adc veya timer 10 bit

Başlatan armsistem, 04 Aralık 2011, 21:38:17

armsistem

Arkadaşlar merhaba , adc veya timer'da 10 veya 12 bit vs. diye datasheetlerde görürüz , ben bu işleri hep üstünkörü yapmışımdır ısı okumak veya zamanla ilgili programlama satırlarını yazmışımdır, nedir bu işin inceliği neden 10 bit olmalı veya 12 bit olmalı ?

EmaNet

evet haklısın aslında seri iletişim için 1 bit yeter paralel iletişim için 8 bit yeter 10 bit veya 12 bit ne hikmettir acaba.

armsistem

Haberlesme Sistemleri II Laboratuar Uygulamaları
Yrd. Doç. Dr. Cüneyt BAYILMIS Ars. Gör. Sinan TUNCEL
Deney No:2
Deney Adı: Analog/Dijital ve Dijital/Analog Çeviriciler
Temel Kavramlar
Günlük hayatta ölçülmesine ihtiyaç duyduğumuz sıcaklık, nem v.b. gibi fiziksel değisimlerin
algılanmasında kullanılan sensörlerin büyük bir çoğunluğunu analog çıkıs vermektedir.
Analog sinyalleri islemek, üzerinde istenilen değisikleri yapmak ve bu sinyalleri kaydetmek
ise oldukça zordur. Bunun için Analog sinyallerin Sayısala dönüstürülme gereksinimi
vardır.Bu islem, Analog/Sayısal Çeviriciler ile gerçeklestirilmektedir. Sayısal sinyallerinde
islendikten sonra tekrar Analog sinyallere dönüstürülmesi gerekmektedir. Bu islemde
Sayısal/Analog Çeviriciler ile gerçeklestirilmektedir.
Temel ADC Đslemleri
Bir ADC'de bulunan en önemli kavram, bit çözünürlüğüdür. Bit çözünürlüğü analog bir
sinyalin kaç tane bit ile ifade edildiği demektir. Diğer bir deyisle sinyalin kaç bit ile
örneklendiğidir. ADC'nin bit çözünürlüğü ne kadar fazla olursa analog sinyali örnekleme
doğruluğu (hassasiyeti) da o kadar artar. Fakat bit çözünürlüğünün artması aynı zamanda
maliyetin önemli ölçüde yükselmesine sebep olmaktadır. Günümüzde CD çalar v.b bir çok
uygulamada 32 bitlik analog/sayısal çeviriler kullanılmaktadır.
8 bitlik bir ADC, maksimum 28=256 adet farklı değer ile bir analog sinyali
örnekleyebilmektedir. ADC'nin örnekleyeceği sinyalin maksimum değeri 5V ise her bir adım
büyüklüğü söyle bulunabilir.
Adım Büyüklüğü=
BitSayıit
ÖrneklenecekMaksimumBüyüklük
2
Adım Büyüklüğü=
256
5
=0,01953125 V
Tablo'da 8 bitlik bir ADC için analog sinyalin değerine göre üretilen sayısal çıkıs değerleri
görülmektedir. Dikkat edilirse analog giris değerinin maksimum değeri 5V olmasına rağmen
örnekleme islemi en fazla yaklasık 4,98 V değerine kadar yapılabilmektedir. ADC'lerdeki bu
hata örnekleme hatası olarak adlandırılmaktadır. Örnekleme hatasını azaltmak için adım
sayının küçültülmesi, dolayısıyla kullanılan ADC'nin bit sayısının arttırılması gerekmektedir.
Tablo 8 bitlik bir ADC için çıkıs değerleri
Analog Giris (V) Sayısal Çıkıs
0,00 00000000
0,01953125 00000001
0,0390625 00000010
0,05859375 00000011
... ...
... ...
4,98046875 11111111
Tablo-10.6.'dan anlasılacağı üzere ADC girisine uygulanan analog gerilimin karsılığının nasıl
hesaplandığını bir örnek üzerinde gösterelim;
ADC girisine uygulanan analog gerilimin değeri= Sayısal çıkısın onlu değeri x Adım Büyüklüğü
ADC girisine uygulanan analog gerilimin değeri= 128 (100000000) x 0,01953125
ADC girisine uygulanan analog gerilimin değeri= 2,5 V
