DC ve AC'de Direnç Değeri

Başlatan NaMcHo, 01 Aralık 2011, 21:31:35

NaMcHo

DC bir kaynağa bağlandığında değeri R olan bir direncin,f frekanslı bir sinyale bağlandığında direnci yine R'midir yoksa değişirmi?
Eğer değişiyorsa bunun formülü nedir?

yamak

ErsinErce

serdararikan

Alıntı yapılan: ErsinErce - 01 Aralık 2011, 23:05:34
Değişir, (XL+R)//XC

pretikte saf omik direnç olmayacağı için yazdınız sanırım bunu.zira teorik olarak omik deirenç frekansla değişmez.

ErsinErce

Teorik olarak verdiğim ifade kullanılır, Pi sayısını 3,14 almak gibi XL XC yi hesaba katılmazsak dediğiniz gibi sadece R değeri üzerinden gidilir

yamak

Arkadaşın bunu kastettiğini zannetmiyorum. Ama eğer onu kastettiyse dediğiniz doğru.

ErsinErce

arkadaş ödevi bedavaya getirmeye çalışıyor gibi gözüküyor biraz kafası karışması iyi olur =)

serdararikan

Alıntı yapılan: ErsinErce - 01 Aralık 2011, 23:55:22
arkadaş ödevi bedavaya getirmeye çalışıyor gibi gözüküyor biraz kafası karışması iyi olur =)

bu forumda böyle şeyler olmaz.işine gelmiyorsa bilgi vermezsin.ama yanlış bilgi vermek doğru bir davranış değil.

pea

Kafa karıştıran yanlış bilgi değil fazla bilgi.
Çok da güzel olmuş bence , teşekkürler :)

ErsinErce

bu forumda böyle şeyler oluyor, ayrıca verdiğim bilgi yanlış değil
"doğru mu, yanlışsa formülü yaz" sorularının cevabı büyük ihtimal yanlıştır ve o formül istenir

Kabil ATICI

Gerçek hayatta düşük frekanslar için bu doğrudur ama frekans yükselmeye başladıkça  direncin bacakları bobin gibi etki göstermeye ve dirençten dolayıda direnç gövdesi kondansatör gibi çalışmaya başlar.

Bu nedenle yüksek frekanslı devrelerde dirençler mümkün mertebe kısa bacaklı şekilde monte edilir. Hatta yüzey montajı şeklinde çalışılmaya başlar. Ama bellir bir frekansın üzerinde (örnegin mikrodalga bölgesi) artık doğrudan ayrık elemanlar kullanılamaz çünkü akım artık iletkenin içinden değil sadece çeperinden akmaya başlar. Bu nedenle özel sistemler kullanılmaya başlar.
ambar7

NaMcHo

50Hz için DC altında 100ohm olan bir direnç 111ohm'a çıkıyormuş.İnternette baya bir dolandım ama herhangi birşey bulamadım bunun hakkında.

XL=2*(pi)*50*L=11  L=0.035H  eğer 1.11 katsayısı doğru ise 50 Hz için benim yüküm artık endüktif olmuş olucak,benim sormak istediğimde eğer böyle birşey var ise bunun genel formülü nedir?

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: NaMcHo - 02 Aralık 2011, 15:32:47
50Hz için DC altında 100ohm olan bir direnç 111ohm'a çıkıyormuş.İnternette baya bir dolandım ama herhangi birşey bulamadım bunun hakkında.

XL=2*(pi)*50*L=11  L=0.035H  eğer 1.11 katsayısı doğru ise 50 Hz için benim yüküm artık endüktif olmuş olucak,benim sormak istediğimde eğer böyle birşey var ise bunun genel formülü nedir?
Sanırım sözü edilen eski bobinden üretilen dirençler. Günümüzde direçler seramik çekirdeki üzerine karbon veya metal oksit kaplamak suretiyle üretilemkte. Sadece direnci artırmak için kaplama tabakası çiziziliyor.

Eşdeğer açısından direnç ve bobin yüksek f rekans eşdeğeri aynı. Yani  R+XL paralel Xc
http://www3.dogus.edu.tr/lsevgi/LSevgi/E&O/EO_Tem05.pdf aresinde eşdeğeri var.
zt(k) = (ZR+ZL)*ZC/(ZR+ZL+ZC); yalnız bu hesap çok yüksek hesaplarda etkili olur. Yani frekans MHzler'e yaklaştıkça etkili olur.
100 ohm direncin 111 ohm'a çıkması bu konu biraç ölçü aletleri ile ilgili bir hata olabilir. çünkü bu kadar düşük frekanlarda  yüksek frakens direnç eşdeğer elmanları ekin olsaydı vay halimize.
ambar7

fahri-

ac voltaj altındaki direnç nasıl ölçülmüş??
ohmmetre ile değil heralde ...

NaMcHo

Alıntı yapılan: fahri- - 02 Aralık 2011, 16:18:50
ac voltaj altındaki direnç nasıl ölçülmüş??
ohmmetre ile değil heralde ...
Etkin akım ölçülmüştür,RMS akım ölçeri olan birisi deneyip buraya sonucu yazsa güzel olur aslında.(50Hz 100Hz 1kHz için)