Ekran kartı neye göre aktif ediliyor?

Başlatan Saruman, 19 Kasım 2011, 16:46:09

Saruman

Hem onboard hem de PCI ekran kartı olan laptoplarda hangi ekran kartı neye göre aktif oluyor?Ya da aynı anda belli bir oranda mı performans gösteriyorlar?

muhittin_kaplan

ikisi aynı anda olmuyor. Bios dan kapatılıp açılıyor.

Saruman

Geçenlerde bir oyun oynarken görüntünün kasılması sinirlerimi bozdu. 1GB Nvidia GT525M ve  INTEL HD Graphics 3000 ( onboard ) var,masaüstünde grafik ayarlarında bağdaştırıcı sekmesine girdiğimde sadece INTEL HD Graphics 3000 görünüyor,oynadığım oyun da counter strike'dı, yüksek çözünürlükte yüksek kaliteli görüntü ayarlarında oynamak isteyince görüntüde takılmalar oldu.Acaba diyorum bizim bu Nvidia olan manuel olarak mı aktifleştiriliyor?

muhittin_kaplan

bios dan onboardvga yı kapatman gerek. gerçi ekran kartının çıkışı (port) bağlı değilmi . monitörü nereye bağladınız anakarta mı ?

H@S@N

normalde pc ye harici ekran kartı takılı olursa onboard otamatikmen devre dışı kalıyor. sizde neden böyle bişey olmuş anlamadım doğrusu.
satılık STM32F4-Discovery kit...

Saruman

Ben ekstra monitör bağlamadım.Benimki laptop. DELL n5110.

muhittin_kaplan

laptopsa hem onboard hem harici olmaz diye düşünüyorum. sürücüyü düzgün yükleyiniz.

Saruman

Hallettim.Herhangi bir uygulama çalıştıracağınız zaman uygulamanın ikonuna mouse un sağ tuşuyla tıklıyoruz.Ve sonrası aşağıdaki gibi.Biz özellikle belirtmezsek onboard olanı kullanıyor.

H@S@N

ustam heralde bu sizin leptoba has bir özellik :)
satılık STM32F4-Discovery kit...

cicjoe

bende de ayni durum soz konusu. intel hd 3000 ve nvidia gtm520 var. masaustu intel'e ait, program ve oyunlar nvidia'ya. ayrica nvidia ayarlarindan istedigin programa istegedigin atamayi yapabiliyorsun.

evreno

NVIDIA Control Panel de varsayılan ekran kartını ayarlayabilirsin her program için ayrı ayrı ayar yapmana gerek yok

Saruman

Evet teşekkür ederim oraları da gördüm.