Ücretsiz PIC Mikrodenetleyici ve Programlama Kursu

Başlatan haydarpasamikro, 17 Kasım 2011, 13:44:11

haydarpasamikro

FIRSAT! DUYURU!
HAYDARPASA TEKNIK VE ENDÜSTRI MESLEK LISESI nde ÜCRETSIZ kurs açilacaktir.
Kursta, PIC PROGRAMLAMA VE DEVRE TASARIMI egitimi verilecektir.

Bilgi ve Detay için: Mikrodenetleyiciler Atölye Şefi : Arslan LÜLECİ
e-posta : haydarpasamikro@gmail.com

Haydarpaşa Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi
Adres : Tıbbiye Cad.No:27 Üsküdar-İstanbul
Tel : +90 216 345 40 55 Dahili:191
e-posta : iletisim@hatem.k12.tr
WEB : http://www.hatem.k12.tr
Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı Başkanı : Müjgan KASAPOĞLU
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

Okan AKÇA

Okan AKÇA

hic bir zaman gibi akademik kısım genelde butür calışmaları üstü kapalı yapmaktalar.Ancak bir cok firma türkiyede arm kullanmakta zaten

haydarpasamikro

Kurs konuları aşağıdadır. PIC mikrodenetleyicilerin populeritesi ve kolay yapısı nedeniyle tercih ediliyor. Tabi bunu önce endüstri ve piyasa tercih etti. Sonra bizler okullarda kullanmaya başladık. Yoksa hadi açayım ben mesela ATMEL AT89C51CC03 kurs Keil ile C Programlama. Ethernet,USB,CANBUS,RFID,Touchscreen,grafik ekran, vs.. RTOS embedded uygulamalı kurs. Kaç kişi gelir? Kaç kişi anlar? ARM anlatalım tamam. Ama kime?
Bizler işin eğitim boyutuna bakarız. Karşımızdaki mikrodenetleyici dünyasına yeni adım atan insanlar. Ben de AVR,ARM,FPGA farkındayım. Bunları kullanarak donanım ve yazılım geliştimek daha kolay. Tabi alt yapısı olana.

"Ayrıca bilmedeğiniz bir yerlerde tahmin edemeyeceğiniz kadar teknik öğretmen hayretler içinde kalacağınız işler yapmaktadır." Başka birşey söyleyemem.

KURS PROGRAMI

1.   Temel elektronik bilgisi
2.   Temel dijital elektronik bilgisi
3.   Mikroişlemciler temel bilgisi
4.   Mikrodenetleyiciler temel bilgisi
5.   PIC16F84A donanım bilgisi ve PICBASIC
6.   PIC16F877A donanım bilgisi ve CCS C
7.   PIC Mikrodenetleyici uygulamaları
•   Giriş/çıkış uygulamaları
•   Zamanlama ve sayıcı uygulamaları
•   Kesme uygulamaları
•   CCP uygulamaları
•   Buton, Tuş takımı (keypad) uygulamaları
•   LED ve 7-segment ekran uygulamaları
•   Karakter LCD ve grafik LCD uygulamaları
•   Analog uygulamaları
•   Karşılaştırıcı uygulamaları
•   Dahili EEPROM uygulamaları
•   PSP port uygulamaları
•   RS232 haberleşme uygulamaları
•   RS485 uygulamaları
•   I2C ve SPI port uygulamaları
•   Harici EEPROM uygulamaları
•   DC motor ve step motor uygulamaları
•   Servo motor uygulamaları
•   1-Wire (I-button) uygulamaları
•   Sensör uygulamaları (optik, ısı, nem, basınç, manyetik, vs.)
•   Triyak ve Röle uygulamaları
•   Ses uygulamaları
•   İnfrared ve RF uygulamalar
8.   Mikrodenetleyici devre tasarımı
•   Proteus ile devre şeması, simülasyon ve baskıdevre
•   Protel 99SE ile devre şeması ve baskıdevre
•   Komponent bilgisi ve SMD devre tasarımı
•   Çizgi izleyen ve robot proje tasarımları
•   Proje geliştirme yöntem ve teknikleri
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

MC_Skywalker

Alıntı Yap
ARM anlatalım tamam. Ama kime?

Demişsiniz formu biraz gezseydiniz şuan burada ARM örenmek adına yapılan çalışmayı fark ederdiniz. Burada kimse kimseyi sorgulamıyor nacisane isteklerini/dileklerini belirtiyor ve sizin "Ama KİME?" sorunuza siz sormadan önce cevap vermiş oluyor.

kursa katılacaklara ve eğitimi vereceklere başarılar.

haydarpasamikro

Biz 8-bit mimarisini sindirebilen kitleler yetiştirelim gerisi gelir. Bizim öğrencilerimiz ellerinden zaten ARM işlemcili cep telefonlarını hiç düşürmüyorlar ki:)

LukeSkywalker

Arkadaşın açtığa konuya bak, yapılan yorumlara bak. Olumsuz tepkiler veripte insanların hevesini kırmayalım lütfen.

