ups yapalımmı.?

Başlatan salim ALTIN, 28 Haziran 2004, 19:15:27

DumrulBey

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"...Arkadaşlar insanlar niye önce tereddüt ve önyargı ile yaklaşırlar karşılarındaki insanlara. Bu başlık altındaki yazılarımı bir kere daha okudum ama bana ters gelen bir kısmı yok varsa açıklayın eksiğimi bileyim.Çünki derler ki - eksiğini bilmek kadar büyük erdem yoktur.
Bu şekilde yorum veya bir cevap daha öncede başka konularda aldım. Hatta piyasada da bu tip cevaplar ile karşılaştım. Bu borddada bazı arkadaşların ve piyasada da genel olarak pek çok insanın "kendini kullandırmamak "  ,  " gaza gelmemek " , "ucuza çalışmamak " olarak algılayıp birlikte çalışmaktan kaçındığı veya ayağı yere basmayan rakamlar ile konuştuğu durumlar karşıma çıktı.Bu arkadaşların aslında tam olarak piyasa bilgisinede sahip olduklarını zannetmiyorum.
Değerli Salim Bey,

Proje girişimlerinizi ve fikirlerinizi taktirle karşılıyorum. Bu çalışmalarda size muvaffakiyetler dilerim. Peki bu projeleri biraz daha iyi temellere oturtmaya ne dersiniz? Yani gerek forum için de, gerekse bir web sitesinde falanca proje grubu adı altında bir çalışma grubu oluşturulması taraftarıyım. Öyleki dışarıdan bu gruba katılım açık, dışarıya da bilgi kapalı olsun. Yoksa malumunuz fikir hırsızları nedeniyle emekler zayi oluyor. İletişimin olabildiğince iyi olduğu ve organizasyon yapısının belirlendiği bir çalışma içine girelim. Amacımız para kazanmanın yanı sıra ülkeden kaçan para ve beyin gücünün Türkiye sınırları içinde kalması olsun. Ne dersiniz böyle bir yapılanmaya?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

cozturk

Alıntı yapılan: "aster"cozturk senin bu konuyu aştığını sanıyordum, yanıldımmı yoksam ?
Evet yanılmışsın. duruma göre değişir de diyebiliriz. Eğer sıfırdan program yazmak 10kat daha zor olacak ise neden olmasın?

aster

İyidir hocam, iyi dir
0 dan program yazmak her zaman iyidir
yoksa benim gibi kopyacı olur çıkarsın
artık zevk vermiyor bende 0 dan yazmayı öğrenmeye başladım
daha zevkli inan bilemezsin
bak takıldım, adam 54 ü eeprom gibi kullanmış,  adc bilem var
nasıl yapmış gel çözelim  :lol:

cozturk

ya tamam. bunun zevkıni biliyorum. zaten şimdiye kadar hep bu kısmıyla uğraştık neredeyse. tabi arada ekmek yemek için keyifli olmayan projelerede hayır diyemedik. fakat bazıları da insanı zorluyor hani. Artık eskisi gibi değil analog kısmına bakıp programı yazıvermek daha kolay oluyor. hem bu sayede gerekmeyen özelikleri atabilir, istediğin gibi esnetebilirsin projeyi.

Erol YILMAZ

Genelerde adini unuttugum yerli iyi bir marka UPS'in icini acma
girisiminde bulundum.  Kontrol kartinda bir suru 3844 ler gorunce
fazla inceleyemedim. Kartta baya bir buyuktu.
Demek istedigim pek az insan iyi ozelliklere sahip bir cihazı inceleme
ve tasarlama sansina sahip olur. Uygulamalarin isimleri degisse de
aslinda tasarimlari birbirine yakin.
Sıfır gecis, Mosfet surme, PWM, Trafo vs. kullanma problemleri hep birbirine benzer. Bu acidan bakildiginda UPS gelistirme iyi bir deneyim olabilir.

