dac ile motor hoz kontrol

Başlatan skara1214, 23 Kasım 2011, 21:23:58

skara1214

ben pwm yerine dac kullanarak motorun hızını kontrol etmek istiyorum fakat aklıma bir kaç soru takıldı burada onları sormak istiyorum.Yapmak istediğim sey  l298 in motor beslemesini bi şekilde dac la kontrol etmek.Genelde 12 volt motor kullandığım için mosfetli bir devre ile max değeri 5 volt olan dac kullanarak bu 12 voltu değiştirmek istiyorum nasıl bir devre önerirsiniz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

skara1214

bu bölümde yazdığım hiçbir konuya cevap alamadım.:D heralde insanlar pek ciddiye almıyor:D

pisayisi

Konu forumda alt satırlarda kaldığı için gözden kaçmış. DAC tabanlı bir motor hız kontrolu gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür düzenler mikroişlemciler pek güncel değilken sıklıkla kullanılırdı. şimdilerde maxim firmasının bu işlemleri yapan seri girişli takometre geribeslemeli dac entegreleri var ancak bunlar daha çok düşük güçte fan motorları için tasarlanmış çıkışlarda modifikasyon ile güçlü motorlarada uygulanabilir. yada elinize bir paralel dac alırsınız girişine switchlerle bir iki tabanında sayı girersiniz bunun çıkışı motorun hızı olur bu çıkışıda testere dişli işaretle opamp kullanarak karşılaştırıp fet sürer motoru sürersiniz sonuç yine pwm kontrolu olur...

Murat

skara1214

istediğim şey;max  değeri 5 volt olan bir  dacı kullanarak 12 voltluk motorun hızını kontrol etmek.Aklıma gelen tasarımda su sekilde.dacın çıkısına 2.5 kat yükselten bir opamp devresi koyacagım ki 5 volt giriş 12 volt çıkış olsun.daha sonra  1 kazançlı bir fet/mosfet devresi kurup bunun çıkışını l298 nin beslemesine vereceğim.buradaki sorum 1 kazançlı mosfet/fet(komponent öneriside istiyorum) devresini nasıl kuracağım (0-5 amper çıkış alacağım).

skara1214

motor 2 yönlü dönecek. h-bridge köprüsüde  kurabilirim fakat  ben kolay olsun sadece 1 mosfet ve   l298 yada herhangi bir motor kontrol entegresi kullanarak bu işi yapmak istiyorum.sizce haksızmıyım?

skara1214

entegre her bir kanaldan 2 amper verebiliyor yani 4 amper veriyor.ben pwm ile sürmek istemiyorum çünkü düşük frekans kulanınca motor titriyor yüksek frekanstata motor çok ısınıyor dc volt kaynağıyla bu işi yaptığımda yani voltajı azalttıgımda istedigim gibi çalışıyor.bence bu yüzen direk voltajla oynamak istiyorum.

pisayisi

Ozaman çözüm basit, doğrusal ayarlanabilir bir gerilim kaynağı lazım aşağıdaki devreyi kullanın pwm filan yok:) diğer parçalarda kolayca bulunur verim açısından pwm den daha düşüktür. ancak frekansla ilgili sorunları ortadan kaldırır.

Murat

skara1214

ne yazıkki bu devre tek yönde hareket için tasarlanmış ben 2 yönde hareket istiyorum

skara1214

@fxdev dediğinizi araştıracağım fakat hala tam olarak neden söylediğimi gerçekleştiremeyeceğimi anlamadım yani l298n nin beslemesini dac ile araya güçlendirici bir devre koyarak  kontrol edemezmiyim?yada ara güçlendirici olarak opamp kullanmazmıyım?4 amper çıkış veren bir opamp mesela?(bu arada l298 entegresinin bir çeşidi h-brigde'li )

pisayisi

l298 in Vs besleme girişine yukarıdaki devrenin çıkışını bağlayın in1 ve in2 ilerle yön kontrolu yaparken opampın girişindeki voltaj ile motorun hızını ayarlayın.
Murat

skara1214

bunu deyeceğim fakat buda 1.5 amper sınırlı

skara1214

@fxdev bu şekilde yardım ettiğini düşünüyorsan etme.Herşeyi biz yapıyoruz,datasheeti incelemişsindir  falan gibi sözlerle yardım edilmez.Burası forum yardımında bir üslübu olur.Bir daha hiçbirşekilde benim konularıma yorum yapmassan sevinirim.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: skara1214 - 27 Kasım 2011, 12:53:41
@fxdev bu şekilde yardım ettiğini düşünüyorsan etme.Herşeyi biz yapıyoruz,datasheeti incelemişsindir  falan gibi sözlerle yardım edilmez.Burası forum yardımında bir üslübu olur.Bir daha hiçbirşekilde benim konularıma yorum yapmassan sevinirim.
???