STM32F4 kitleri hakkında

Başlatan Erol YILMAZ, 12 Kasım 2011, 23:46:30

Erhan YILMAZ

2 kit alan arkadaşlar görüyorum. Diğer parti kitler demi geldi?

Ahmed Han

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 23 Aralık 2011, 21:53:31
Bu sürat kargodan iyi soğudum.

Sıcak mıydın ki soğudum diyosun?  :D

Seckin ALAN

@Erhan Hocam Bende 1 Hafta Bekliyorum :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

muratdu

Merhaba STM32F4 alemi,
"STM32F407VG - STM32F4 Discovery Deneme Kartı" başılğına yazamadım buraya yazayım dedim.
Kartın kutusunun arkasındaki 4. madde de (if you connect a second type A to micro-B between the PC and CN5 connector, the board is recognized as a standart mouse and its motion will also control the PC cursor) yazıyor. Yani bu kartı fare olarak kullanabiliriz mi demek istiyor. ince usb ucum olmadığı deneyemedim. Eğer öyleyse, mütevazi bir faremiz oldu demek!!!

Ahmed Han

Alıntı yapılan: muratdu - 23 Aralık 2011, 22:44:56
Merhaba STM32F4 alemi,
"STM32F407VG - STM32F4 Discovery Deneme Kartı" başılğına yazamadım buraya yazayım dedim.
Kartın kutusunun arkasındaki 4. madde de (if you connect a second type A to micro-B between the PC and CN5 connector, the board is recognized as a standart mouse and its motion will also control the PC cursor) yazıyor. Yani bu kartı fare olarak kullanabiliriz mi demek istiyor. ince usb ucum olmadığı deneyemedim. Eğer öyleyse, mütevazi bir faremiz oldu demek!!!
Benim açıklamadan anladığım, bir fare olarak kullanamıycaz, ama PC kartı bir fare olarak algılayacak. Daha paketini açmaya kıyamadım :) ama bakınca kartın üzerinde herhangi bir hareket sensörü göremiyorum. Belki, kartın içindeki yazılımı değiştirerek mouse cursor'a bazı deterministic hareketler yaptırılabilir.

ErsinErce

Üzerinde bulunan accelometer ile kartı döndürdüğünüz yönün tersindeki led yanıyor eğer bahsedilen usb konnektörü pc ye bağlanırsa
kartı döndürdüğünüz yönde mouse hareket ediyor,
mouse olarak çalışması için user buttonuna basmanız gerekiyor ve bastığınız andaki konumu sıfır sayarak döndürme durumunuza göre harekete devam ediyor

zabun92

Alıntı yapılan: mcn - 23 Aralık 2011, 21:05:31
Evet sürat kargo gerçekten problemli.

Benim gelen paketimde ise,Allegro tarafından alıcı kısım tam olarak doğru yazılmış.

Şöyleki "cumhuriyet mah. kafkas sok. no:3" şeklinde benim adresim.PAket üzerindeki alıcı kısmına doğru şekilde yazılmış.Ancak Kargonun paketin üzerine yapıştırdığı gönderen ve alıcının yazdığı etiketteyse adresim şu şekilde yazılıydı:

"cumhur mah. kahraman sok." bu kadar.Ne no var ne de doğru yazılmış.Hayır yapıştırdığı etiketin hemen üstünde doğru asres yazmakta.Ordan bulmuşlar adresi,o da olmasa benim kitlerde şimdi nerede olacaktı kim bilir.

Yani bu adamlara,bu sorumsuzlara,bu sorumsuzluğu düzeltmeyenlere söylenecek bişey yok.İstediğin kadar mail at hiçbişey olmaz.tek çözüm alıp kalın bir odunu eline bam güm dalıp her bir hatalarında dövmek.Başka türlü bir düzelme,mümkün değil.....
benim benim kargo faturasında hem ev hemde iş adresim alt alta yazıyor ev adresinde de sadece dr. sadullah cad. çuhadar sitesi yazıyor ne mahalle adı nede daire no yazıyordu telefon numarasıda iş tel no. halbuki ben adrese ev adresimi ve kendi cep numaramı yazmıştım. iyiki şubeden almışım
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

mcn

Alıntı YapAlıntı yapılan: muratdu - 24 Aralık 2011, 23:44:56

Merhaba STM32F4 alemi,

Benim açıklamadan anladığım, bir fare olarak kullanamıycaz, ama PC kartı bir fare olarak algılayacak. Daha paketini açmaya kıyamadım :) ama bakınca kartın üzerinde herhangi bir hareket sensörü göremiyorum. Belki, kartın içindeki yazılımı değiştirerek mouse cursor'a bazı deterministic hareketler yaptırılabilir.