@Salim Bey;
Projenin acilarak ilgili kisilerle beraber gelistirilmesi gerektigini dusunuyorum. İmkani olan varsa imalatini yapsin.
imalatin bir suru problemleri oldugundan kolay değildir. Yapacak
olana da engel olmamak lazım gelir.

salim ALTIN

Merhaba.
@coztürk benim masamda orjinal bir 3525 li devre vardı görmüşmüydün hatırlamıyorum.ama onun şeması filanda var 350 va olarak. mesele 3525 li yapmak değil pic ile yapmak. Bu bord pic bord u değilmi. :D onun için yani.
Ben birtane kartın malzemesini temizledim. malzeme yerleşimi ve yollarıda tarayıcıdan geçirip hazırlarım yakında. Açık şema ise biraz silik fotokopi olduğu için. şu sıralarda oturup çizmek te hiç işime gelmiyor doğrusu. Vakit kısıtlı çünki. Bu nedenle bazı arkadaşlarla irtibata geçip kartı verip işi ona ihale etmek istedik ama bi kaçmış taaa uzaklara. :D
neyse, hayatta birşey öğrendim arkadaşlar. Bugünde tekrar iki firmada teyit gibi olaylar oldu. İyi niyet ve yardımlaşma herzaman ödüllü olarak geri dönüyor insana. Bir kelimeye karşılık bir cümle sahibi oldum bugün. ve şu an sanal ama en az 3 milyar kazandım. İyi niyet ve yardımlaşmak en az iki kişiliktir ve fedakarlık gerektirir. ama birine FEDA, dierine KAR düşerse hep, bu başka bişey olur.
Bu ups olayında avrupalı biliyor işi. Çinlide biliyor. Bi biz kaldık ortada avanak gibi. Bu projeyi imal etmekten bahseden arkadaşlardan halen imalat yapanlara sözüm yok ama , bu işi karlı ve basit bişey zannedenlere gülerim. 9 dolara akü alıp piyasadan, karlı ups işi nasıl yapılır bilemem yani.
Projeyi gurup olarak yapalım, beleşçiler yararlanamasın fikrine katılamıyorum. Tamam gurup olarak çalışalım bunu istiyorum zaten ama beleşçiler diye tanımladıklarımızda belki birşeyler ögrenirler. Sonra yanlızca kendisini düşünen insanın hali nasıl olur. Yaklaşık 12 yıl önce izmir tire de bir dilenci ölmüştü ve evinden çuvallar dolusu tedavülden kalkmış paralar çıkmıştı. Bu paraları yıllarca daha ederleri varken toplamış ama yememiş paylaşmamış sonrada ölüp gitmişti. Ben elimde kullanmayacağım bu kartları çürütmek istemiyorum. Ama paylaşmayı istemeyenlere de al senin olsun diyemem.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "Erol"Demek istedigim pek az insan iyi ozelliklere sahip bir cihazı inceleme
ve tasarlama sansina sahip olur. Uygulamalarin isimleri degisse de
aslinda tasarimlari birbirine yakin.
Sıfır gecis, Mosfet surme, PWM, Trafo vs. kullanma problemleri hep birbirine benzer. Bu acidan bakildiginda UPS gelistirme iyi bir deneyim olabilir.

@Salim Bey;
Projenin acilarak ilgili kisilerle beraber gelistirilmesi gerektigini dusunuyorum. İmkani olan varsa imalatini yapsin.
imalatin bir suru problemleri oldugundan kolay değildir. Yapacak
olana da engel olmamak lazım gelir.

Evet dostum sana katılıyorum. Ben bir elektronik devre görünce hemen incelemeye başlarım. Onu yapanla konuşuyor gibi hissederim kendimi. Çünki bildiği şeyleri dökmüştür ortaya. Artık susması veya birşeyleri saklamasıda mümkün değildir. büyük keyif alırım ve çok şeyler öğrenirim...
Projeyi beraber geliştirmek konusunda hadi 16c73 e alternatifler getirmeyle başlayalım. ama sebepleri ile birlikte. Fakat prototip kartının hazır olduğunu unutmadan
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

genelde aynı paketlerdeki picler üzerlerinde barındırdıkları özellikler dışında pin to pin uyumlu olmaktadır.16C73 e pin ve özellik olarak en yakın test amaçlı olacağı için flash mcu olarak 16f676 var, piyasada bulmasıda çok kolay.

