Xilinx FPGA'lar için jtag usb dönüştürücü önerisi

Başlatan yamak, 20 Kasım 2011, 14:37:44

yamak

Merahaba arkadaşlar chip skope kullanmak için bi jtag usb dönüşütrücü almayı düşünüyorum.Aşağıdaki linkte verdiğim ürünü önerir misiniz?

http://www.ebay.com/itm/New-Xilinx-FPGA-CPLD-USB-download-Platform-Cable-JTAG/110755955437?ssPageName=WDVW&rd=1&ih=001&category=163866&cmd=ViewItem#ht_3207wt_1270

Ersin

Ayni sını farklı bir baskı ve farklı bir satıcıdan 47 dolara aldım.Programmer olarak kullandım birkaç kez sorun yok , chipscope ta hiç kullanmadım.Fiyat ı düşmüş , en kötü ihtimal programmer olarak bile kullansan yeter.Orjinali 150 dolar civarında.

yamak

Benim portta jtag girişi 6 pinli acaba bi sorun olur mu? Bir de ben usb ile programlıyorum siz jtag ile programladığınız söylüyosunuz ikisi arasnda bi fark var mı? Yoksa boardın usb girişi olmadığından mı jtag kullanıyosunuz?

Ersin

Jtag baglantısı standarttır, usb jtag olmuş paralel olmuş farketmez.
Usb jtag i almamın neden i yaptığım bordları programlayabilmek için.Xilinx kit almıştın yanlış hatırlamıyosam , eger onun için alacaksan üzerindeki usb jtag işini görür bişey almana gerek yok.

yamak

Tamam hocam teşekkürler. Zaten chip skope için düşünüyodum.Bitirme ödevimi fpga ile işlemci tasarımı olarak aldım da chip skope un çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

kralsam

Arkadaşım geç kalmış olabilirim ama ben genede yazayım. En azından sonrakilere faydası olur.

Eğer elinde usb üzerinden program atabildiğin bir board varsa muhtemelen  jtag özelliklidir. Chipscop işlemi için yeni kablo almana gerek yok.

Fakat Xilinx Chipscop özelliğini lisanslı kullanıcıları için aktif ediyor. Bu yaz stajda onun için 1 günümü harcamıştım. Sonuç olarak lisanslı ISE de sentezleyince çalışmıştı. Başka yöntemini bilmiyorum.

Altera da ise Scop Anayzer tarzı bir ismi vardı ve web edition sürümünde de aktif kullanılabiliyor.

@Edit: Sanırım jtag programlayıcı ile Chipscop core de veriliyor. eBay da ürün öyle görünüyor.