Arkadaşlar sürekli olarak kargo nerde şöyle oldu böyle oldu diye yakınıyorsunuz ancak sanırım daha elinize gelecek şeyin ne olduğunu neler yapabildiğini hiç incelememişsiniz sanırım.Şaşırdım.Halbuki kitler gelmeden çok önce çalışılmaya başlandı KEIL de.

Burdan buyrun,sorularınızın tamamının cevabını bulacaksınız:

https://www.picproje.org/index.php/board,179.0.html
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

taneryilmaz

Alıntı yapılan: Ahmed Han - 23 Aralık 2011, 22:57:37
http://www.youtube.com/watch?v=5FOnYS8ILDk
@bunalmış hocamızın  paylaşmış oldugu bu videoya bir bak  ledlerin ortasında hareket sensörü var   ve nasıl çalıştığınıda gösteriyor

Ahmed Han

Alıntı yapılan: mcn - 23 Aralık 2011, 23:31:55
Arkadaşlar sürekli olarak kargo nerde şöyle oldu böyle oldu diye yakınıyorsunuz ancak sanırım daha elinize gelecek şeyin ne olduğunu neler yapabildiğini hiç incelememişsiniz sanırım.Şaşırdım.Halbuki kitler gelmeden çok önce çalışılmaya başlandı KEIL de.

Benim daha paketi açmamış olmamın sebebi, kitin statik elektriğe karşı ne kadar hassas olduğunu bilmemem. Önce düzgün bi toprak hattı çekip antisatik kol bandımı aktif olarak kullanmak ve hatta şu antistatik masa örtülerinden almak istiyorum. Konu açılmışken, sizin bu konuda bilginiz nedir? Ne derece önlem almak gerekir? Bugüne kadar PIC'lere hiçbişey olmuyordu, acaba bu kite de aynı derecede güvenebilir miyiz?

ErsinErce

Alıntı yapılan: Ahmed Han - 23 Aralık 2011, 23:41:53
Benim daha paketi açmamış olmamın sebebi, kitin statik elektriğe karşı ne kadar hassas olduğunu bilmemem. Önce düzgün bi toprak hattı çekip antisatik kol bandımı aktif olarak kullanmak ve hatta şu antistatik masa örtülerinden almak istiyorum. Konu açılmışken, sizin bu konuda bilginiz nedir? Ne derece önlem almak gerekir? Bugüne kadar PIC'lere hiçbişey olmuyordu, acaba bu kite de aynı derecede güvenebilir miyiz?
Bu kadar sıkılmanıza gerek yok, en başta gelen kutu antistatik değil

fatihinanc

Alıntı yapılan: Ahmed Han - 23 Aralık 2011, 23:41:53

Hocam bence bu kadar sıkmaya gerek yok. Nihayetinde bir kit yani. Zaten board üzerinde dokunacağınız sadece butonlar var. Onlar da karta temas etmiyor ;) Delikli pertikans gibi birşey üzerinde kullanırsanız genellikle kit ile değil de etrafına kurduğunuz çevrebirimlerle oynayacaksınız zaten ;)

Ek : Ersin abi benden önce davranmış :p
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

mcn

Paketi açıp açmamanız çok bişey farketmiyor.Dediğiniz topraklama gereksinimlerini tamamlayana kadar ARM öğreniyorum kısmını incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.Neyse uzatmanın bi manası olmayacaktır.

Üzerinizde yün kazak vb şeylerden dolayı oluşan aşırı bir statik elektrik yoksa,yani tuttuğunuz yeri çarpmıyorsanız,merak etmeyin birşey olmaz kitlerde kolay kolay.Kitler bu konuda güvenli olurlar genelde.elektrostatik konusunda en çok yalın haldeyken,yani montajlanmamış haldeyken etkilenir işlemciler,entegreler vb..Bu konuda da paketlerinin üzerlerinde yeterince uyarı mevcuttur.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

Elbette önlem almak iyidir.

Bir aydan fazla zamandır  kartımı tepe tepe kullanıyorum. Çoğunlukla orjinal kutusu içinde iken çalıştırıyorum. Nadiren pinlerden scopla ölçüm vs yapmak istersem kartı masa üstünde çıplak çalıştırıyorum.

Yukarıdaki gibi kullanımı öneririm. En azından kart, metal objelere karşı koruma altında.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Arkadaşlar dağıtım yapan, hareket içerisinde olan bütün işlerde kusurlar olur.
Bu iyileştirilemez mi ?  elbette iyileştirilebilir, Dünyada çok iyi örnekleri var.

Ama ülkemizde bazı mantıklar halen oturmadığı için bunların da mükemmel olmasını
ben açıkçası bekleyemiyorum.

Bu farkı bilip, ona göre iş yapanların, <aranan, istenen, arzu edilen şekilde yaptıkları için>
ülkemizde belki de dünyada çok iyi noktalara geleceği aşikar.

Şimdi bir yerlerde kusurlar var mı? Evet var.