hamit

selam arkaslar  bu konuya bende katılmak ıstedım  guzel bır konu aslında ama  ısım dustugu zaman arastırmıstım  4 adet 500watlık helojen ampull ve bır bılgısayar ve vıdeo cıhazı gıbı aletlerı calıçtıracak bır ups yanı enerjı kesılmesı veya sabotaja karsı yarım saatlık bır guvence dusunmustum ama dudagım ucukladıı dıyebılırım adam bırakın 4 helojenı 2 helojenı çalıstıracak ups ıcın 2700$ gıbı fıatlar verdı ılgı alanım olmadıgı ıcın yorum yapamadım ama arıma gıttı acıkcası....

tabııı bu arada akulerı falan fı ata dahıl değil acıkcası mantık bellı ama olmıycak bısey degıl su var kı bu değerı bu arkadaslar oturtmuştur ama fıatı gercekten bumudur bılmıyorumm ısın ıcınde oldugumuz ıcın bana bıraz abartı geldı gıbı bu arada emege saygımız sonsuz ama artık pıyasa elemanları bır değerı kaybettı zannedıyorum

eskıden bır mantık vardı bızım zamanımızda aynı kulvarda kosan kısılerın bır ayrıcalıgı olurdu tabırı caiz se ama kendını tanıtıyorsun ve aldıgın cevap kusura bakmayın polıtakamız bu sunu anlamıyorum polıtaka nedır bana yabancı gelıyor aynı formda calısan sektor ıle normal musterı sektoru aynı olabılırmı.....

amacım tıcaret acısından degıl yalnış anlasılmasın arkadaslar onu anlatmaya calısmıyorum karsıma bole bısey cıktı onu yazdım bu konuda ama artık olaylar bu yonde gelısmeye basladı bundan rahatsızlıgımı belırtmek ıstedım allahtan bole bır bır var herkez bırbırıyle menfattsız olarak bağ kuruyor ben artık korkmaya başladım tamamen avrupa veya amerıkan sıstemıne donuyoruz ....

yanındakı kısıyle selamlasma bu cok arıma gıdıyorr  bılgı kesınlıkle saklanmaz saklanmalalı emek gozardı edılemez karsılıgı madden olcülemez cunkı bılgıyı öreneceksın onun üzerinde emek harcıyacaksın

ama dıger konulardakı gıbı soledım bısey var aslında bu bord da cok kalıtelı degerlı arkadaslarımız var bır suru emek harcıyorlar ve ınanın kı bu bor da bu yuzden gırıyorum ben yazılımcı degılım ama bu arkadasların azmı ve heycanı benı eskı gunlere goturuyor  bızım zamanızda yoktu sımdı okumak bıle bana yetıyor.....

aslında sureklı aranızda olmak ıstıyorum ama malum ış guc vakıt buldugum anda actıgım lınk burası rahatlıyorum cun kı bana heyacan verıyor ....

bu arada bırıkı arkadsla yazısma fırsatı buluyorum tek temennım bu dostlukların yok olmaması bu konuda bord yonetıcısı ve kurucusu arkadaslara cok teşekkür edıyorumm ....

Heralde bıraz kafanızı sısırdım ama kusura bakmayın malum bazen cenemız dusuyor artık.....

Butun arkadaşlara selamlar ve çalışma hayatında başarılar dileğiyle....

salim ALTIN

merhaba.
hamit arkadaşın söylediği gibi amerika sistemi fark etmeden oturuyor buradada. Artık bir tane 2 tane cihaz yapacağım hemde ticari olacak güzelde görünecek diyen varsa, zooooorrr arkadaşlar zooorr. Eskidendi o bir tane kutu yaptırabilmek. Bir cihazlık malzemeyi toplayın hangi fiyatı buluyor. Piyasayı bilmeyen arkadaşlara fiyat bazen uygun geliyor. Bir tanıdığım siemensin inverterini piyasası 180 dolar iken 1 milyara satmıştı bir firmaya. 4 yıl önce. Alan adam bir tane nolucak diye düşünmüştür tahminim.
Ups konusunda ise bu bahsettiğimiz yapıyı kurduğumuzda istenirse 24 volt veya 48 volt akü voltaj seviyesinde çalıştırmak mümkün olacaktır. Şimdi hızlı ve yüksek akımlı İGBT ler var dilediğiniz güçte de yapabilirsiniz.
Bu arada tamamen analog entegreler ile yapılmış bir cihazda var bende ama şeması yok. Aster ile coztürk bu konuda tecrübelisiniz anladığım kadarıyla  :D bi çalışalım isterseniz üzerinde.

