Açma-kapama tasarım ? on-off

Başlatan Maxim, 28 Kasım 2011, 17:56:33

Maxim

bir cihaz var diyelim
bu cihazı kutulamak istiyorum
açma-kapama düğmesinide buton ile kumanda etmek istiyorum
pic kullanabilirim veya transistor veya kapı devresi neyse

butona basıp 3sn elimi tutunca açılacak
tek sefer basınca kapanacak
bir adet röle olacak 220volt ana girişte

şimdi gelelim soruna:
bu devreyi nasıl ve nereden besleyeyim ?
kapatınca enerji gidecek haliyle

pil mi kullanmalı ? (bir röle olacak çıkışında)
ona ayrı bir beslememi olmalı ?
direk 220 ac den doğrultmamı yapmalı ?

ne yapmalı ? fikirlerinizi beklerim
(devreyi değil, beslemesini nereden almalı onu araştırıyorum)

imuhtar

direnç netten malzeme alırken oniki adet bacağı olan mini bir role gördüm merak ettim nerde kullanılır diye sorduğumda istediğin yerde kullan dedi.iki adet aldım.baktım çalışması diğer roleler gibi değil iki adet girişi var filip filop  gibi çalışıyor sürekli
5v vermek gerekmiyor. belki işinizi görür on-off deyince bu aklıma geldi.pil ile kullanımında işe yarar sanıyorum.

rolenin künyesi bu   tn2e-l2-5vh16

K46

Max 200-300 mA verebilen mini bir smps besleme ile halledilebilir. Örneğin cep telefonlarının şarj aletleri iş görebilir. Çekeceği akım da yok denecek kadar az olur.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

justice_for_all

Alıntı yapılan: Maxim - 28 Kasım 2011, 17:56:33
bir cihaz var diyelim
bu cihazı kutulamak istiyorum
açma-kapama düğmesinide buton ile kumanda etmek istiyorum
pic kullanabilirim veya transistor veya kapı devresi neyse

butona basıp 3sn elimi tutunca açılacak
tek sefer basınca kapanacak
bir adet röle olacak 220volt ana girişte

şimdi gelelim soruna:
bu devreyi nasıl ve nereden besleyeyim ?
kapatınca enerji gidecek haliyle

pil mi kullanmalı ? (bir röle olacak çıkışında)
ona ayrı bir beslememi olmalı ?
direk 220 ac den doğrultmamı yapmalı ?

ne yapmalı ? fikirlerinizi beklerim
(devreyi değil, beslemesini nereden almalı onu araştırıyorum)

peki role neyi anahtarlayacak?
rolenin anahtarlayacagi elemanin enerjisini nerden kullanacaksiniz?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Maxim

röle şebekeyi açıp-kapatacak
yani cihazın 220 volt trafo girişini

justice_for_all

yani 220 volt surekli bagli olcak oylemi ?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

mozkan87

Devreyi illa 3 sn basılı tutunca mı açması gerekiyor. Eğer şart değilse bir adet çift kontak röle ile kontaktör devresi kurabilirsiniz. Bu sayede butona tek basma ile açar diğer buton ilede kapatabilirsiniz eğer illa tek buton olacaksa logic olarak bir devre tasarlanabilir. Ancak bu durumda ekstra bir besleme kaynağına ihtiyaç var. Bence en temiz yöntem iki adet buton ile devrenin kontrol edilmesi. Gecikme içinse RC devresi oluşturulabilir.

Maxim

devrenin önemi yok boşverin devreyi
ben beslemeyi soruyorum

bir cihaz var, bu cihazın da bir tane 220/12 volt trafosu var
normalde on-off mekanik anahtar ile açılıyor ve kapanıyor

ben diyorumki buna buton koyayım onunla açıp kapatalım

ama kapatınca trafonun elektriği kesilecek cihaz kapanacak ya
(haliyle bu devre röleye kumanda ediyor)
bu aç kapa devresinin enerjisinin kesilmemesi lazım

onu diyorum, nasıl yapsak ? sürekli çalışır vaziyette dursun ?

en güzel 5 voltluk bir smps K46 nın dediği gibi aslında

ertan2002

röle kontaklarını kapatmadıkça devre çalışır durumda olmaz ki !! Benim yapacağım bir sistemde bu tarz. cihaz sürekli on konumunda olacak ama kontaktörden gerilim gelmediği için (çünkü açık durumda) cihaz açık konumda olsa bile çalışmayacak.. cihazı on konumuna al.. röle ye gerilim verdiğinde kontaklar kapandığında devre çalışır..

umarım sorunu doğru anlayabilmişimdir

kolay gelsin

SiVRiSiNEK

@Maxim trafosuz güç kaynağı olayını araştır, bir pic ve röleyi besleyecek kadar akım sağlar sanırım (transformerless power supply)
yalnız açma/kapama butonu uçlarında 220VAC olacaktır

Erol YILMAZ

Cihazın çalışması için de DC gerekiyor ise,
Bir smps kullandığını varsayalım,
Bunun çıkışından besle ON OFF devresini de,
Cihaz tarafını kontrol için elektronik bir anahtar kullanabilirsin.

Andromeda

Tek butonla start-stop devreleri var, 3 röle ile.
ama uygun olur  mu bilmem...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

justice_for_all

220 voltu nedn kullanmıyosun peki?

ete

Genelde piili devreler için kullanılacak bir özellik bu aslında ama normal şebeke beslemeli devrelerde de kullanılabilir.
Burada temel amaç devre yada sistemin kapalı konumda hiç akım çekmemesidir.

Bir kaç şekilde yapılabiliyor bu sistem. Birinci şekilde bir transistörü bir buton ile set ediyorsun. Transistör pic'i yada bir röleyi besleyecektir.
Butonu bıraktığın zaman sistemin kapanmaması için kullanabileceğin iki yol var ;
1. Birinci yolda pic'in bir bacağından diyot ile transistör tetik ucuna bir takviye yaparsın. Devre çalışınca pic çıkış verir ve sen butonu bıraksanda sistem açık konumda kalır. Aynı butona tekrar basınca RB0 kesmesi yarattırman lazımki bu seferde verdiğin pic desteğini kaldırıp butonu bıraktığın anda sistemin kapanmasını sağlayabilesin.

2. İkinci sistemde bastığın buton hem bir transistörü tetikler hemde bir filip flop'a konum değiştirir. KOnum değiştiren Flip flop tetiklediğin transistörü tetiklenmiş konumda tutar. Butona ikinci basışında ise flip flop yeniden konum değiştirerek tetikleme transistörünü tetiklemez hale gelir butonu bırakıncada sistem kapalı konuma gelir. Bu sistem bekleme konumunda sıfır akım çekmektedir.

Buna ait örnek çalışma aşağıdaki linktedir.

http://dl.dropbox.com/u/25364674/ON_OFF_03.rar
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com