ESC Li-İon Batarya ile çalışırmı?

Başlatan Mucit23, 16 Kasım 2011, 22:21:52

Mucit23

Arkadaşlar Elimde 40 A ESC var. Bu ESC yi Li-İon Batarya ile besleyeblirmiyim. Elimdeki Bataryayı Eski bir laptoptan almıştım. Bataryanın durumu iyi görünüyor. 11V veriyor. ESC için İlla Li-Po Batarya olması şartmıdır?

Tagli

Hayir sart değil. Biz guc kaynagindan da besliyorduk. Ama her voltaji veremezsin. Li-Po pillerin standart voltajlarina gore bazi durumlarda ESC pilin bittigini dusunuyor. Ornegin yanlis hatirlamiyorsam 7.2 ve 11 kusur volt standat voltajlardi 2 ve 3 cell'li piller icin. Bu degerlerde besleme yapabilirsin ama ornegin 9 volt veremezsin cunku o zaman ESC pilinin 11 voltluk oldugunu ve tehlikeli sekilde bittigini dusunur ve calismaz.

Bir de tabi Li-Ion pilin verebilecegi akimi da goz onunde bulundurmalisin. O konuda pek bilgim yok.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Anladım demek istediğinizi. Besleme konusunda sıkıntı yok o zaman.
Anlamadığım bazı noktalar var. 100A çeken bir motor için ESC en azından 120 A olması gerekir. Böyle bir motor için Batarya seçimini nasıl yapıyoruz. Ben Biraz araştırma yaptım. Li-po piller için 2S1P ,10C kavramlarının ne anlama geldiğini öğrendim. Böylebir motora batarya seçimi hangi kriterlere göre yapılır.

Aklıma takılan son bir soru daha var. Yine Motorumuz Yükte iken 100A çeken bir motor olsun. ESC ise Motoru kaldırabilecek bir güçte. Motor tam 100A istediği zaman Batarya gerçekten al sana 100A diyebiliyormu. Yani Normalde 100A 11-12V gelirim o kabloları eritmezmi ? 

muhittin_kaplan

Piliniz Uygunsa 100A evet Veriyor.
2200ma/h 20C lik bir Lipo 2.2A*20=44A verebilecek güçtedir.
Elimde 18A lik esc ve o güçte motorla deneme yaptım Yukardaki Pil ile.
Tam Gaz :) da 15A çektiğini gördüm pilden.

Mucit23

Konu açmışken aklıma takılan bütün soruları sormak isterim. İleride bu konularda daha kimseyi rahatsız etmek istemiyorum. Mazur görün. :)
Li-po piller için yapılmış. Şarj ve Deşarj cihazları var. Li-po pilleri şarj ederken özel bir şarj yöntemimi var. Yani bataryayı güçkaynağına bağlayıp uygun gelirimle şarj edebilirmiyim.
Örnek verecek olursak 3S 2200ma bir batarya için şarj sırasında gelirim ve akım değerleri ne olmalıdır.

Andromeda

"bilim ve teknik dergisi şubat 2011" sayısında güzel bir yazı var...
lit-iyon pillerin, lit-iyon-pol pillerden farkını ve lit-iyon şarj prensibini yazıyor..
acaba bu iki pil arasında şarj tekniği farkı var mı...?
yazıdan sanki yokmuş gibi anlaşılıyor
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

hunter

Diikat edin uğraştığınız piller tehlikeli piller. Uygun şarj edilmez ise patlama ve yangına neden olabilir.
Bu tür piller direkt güç kaynağına bağlanarak şarj edilmez. Özelliklerinde yazan voltajın üstünde bir değer şarj edilirse önce ısınır..sonra patlar..Yanması uzun sürer. Bitti sanırsınız ancak tekrar yanmaya başlar..

http://www.youtube.com/watch?v=RQjudHKh-bI&feature=results_main&playnext=1&list=PLDA5D4E95295F0C7B

Okan AKÇA

hocamın dedigi gibi gercekten cok tehlikelidir.

Mucit23

Açıkçası o tür sorunlarla karşılaşacağımı sanmam. Ama yinede bilmem iyi oldu.

Okan AKÇA

muhittin_kaplan

ölcü aleti (akım ve gerilim ölçüm) güç kaynağıyla kullanarak basbaya sarj edilir.
Ama şunu unutmamak gerek 2s ve yukarı olanlar (3S,4S gibi) balanslı sarj olursa iyi olur.
peki balanslı nasıl oluyor ?
toplam gerilim çıkışı olan kablolardan hariç birde balans soketi oluyor. bu soket ile her bir pile (seri bağlı oldukları halde) ayrı ayrı ulaşılıyor. böylelikle 4.2v aşmadan (hücre başına) sarj edilebiliniyor. ama ben uğraşmaz balanslı bir sarj aleti alırdım.

pcb

Alıntı yapılan: Mucit23 - 17 Kasım 2011, 12:00:55
Konu açmışken aklıma takılan bütün soruları sormak isterim. İleride bu konularda daha kimseyi rahatsız etmek istemiyorum. Mazur görün. :)
Li-po piller için yapılmış. Şarj ve Deşarj cihazları var. Li-po pilleri şarj ederken özel bir şarj yöntemimi var. Yani bataryayı güçkaynağına bağlayıp uygun gelirimle şarj edebilirmiyim.
Örnek verecek olursak 3S 2200ma bir batarya için şarj sırasında gelirim ve akım değerleri ne olmalıdır.