Temel DAC Đslemleri
Dijital/Analog Çeviriciler (DAC), girisindeki sayısal değerlere karsılık analog bir gerilim
veya akım üretmektedir. ADC'lerde olduğu gibi bit çözünürlüğü, adım büyüklüğü gibi bir çok
kavram DAC'lar için de geçerlidir. Fakat DAC'ları kullanmak ADC'leri kullanmaya nazaran
daha kolaydır. Bir çok DAC'da, ADC'lerde olduğu gibi çevrime baslama, çevrimin bitmesini
bekleme gibi kontrol islemleri yoktur. DAC'lar sayesinde sayısal olarak çalısan mikroislemci
ve mikrodenetleyiciler ile analog mantıkla çalısan cihazların kontrolünü gerçeklestirmek
mümkündür.
8 bitlik bir DAC, maksimum 28=256 adet farklı sayısal değerin analog karsılığını
üretebilmektedir. DAC'nin Referans gerilimleri olan Vref(+) = 5V ve Vref(-) = 0 ise her bir
sayısal değer için üretilecek analog sinyalin karsılığı su sekilde hesaplanabilir.
Adım Büyüklüğü= BitSayisi
Re feransGeri limi
2
Adım Büyüklüğü=
256
5
=0,01953125 V
Tablo. 8 bitlik bir DAC için çıkıs değerleri
Dijital Giris (V) Analog Çıkıs
00000000 0,00
00000001 0,01953125
00000010 0,0390625
00000011 0,05859375
... ...
... ...
11111111 4,98046875
Đslem 1: ADC Uygulaması
 B1 ve B2 girislerine Lojik 0, B3 girisine ana üniteden 50Hz'lik clock sinyali uygulayın.
 Vref/2 ucunu voltmetreye bağlayın. P2 potansiyometresi ile bu uçtaki gerilimi 2.5 v
olacak sekilde ayarlayın. Bu seviye ile Vin girisi 5v değerine ulastığında tüm LED'lerin
ısık vermesi sağlanır.
 P1 potansiyometresi ile Analog Giris Gerilimini (Vi) ayarlayarak çıkıstaki LED'lerin
konum değistirdiğini gözlemleyiniz. Örneğin Vi=5v tüm ledler yanacak (11111111),
Vi=2.5v ise D7 dısındaki ledler yanacak (01111111)
 Vi giris gerilimini değistirerek, LEDlerin durumunu gözlemleyin ve asağıdaki tabloyu
doldurun.
Analog/Dijital Dönüstürücü Devresi
Giris Voltaj Değeri (Vi) Dijital Çıkıs (Ledler)
D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
Dijital Çıkıstan Hesaplanan
Voltaj Değeri
Đslem 2: DAC Uygulaması
 Vref gerilimi P3 potansiyometresi ile ayarlanmaktadır. Vref ile çıkısta elde edilmek
istenen en yüksek gerilim değeri belirlenir (en çok besleme gerilimi kadar). Vref=10v
olacak sekilde P3 potansiyometresini ayarlayın.
 Tüm giris anahtarlarını 1 konumuna getirin. Çıkıs gerilimini ölçün. Bu gerilim tam skala
değeridir.
 Giris anahtarları ile Tablodaki kod değerlerini ayarlayın ve çıkıs gerilim değerlerini
kaydedin.
Dijital/Analog Dönüstürücü Devresi
Đslem 3: ADC-DAC Uygulaması
 Resimde görülen bağlantıları Deney seti üzerinde gerçeklestiriniz.
 ADC girisine uygulanan ve DAC çıkısından alınan sinyalleri Osilaskopta gözlemleyiniz.
ADC Girisine Uygulanan Sinyal DAC Çıkısından Alınan Sinyal
Time/Div: Time/Div:
Volt/Div: Volt/Div:

yamak

12 bit olması daha iyi çözünürlükte adc dönüşümü yapmasını sağlar. Ne kadar yüksek olursa o kadar keskin ölçüm yapar.

justice_for_all

adc icin

butun olay hassasiyette bitiyor aslinda

10 bit icin 5/1024=0,0048828125 hassasiyetinde

12 bit icin ise 0,001220703125 hassasiyetinde

yani nekadar hassas olcum yapcaksaniz bit sayiniz okadar fazla olmali...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay