GP POWER BANK ŞARJ CİHAZI ( 1 diyot + 1 direnç )

Başlatan krian, 15 Kasım 2011, 14:35:49

krian

Merhaba arkadaşlar 

Tasarlamakta olduğum bir cihaz  gp1800 paket pil(4.8v)  ile beslemeyi düşünüyorum. Piller sürekli şarjda kalacak.  Bunun için nette  nimh piller için otomatik şarj kesmeli birçok devre inceledim. Genelde lm317 sabit akım kaynağı ve şarj olup olmadığını kontrol eden picli devreler var.ete hocamın daha önceden yapmış olduğu devreyi yapmayı kafama koymuşken dedim niçin uğraşıyorum.Hazır bir şarj aleti alayım devreme ilave edeyim.Otomatik şarj kesmeli sürekli şarjda durabilme özelliği olan gpbank 4lü şarj aletinden aldım ve içini açtım. Komplex bir devre beklerken  karşımda  trafo + diyot + direnç+led  ???? Şoku atlattıktan sonra başladım deneylere. Şarj aleti 2 kanal şarj işlemi yapıyor yani 2şerli seri bağlı pilleri şarj ediyor. piller boşken çekilen akım  180 mA, doldukça akım azalmaya başlıyor. Ama akım piller dolsada 20mA altına düşmüyor. Pillerde ısınma var ama abartılı bir ısınma değil.(3gün şarjda kaldı) Bu olayı gördükten sonra  ete hocamın yaptığı şarj devresini yapmaktan vaz geçtim. Sizce doğru mu yaptım? Böyle bir devre ile pil şarj etmenin ne gibi sakıncaları olur?

Okan AKÇA

krian

6.6V DC --> 1N4001--> 10 ohm direnç --> pil

piller boşken her pil 1V tan paket 4V, diyot üzerine 0.7V , direnç üzerine 1.9V düşer yani şarj akımı  170 ma den başlar. Piller doldu diyelim, her pil 1.45V  paket gerilim 5.8V oldu.  direnç üzerine 0.1V düşer şarj akımı 10mA.  Bu 10mA akım pillerin boşalmasını engelleyen trackle denen akıma takabül adiyor.(yaptığım araştırmalarda bu akım sürekli pile uygulanırsa sıkıntı çıkarmaz deniyor).  Benim şüphelerim  şarj akımı sabit olmadığı için pilin ömrünü nasıl etkileyeceği ? Tabiki yukarıdaki hesaplamalarda mantık hatası yapmadıysam!!

Okan AKÇA

piiler tepe gerilimine ulaştıgı zaman enerjileri kesilir eger düşme olursa tekrar şarj edilir üzerine daima gerilim uygulamak mantıklı degildir

yildizelektronik

Piller sarj olduğu zaman yeşil led yada buna benzer bir uyarı ledi yanıyor mu? Belki sürekli çekilen bu 20mA ledin çektiği akımdır.

krian

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/gp-powerbank-sarj-cihazi-4-adet-gp-2700-pil-set-47247340

bu gpnin orjinal şarj aleti  linkte özellikleri var. En önemli özelliği sürekli prizde kalabilmesi zaten yaptığımız hesaptan  sürekli şarjda kalması sıkıntı oluşturmuyor. Sıkıntı sabit akımda şarj olmaması. Pilin ömrü üzerindeki etkisi?? Cihazın piller bozuldu diye birkaç ayda geri gelmesini istemem.

ylmz

piller dolduktan sonra tampon şarj yada yüzdürme şarj diye tabir edilen şarj teknikleri var sürekli belli bir amper basıyor fazla olmamak şartı ıle devreyi kesmeyen sistemlerde mevcut
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

erkan614

resimdeki şarj devresini bi incele

not 1.76 v yazan kısmı dikkate alma