Lityum piller bir adaptör ile şarj olabilirler ancak seri ve bir kaç paralel bağlı pillerin şarj olma hızları eşit değildir. Beslemenin pozitif kısmındaki ilk pil ve onu takip eden piller daha yüksek voltaj değerlerine daha çabuk sahip olurlar , bir süre sonra pozitif tarafındaki ilk pil 4,2V olurken 2. pil ise 4V diğerleri 3,8V da kalabilir. Bu sıralama değerleri pillerin eskimesi ile daha belirgin hale gelir.
3 veya daha fazla seri pilde bu voltaj değer farkı çok çok daha belirgin olur , 1-2 şarj-deşarjdan sonra negatif beslemeye en yakın olan pil 3,6V değeri altına kısa sürede düşer , bir süre kullanımda da tamamen ölü duruma gelir ve şarj olmaz , pilin ölmesinden sonraki ilk şarj da ya hiç bir şarj belirtisi göstermeden üzerinden akımı geçirip diğer pillerin şarj olması sağlar veya 3-4-5V a hemen yükselerek aşırı şarj edilmiş pil gibi ısınma ve patlamaya sebep olacaktır.
Marka Lityum pillerin içinde minik aşırı şarj a karşı koruyan devre bulunur , limitin aşımında pil şarjını keser ve kullanımı durdurur , pili artık kullanamazsınız. Çin malı 3-5 tl ye olan lityum ion piller korumasızdır (unprotected).

Orjinal şarj cihazları ile şarj;
Lityum ion şarj cihazlarında balans yapmayı sağlayan her pil için, pile paralel bağlı dirençler vardır  ancak bunlar pil ile kısa devre halinde değildir, eğer bir pil diğerinden daha hızlı yükselen bir voltaj değeri gösteriyorsa direnç, dahili bir fet ile kısa devre yapılarak pil üzerine düşen akımın direnç üzerinden geçmesini ve pil şarjı engellenerek diğer pillerin bu pil voltajına yükselmesi beklenir , voltajlar benzer değere geldiğinde ise kısa devre yapılan paralel direnç devre dışı bırakılır buna balans yapmak denir,  bir veya bir kaç pilin aynı anda paralel dirençlerini aktif-deaktif yapmak mümkündür. Balans, şarj edilmek istenen voltaj değerine kadar yapılarak serideki tüm pillerin şarj kesim değerine kadar birbirlerine en yakın voltajlarını koruması ve şarj kesim voltajı na   hepsinin aynı anda girmesi sağlanır. 
Balans, en küçük voltajlı pil değeri ölçülerek diğer pillere uygulanır. Daha açık bir ifade ile en küçük değerlikli pil 3,7V ise 3,7V dan büyük diğer tüm pillere balans uygulanır , en küçük değerli pil şarjı artarken diğer balans yapılan piller kısa devre paralel direnç ile ya voltaj değerlerini korur yada deşarj olmaya başlarlar, bu paralel direncin ve besleme akımının uyumu ile alakalıdır.

Mucit23

Hocam balans işini anladım. Niye balanslı şekilde şarj edilmesi gerektiğinide anladım. Li-po Bataryalardaki çıkan diğer kabloların ne işe yaradığınıda anladım. Zaten Bendeki Laptop Bataryasını söküp içindeki hücreleri alırkende her hücre arasından çıkış almışlardı. Ben ilk başta farklı gelirimlere iihtiyaç olduğu için sanmıştım ama şarj içinmiş.

Mucit23

Arkadaşlar kendim bi ESC programlayıcı yapıp motoru çalıştırdım. Motor iyi çalışıyor. Bazı izlenimlerimde oldu. ESC ye yaklaşık 21 ms de bir 1 ile 2 ms arası genişlikte puls uygulayarak motor devrini ayarlıyorum. (Motordan gelen sesleride duymuş oldum). Gerçekte osiloskobum yok. Şimdilik İsisteki osiloskopla idare ediyorum. Göderdiğim puls genişliklerini isiste birebir görüyorum. yani gönderilen puls genişliği 1384uS ise isistede bu genişiği görebiliyorum. Bu sinyal yaklaşık 21ms de bir tekrarlanıyor. Nedense Gerçekte motor puls genişliği 1180 uS den sonra dönmeye başlıyor. Tahminimce yaklaşık 2000-2500 devirle dönüyor. Sonra arttırmamla motor devride artıyor. En fazla 1400us ye kadar arttırabildim. Daha fazlası için motoru sabitlemem gerekiyor.  Puls genişliğini azalttığımda ise yaklaşık 1175uS de motor duruyor. Bu normalmidir.?

Tagli

Normal. Ben de benzer bir durum gozlemlemistim. Sayisal degerler aklimda degil ama.
Gökçe Tağlıoğlu