cozturk

Üstad bu devreler o kadar iyi değildi. emin ol. Bazı hatırladıklarımı yaziym:
20 x20 civarında kartlar var. karınca yuvası gibi. üzerinde bilmem kaç adet test point var.  haliyle her katı ayrı ayrı okeyledikten sonra kartın testi bitimiş oluyor.  buralarda 555in modulasyon girişini filan kullanarak 10kHz üçgen dalgadan geyt darbelerini elde etmişler. "ticari sır :D " yani bunlarla hiç uğraşmadan Picli cihaz yapacağız. herşey ter temiz. sadece prototip için tü emekler harcanacak. sonrakiler taş gibi çalışacak.

Bir de tam sinüs olmayan eski tip cihazlar vardır. bunlarda 4046dan 50hz osc yapılmış. ayrıyeten 40106, 4017 ve 4148 diyodlar ile  geyt darbesi oluşturulup  mosfetlere gönderiliyor. tabi 50hz üçgeni elde etmek için 4046sonrasında puşpul benzeri sabit akım pompası var dalga buradan çıkınca tam üçgen oluyor. Ayrıyeten statik bypass gibi devreler de var. Şarj kısmı ise, orta uclu trafo, 2 tane thyristör kullanılıyor. bunları tca785 sürüyor. bu IC nin çıkışını doğrudan darbe trafosuna uygulamıyorsun. enable girişinden ayrıca 10kHz gibi bişey uygulayarak tetikleme gücü düşürülüyor. Ben idida ediyorum . bu tca785in işini tek bir picle yapmak mümkün. regüle de olur. regüleli redresör  :)  Karaköyde gözümün önünde 3 adet UAA146'yı 110 milyona sattılar. cık cık cık.. Neyse biz thyristör kullanmak zorunda değiliz. mosfet birebir.

aster

Alıntı yapılan: "cozturk"Karaköyde gözümün önünde 3 adet UAA146'yı 110 milyona sattılar. cık cık cık
ben şimdi zengin oldum desene  :D
işe bak ya ben de atmaya yer arıyordum
TCA lar kaçtan gidiyor hocam ? selenik' in önüne tezgahı kuralım hemen

cozturk

tca normal fiyat. hatta ben müşteriye uaa146 yerine tca 785 kullanabilirsin. seri üretim yapıyorsan yardımcı olabilirim(fakat 1 tane için entegreden pahalıya malolur da ) dedim. yetkili kişi olmadığından mıdır ya da fazla üretim olmadığından mıdır ilgilenmedi.

salim ALTIN

Hocam yediği kazığı bilmediği için "bayram diil seyran diil eniştem beni niye öptü" moduna girmiştir de ondan sana cevap vermemiştir.
Bu arada fikret tomarın aleme lanse ettiği trifaze tca 785 li dc kontrol cihazlarından hazır kartlar bende de var.ama kullanmıyorum.  Aslında bu kart tamamen aynı şekilde bir tca uygulama notunda vardı. Aster sen onları iyi sakla hatta vakumlu poşete koy. Bak ne biçim değer kazanacaklar. :D zaten 15 - 20 milyona satıyolardı bir ara.

cozturk

Belki de projeyi çalacağımı sanmıştır. yanında orijinal kartı getirmiş. aha bundan ver diyordu. :D
uaa146'yı 220v(310vDC) ile çalışıyor zannedenler de var. adam 10W direnç ile 12-15 dc elde etmiş. keh keh.. bizimkilerde entegre 220 ile çalışıyor sanıyor.