2,5m model uçak , MQ-9 Reaper, hobbyking

Başlatan pcb, 20 Kasım 2011, 17:05:31

pcb

Arkadaşlar, hobbyking de bir uçak gördüm tam istediğim gibi, tam 2,5m kanat açıklığı var. ama nasıl kargo ile gelir bu uçak bilemiyorum.
Hobbyking den alış-veriş eden var mı ? kargo ücretleri nedir ?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17988__MQ_9_Reaper_Fiberglass_2500mm_FPV_ARF_.html

z

Sorun uzerine aklima bir sey takildi.

Turkiye'de kac metre kanat acikligi yada boya kadar ucaklar model ucak sinifina giriyor ve izin vs alinmadan ucurulabiliyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb

hocam inan hiç bilgim yok , sadece 1-2 tane  basit helikopterim var.

EMG81

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Kasım 2011, 17:09:32
Sorun uzerine aklima bir sey takildi.

Turkiye'de kac metre kanat acikligi yada boya kadar ucaklar model ucak sinifina giriyor ve izin vs alinmadan ucurulabiliyor?

Bunun bir sınırlaması yok diye biliyorum. Sen ne kadar büyük yapıp uçurabilirsen, o kadar yasal :)

@Pcb. Predator harikaymış yahu :)

pcb

"Predator harikaymış yahu"

deli bi alet  ;D

muhittin_kaplan

Anlatayım.
Hobbykingden devamlı alışveriş yaparım.
Problem Kargonun büyüklüğüdür. verdiğiniz parayı ispatlamanız için şehrinizdeki Gümrük müdürlüğüne çağırırlar. Muhtemelen bunun için %20 vergi ödersiniz. Uçağım bana 40 günde gelmişti.
Kanat açıklığıyla alakalı bir durum yok. ben 2mt lik planör uçuruyorum.
Yanlız Model uçak  uçak tecrübeniz yoksa ilk uçuşta kırım yaşarsınız. sonrası hüsran..
konu hakkında yardımcı olmaya çalışırım.

pcb

@muhittin_kaplan , yardımcı olursanız memnun olurum
ürün stokta yokmuş , geldiğinde bilgi verecekler , ya hongkong post yada singapur speedypost ile gönderiyorlarmış

yildizelektronik

Alıntı yapılan: pcb - 20 Kasım 2011, 17:34:47
@muhittin_kaplan , yardımcı olursanız memnun olurum
ürün stokta yokmuş , geldiğinde bilgi verecekler , ya hongkong post yada singapur speedypost ile gönderiyorlarmış

Hongkong post ile alın. Hem daha ucuz hem daha hızlı. Ben bir defasında speedypost ile istedim 1 ay sonra gelmişti.Hatta aldığım malzemeler kadar da kargo ücreti ödemiştim.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Kasım 2011, 17:28:32
Anlatayım.
Hobbykingden devamlı alışveriş yaparım.
Problem Kargonun büyüklüğüdür. verdiğiniz parayı ispatlamanız için şehrinizdeki Gümrük müdürlüğüne çağırırlar. Muhtemelen bunun için %20 vergi ödersiniz. Uçağım bana 40 günde gelmişti.
Kanat açıklığıyla alakalı bir durum yok. ben 2mt lik planör uçuruyorum.
Yanlız Model uçak  uçak tecrübeniz yoksa ilk uçuşta kırım yaşarsınız. sonrası hüsran..
konu hakkında yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam buradada gümrük sınırı varmı? Yani Kaç dolar üzerindeki alışverişleride KDV ödenmesi gerekir.
Birde şunu sorayım. Türkiyeye hangi kapıdan gireceği bilinirmi. Yani Ben Elazığda oturuyorum. Edirneden gümrüğe çağırsalar kalkıp gitmek sorundamıyım. Başka yolu yordamı yokmudur?

mdargut

Bu linke bir göz atarsan sorularının çoğunun cevabını alırsın.
http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuislemleri/Sayfalar/Posta.aspx

Gümrük olayınıda yanlış anlamışsın. Yurtdışından gelen postalar İstanbul'a gelir, oradan senin şehrindeki gümrük müdürlüğüne gelir. Sen gidip ordan alırsın. Gerçi tam emin değilim ama ben böyle biliyorum.

pcb

en yakın gümrük müdürlüğüne geliyor kargo eğer gümrüklü ise,
mesela kütahya da G. müdürlüğü olmadığından eskişehir e çağırırlar .

muhittin_kaplan

ucuz Olan Postayı Seçin. bu ağırlıktaki bir nesneyi uçakla değil gemiyle gönderiyorlar. Ayrıca HK yada Sing Farketmiyor. Hepsi PTT ile size ulaşıyor. Takibi felan oradan oluyor.
Ülkeye ilk girdiği yer UPİM (Uluslar Arası Posta İşleme Merkezi) İstanbula geliyor. Burası Atatürk Hava limanında.  sonrasında Şehrinizdeki PTT başmüdürlüğü. Buradada Gümrük Muhafaza Memurluğu vardır. Onlar Bakıyorlar (Genelde Boyut Önemli) Fatura tutarı vs. eğer tutarsızlık varsa size bir ihbarname yolluyorlar. siz bu ihbarnameyi aldığınızda ödeme yaptığınız tutarı ispatlayan KK extresi Paypal Ödemesi Gibi. belgeyi yanınızda götürün. Ayrıca Hobbyking gibi siteler "Tutarı Faturaya Ne kadar YAzayım" diyorlar. Tam Gösterin Fatura Tutarını Az göstermek Suç.
Daha Önceden 150 Avro olan Gümrüksüzlük limiti 75 Avroya düştü. Posta Hariç 75Avro yu geçen mallar için vergi ödersiniz.