım voltajın üzerine çıkamasın

örnek 3.1 volta ayarladık

giriş 0.9 volt -> çıkış 0.9 volt
giriş 1.8 volt -> çıkış 1.8 volt
giriş 2.7 volt -> çıkış 2.7 volt
giriş 3.2 volt -> çıkış 3.1 volt
giriş 4.5 volt -> çıkış 3.1 volt

1 veya 2 opampla nasıl yaparım bunu ?

Okan AKÇA

gerilim izleyici girişine ne verirsen çıkısında aynı voltajı alırsın opamp beslemesi ne olursa olsun

Maxim

Okan AKÇA

istediginiz gibi olur gerilim izleyici yapın

justice_for_all

ama referans voltaji vermeniz gerek gerilim izleyicide girise ne verirseniz onu alirsiniz sizin istediginiz oyle diil yani iki op ampla yaparsiniz bitanesini karsilastirici olarak ikincisinide gerilim izleyici buffer olarak kullanin..

sizin istediginiz sey regulatorlerin ic yapilarinda olabilirim..

soyle bise yaptim sizin icin..

https://rapidshare.com/files/2525621165/regulator.DSN

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

pwm.c

yapmanız gereken ayarlı zener devresi. TL431 iç şemasını inceleyerek örnek alabilirsiniz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Maxim

arkadaşlar birşeyler çıkarırım artık
teşekkürler

justice_for_all

@Maxim hocam naptin halledebildiniz mi benim isite cizdigim devreyi inceledinizmi acaba...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Maxim

Alıntı yapılan: justice_for_all - 04 Kasım 2011, 19:43:39
@Maxim hocam naptin halledebildiniz mi benim isite cizdigim devreyi inceledinizmi acaba...

inceledim şu an onunla uğraşıyorum
gayet güzel çalışıyor
fakat bana sanki bir sorun varmış gibi geliyor, nedendir bilmiyorum

Edit:

opamp çıkışı neden 5 volta yaklaşıyor ?

z

Bu son kurduğun devrenin en baştaki amaçla alakası yok.

Internette limiter diye arama yap.

Opamp çıkışının 5v'a yaklaşmasının sebebi çıkışındaki transistörün Ve gerilimini opampın + girişindeki voltaja eşitleme ihtiyacından.

Besleme gerilimin izin verdiği sürece, 0.6v luk VBE kaybı ve 1K dan kaynaklanan gerilim düşümünü opamp ancak çıkışını yükseltmek isteyerek kompanze edebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Alıntı yapılan: Maxim - 04 Kasım 2011, 17:55:16
bir devre yapmak istiyorum
ayarladığım voltajın üzerine çıkamasın

örnek 3.1 volta ayarladık

giriş 0.9 volt -> çıkış 0.9 volt
giriş 1.8 volt -> çıkış 1.8 volt
giriş 2.7 volt -> çıkış 2.7 volt
giriş 3.2 volt -> çıkış 3.1 volt
giriş 4.5 volt -> çıkış 3.1 volt

1 veya 2 opampla nasıl yaparım bunu ?

çok basit, tek opamp yeterli. opamp beslemesini 3V1 yapacaksın ve rail to rail opamp kullanacaksın. eğer opamp 100mv-200mv beslemeden düşük çıkış veriyorsa, beslemesini 3V2 veya 3V3 yap geç.
Knowledge and Experience are Power

justice_for_all

Alıntı yapılan: eemkutay - 04 Kasım 2011, 21:43:56
çok basit, tek opamp yeterli. opamp beslemesini 3V1 yapacaksın ve rail to rail opamp kullanacaksın. eğer opamp 100mv-200mv beslemeden düşük çıkış veriyorsa, beslemesini 3V2 veya 3V3 yap geç.
opamp beslemesini minimum kac volt verebilirsin?

CLR

Alıntı yapılan: justice_for_all - 04 Kasım 2011, 21:49:35
opamp beslemesini minimum kac volt verebilirsin?

opampa göre değişir, 3V3 luk opamp genelde 2V'a kadar çalışabiliyor. Daha düşük voltaj olanda vardır.   

justice_for_all

opamp besleme voltajina goremi calisiyo yani?

CLR

evet, asla besleme voltajını geçemez. Rail to rail olanlar besleme voltajına çok yaklaşabilir ama bazen genelde 100-200mV gibi aşağıda kalır.
Dolayısıyla besleme voltajını bu seviye kadar yukarıda tutarsanız bu sorunuda halledebilirsiniz.