yükselteç analizi yaparken yardımınıza ihtiyacım var.

Başlatan zamzam23, 25 Kasım 2011, 17:54:59

zamzam23

Arkadaşlar bu devre, TDA2050 nin datasheetinden alınmış bir devredir. Bu devrenin kazancını hesaplamam için bana yardım eder misiniz? Uygulamada ve teorikte benzer sonuçları buldugumu ispatlamam gerekiyor. Devreyi henüz gerçeklemedim. Teoride hesaplayabilirsek uygulamasında bişi yok. Okulda öğrendiklerimin çoğunu unutmuşum. Bilgileri taze olan bi arkadaş el atsın lütfen.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

ac analizi için basitçe kondansatörleri kısa devre bobinleri açık devre  yap. Devre sadeleşir. Sonra hesapls. Devre tanıdık opamp devrelerine indirgenir.

teoride kazancı sonsuz alınsa da pratikte o kadar yüksek değildir.
kolay gelsin.
ambar7

ferdem

Devre bandpass özellik gösterdiğinden tek kazanç değeri olmayacak transfer fonksiyonu olacak. Elemanların fazör karşılıklarını yazarak transfer fonksiyonu çıkarabilirsin, sonra bu fonksiyonun mutlak değerini çizdirebilirsin. V4=V1*(1+22k/(680+Zc4)) ...  V1=Vin*(Zx/(Zx+Zc1))... Vout=V4*...

zamzam23

evet tamam teşekkürler o halde kazanç yaklasık 33.

şimdi devre uygulamasını görüp, teori ve pratik ne kadar aynı onu görmeliyim. bir kaç sorum daha olacak:
1-girişte kullanacagım mikrofon kapasitif mi olmalı endüktif mi? bu neye göre belirleniyor?
2-çıkısta kullanacagım hoparlörü nerden bulabilirim.35-40W bir çıkıs elde etmek istiyorum

Kabil ATICI

Senin seçimine göre. Çünkü kuvvetlendirici ile mikrofon arasında preamplikatör devresi kullanılıyor (yerine göre ton kontrol devresi). Bu ön kuvvetlendirici devresi mikrofon ile kuvvetlendirici arasında empedans uyumunu sağlıyor.

Hoporlör için elektronik malzeme satıcılarına bakabilirsin. (gerekirse tep hoparlör yerine kolon türü bir ürün yerinde olabilir.)

Doğrudan deneyeceksen girişine bir potansiyometre ile ses seviyesi ayarı koymanı öneririm.
ambar7