TL431 network hata düzeltme direnci ve kapasitoru

Başlatan erkan614, 30 Kasım 2011, 10:30:03

erkan614

t2

Bana snubber gibi görünüyor. Hesap yapsanız da  sonuçta deneme ile ayarlanması daha uygun.

Çalışan devrede IC201 katoduna skopla baktığımızda  burada parazitler ufak dalgalanma olabilir.  Bunları yutmak içindir. TL431 ayar ucu çok hassas olduğundan bunu sağırlaştırmak reaksiyon süresini kısaltmak için de  olabilir. Belki de çıkış yüküne bağlı olarak bazen osilasyona giriyor olabilir bunu önlemek içindir.

Bence  hesabı bir kenara bırakıp önerildiği şekilde aynen kullanılması gerek. Burada hesap gerekebilecek kısım çıkış gerilimini kontrol eden dirençlerdir. r204, r205..

The Gariban

Bu şemanın linkini -yada pdf linkini-verebilirmisiniz? (Eğer bir forumda cevap olarak verildi ise sorunun sorulduğunu sayfayıda verirseniz daha iyi olur)

erkan614

entegrenin pdfsi http://www.fairchildsemi.com/ds/FS/FSGM0465R.pdf
bende basit bir smps var bunun cv kısmında adamlar sadece bir zener ile voltaj kontrolu yapıyorlar yalnız çıkış voltajında dalgalanmalar var bende zener yerine tl431 kullanarak bu dalgalanmayı iptal etmek istiyorum zener yerine tl431 ekledim yeni oluşan şema aşşağıda

çıkış boşta iken oluşan dalga şekli tl431 devresi ile (zenerli devre ile birebir ayni şekilde çıkış verdi)

tamyukteki dalga şekli

benim istediğim çıkışta yük yokkende tam dc versin

The Gariban

Aşağıdaki forumda sizin sorduğunuz aynı soru sorulmuş
http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/41156-please-help-tl431-shunt-reg-calculation.html
2 cevap verilmiş ve soruyu soran sandor isimli kişinin cevabının çok işe yaradığını söylüyor.
Ayrıca bir şema ve alt kısımdada tl431 calculator var.(ancak şema ve hesap makinası için foruma üye olmanız gerekyor)
*Ek olarak googla
"tl431 using like zener" gibi birşey yazdığınızda ilk getirdiği pdf dosyada tl431 in 15 farklı iş için tasarımı diye bir pdf de var .
İşinize yarayacağını sanıyorum.
Kolay gelsin

erkan614

r204 r205 hesaplamada sıkıntı yok sadece error amplifier  deniyo galiba okısımda biraz sorun var

z

Opto ledini şase tarafına almakla bence hata etmişsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

Alıntı yapılan: bunalmis - 30 Kasım 2011, 15:24:25
Opto ledini şase tarafına almakla bence hata etmişsin.
evet Tl431 pdf ine bakınca anladım alttaki resimde yeni hali ve tam yükteki çıkışı var.

z

Bu tip kaynakların çıkışlarının muhakkak yüklenmiş olması gerekir. Boşta ve yükte aynı şekilde davranması beklenemez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com