Erol YILMAZ

Bu eğitimden muhakkak fayda görenler, aklında bir kapı açılanlar olacaktır.
4 bit veya 8 bit olmasının bir zararı yok hatta faydası var.
8 bite mukayyet olamayan 32 biti ne yapsın :)

Yeni başlayanlar için bulunmaz fırsat...

MrDarK

Haydarpaşa Teknik Lisesini tebrik ediyorum ben. İstanbul'da anadolu yakasındaki öncü liselerden birisi. Öğretmen alt yapısını görüp tanışmak isterdim. Handan Hayrettin Yelkikanat mezunuyum bende. Anadolu yakasının en iyi iki meslek lisesi. Arm konusundaki fikrim ; Arm gerçek anlamda profesyonellere verilecek bir eğitimdir. ARM kursları yok mu ülkemizde eminim vardır ama ücretlidir. Şöylede bir gerçek var eğer alttan gelecek yeni nesile yani yaş kitlesi 15 - 18 arası olan gençlerimize bunun gibi Pic ve türevi mikrodenetleyicilerin profesyonel eğitimlerini verebilirsek o öğrenciler buna uyum sağladıkça bu yeni teknolojilere geçiş hızlanacaktır. Misal 22 - 25 yaş arasındaki birçok pic bilen kişi artık kendini eksik hissedip mikroişlemcilerle tanışmaya başladılar :)
http://www.vidivodo.com/652037/dunyanin-en-buyuk-tablet-bilgisayari-65-inch-

Bir teknoloji sistesindeki haberdeki bu videoda ülkemizde bu işlerlede uğraşıldığı görünüyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

bymrz

Ben orada kısa bi süre Stajyer Öğretmenlik yapmıştım da, hocaların tebrik edilesi yanlarını çok göremedim. Ya da bana öyleleri denk gelmedi... Ama öğrencilerin kalitesi fena değildi...

"Sizler Tek Hücreli birer Amipsiniz.... Gerizekalılarrrr... " diye bağıran bir öğretmen.
"Haydi çocuklar, gösterdiğim örnekleri çalışınız" deyip, derste mynet te chat yapan muhterem hocam...
vs...
vs....

Neyse bunlar belki bireysel olaylardır. Ama güzel okul yine de...

Okan AKÇA

sayment

Mezun olduğum lisenin böyle bir kurs açması ve zamanında benim de derslerime girmiş öğretmenlerin isimlerini burada görmek gurur verici. Hepsinin ellerinden öper, emeği geçen bütün hocalarıma teşekkür ederim. Ayrıca kursu verecek olan Arslan LÜLECİ hocam da okulun en iyi elektronik öğretmenlerinden birisidir. Kendisi benim de mikro denetleyici derslerime girmiş çok kıymetli bir hocadır. Kursun kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

ground

Arkadaşlar hepimiz bu süreçlerden geçtik. Hocalarımız ile ilgili fikirlerimiz kendimize özel kalmalı  bireysel bir konu çünkü..
Liseyi Haydarpaşada okudum. Güzel anılarımda oldu kötü anılarımda ama bu sadece bana özel bir konu..

Söz konusu kurs içeriğine bakıp kendimize göre değerlendirme yapmak çok yanlış. Eğitime gelecek çok farklı insanlar var.  ki temel düzeyde eğitim söz konusu.

İçeriği gerçekten dolu dolu. >Temel seviyenin üzerinde kalıyor

Alıntı Yap8.   Mikrodenetleyici devre tasarımı
•   Proteus ile devre şeması, simülasyon ve baskıdevre
•   Protel 99SE ile devre şeması ve baskıdevre
•   Komponent bilgisi ve SMD devre tasarımı
•   Çizgi izleyen ve robot proje tasarımları
•   Proje geliştirme yöntem ve teknikleri

Bu ders planı çok ilgimi çekti.
Temel seviyedeki kurslarda bu tip sonuç odaklı çalışmalara pek yer verilmez.
Bu kursun en öne çıkan kısmı burası gibi gözüküyor.

Hocalarımıza kolay gelsin diyorum.
Bir kişi bile bu işi öğrense vatana millete yararlı bir çalışma yapılmış demektir.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

frederic

"Yoksa hadi açayım ben mesela ATMEL AT89C51CC03 kurs Keil ile C Programlama. Ethernet,USB,CANBUS,RFID,Touchscreen,grafik ekran, vs.. RTOS embedded uygulamalı kurs. Kaç kişi gelir?"

Millet bunları öğrenmek için ne çileler çekiyor hocam haberiniz yok galiba,sizler bunları anlatan bir kurs açın,millet geceden okulun önünde kuyruğa girer.

Saruman

Alıntı yapılan: frederic - 18 Kasım 2011, 15:20:26
"Yoksa hadi açayım ben mesela ATMEL AT89C51CC03 kurs Keil ile C Programlama. Ethernet,USB,CANBUS,RFID,Touchscreen,grafik ekran, vs.. RTOS embedded uygulamalı kurs. Kaç kişi gelir?"

Millet bunları öğrenmek için ne çileler çekiyor hocam haberiniz yok galiba,sizler bunları anlatan bir kurs açın,millet geceden okulun önünde kuyruğa girer.
Siz yukarıda saydıklarınızın kullanımını ücretsiz olarak öğreteceksiniz ve talep olmayacak ?!