Yeni Bir IDE: Em::Blocks

Başlatan FxDev, 26 Kasım 2011, 17:32:54

FxDev

--

Seckin ALAN

süper :) birde ucuz üniversal programlayıcı çıkartsak şahane olacak :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

feyzi

Programı kurdum.İçinde sadece pic 30 ve 32 serisi derleyicisi var.Pic 18 serisi nasıl derlenecek?
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

feyzi

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Kasım 2011, 17:58:51
Adamlar zaten 18F derlerim dememişler ki. Alt seviyelerle ilgilenilmediği görülebiliyor yukarıdan.
Biraz yukarıdan uçuyorlar.Biz, pic 16 serisini geçen  sene bıraktık....
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

Seckin ALAN

yuakrıdan uçmak değilde bizim onlara erişmemiz gerekiyor aslında...
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Tagli

Eclipse gibi bir IDE'nin ayarlarini dogru yaparsak, veya oturup da bir plugin yazarsak (ki nasil yazildigini bilmiyorum) ayni sonuca ulasamaz miyiz? Bildigim kadariyla bu kullandigimiz derleyiciler zaten komut satirindan calistiriliyor. IDE'nin yapmasi gereken sey sadece dogru komutu cagirmak ve de tabi syntax highlighting gibi seyler.

Bence bu arkadas yeni bir IDE yazmak yerine Eclipse'e plugin gelistirmeye calissa daha iyi olurdu.
Gökçe Tağlıoğlu

JKramer

Codeblocks altında CCS için derleyici ayarlarını burada anlatmıştım. Başka platformlar için de uygun compiler-linker ayarlarını yaparak kullanılabilir sanırım.

Codeblocks'un bir eksik yanı var; o da aşağıdaki ikinci durum için structure listesi otomatik olarak çıkmıyor:
#define GPIOA_BaseAddress       0x5000
#define GPIOA ((GPIO_TypeDef *) GPIOA_BaseAddress)

typedef struct GPIO_struct
{
  vu8 ODR; /*!< Output Data Register */
  vu8 IDR; /*!< Input Data Register */
  vu8 DDR; /*!< Data Direction Register */
  vu8 CR1; /*!< Configuration Register 1 */
  vu8 CR2; /*!< Configuration Register 2 */
}
GPIO_TypeDef;

void main()
{
	for(;;)
	{
		(*(GPIO_TypeDef *) GPIOA_BaseAddress)-> // structure listesi çıkıyor
		GPIOA-> // bu şekilde #define ile tanımlama yapılmışsa çıkmıyor
	}

Bu tip bir işlemin çok zaman aldığı söylendi, pek yakın zamanda düzeleceğini sanmıyorum.