elektrikli oto bataryaları

Başlatan agora_meyhanesi42, 07 Aralık 2011, 19:49:06

agora_meyhanesi42

izlediğim habere göre yüzde yüz yerli elektrikli otomobilin bataryasi 5 saatte 3 liraya doluyormus ve 140 km gidebiliyormus bu bataryalar nasıl batarya bildiğimiz lityum ion mu yoksa bunlarda bor falan mi var soyle ki bir asenkron motoru 140 km götürebildiğine göre güçlü bir batarya olmasi lazim ve nereden temin edilebilir türkiyede bulunur mu fikirleri bekliyorum teşekkürler
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

agora_meyhanesi42

inanilmayacak bir şey yok zaten elektrikli otoların cogunun özellikleri bu şekilde ayrıca haberlerde yapilmis prototipini gördüm gerçek yani. Su ve hava ise imkansiz soyle diyebiliriz evet su ve hava ile calisan motor yapildi fakat bütün ınsanlıktan gizleniyor. Cunku sularin gittikce azaldigi dunyamizda hic de uygun bir yakit degil bunun için piyasaya hiç cikmayacak su ile calisan

necati

Bu araba 500kg olsun 2 yolcu ile 700kg
%5 meyilli yolda 140 km gitmek için kaç kw/h elektrige ihtiyaç var?
Bu enerjiyi depolayacak aküler kaç kg?
Elektrigin kw/h kaç kuruş ?
En az soylenenin iki katı
(surtunme yok, aku sarj ,desarj ,moto,r surucu, kaybı yok dersek)

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

agora_meyhanesi42

arkadaşlar çok abarttınız bence. bu is akü değil batarya ile yapiliyor bu bir. Ikincisi ise dünyada kullanilan elektrikli oto teknolojileri zaten bu şekilde yani bu hesaplar kadar kafa karıştırıcı değil. Batarya bloğu ,inverter. ve bunun cikisina bagli a.a. motoru. basitçe sistem böyle. burda önemli olan nokta bataryanin neden imal edildiği ? Yapmayin gözünüzü seveyim elektrikli bisiklet yok mu ? Sekiz saat şarj ile 100 km gidiyor başka bir örnek

agora_meyhanesi42

ben izlediğim habere istinaden diyorum eger merak ediyorsaniz show tvnin bugünkü ana haber kayitlarina internetten bakin. Hesap kitap isine girmiyorum cunku türkiyede degilsede yurt disinda bu tur araclar var dolayisi ile hesap kitap isine girerek ispata gerek yok. benim maksadım bu bataryalar ne tip bataryalar onu ogrenmek fikirler icin tesekkurler bu arada

pea

Show TV ise tartışmaya bile gerek yok.Türkler dünyayı kurtardı haberlerinden biri daha sadece.
3TL'lik elektrik aşağı yukarı 10KW olur.10KW ile , benim bulabildiğim kadarıyla , en fazla 100KM gidilmiş.Ki bu da ekstrem koşullarda anca sağlanıyor.
Özetle yalan.

Şu kullanılıyor diye bir durum yok , ama genellikle Li-Ion kullanılıyor.
Chevrolet Volt : 16KW/h Li-Ion
Toyota Prius : 4.4KW/h NiMh
REVAi : Kurşun asit
REVA L-ion : Li-Ion
Tesla Roadster : 53kW/h Li-Ion
Nissan Leaf : 24kW/h Li-Ion
BMW i3 : 22kW/hL Li-Ion

Ersin

Bildiğim kadarı ile arabalarda LiFePO4 bu tip bir pil kullanıyorlar.

pisayisi

Elektrikli araçlarda tek maliyet elektrikle şarj maliyeti değildir. asıl sorun bataryaların belli bir dolma boşalma ömrünün olması. Bu da yapılan kilometreye bağlı olarak periyodik aralıklarla bataryalarında değişimini gerektiriyor. Bu ise ciddi bir maliyet çıkarıyor ülkemizde ilerki dönemlerde batarya maliyetlerinin de düşük olamayacağı gerçeeğinden hareketle bu elektrikli araç hadisesi bize asla ucuz gelmeyecektir. fişi tak paranı öde sür şeklindeki hesap yanıltıcıdır. kilometreye bağlı batarya maliyetleri çok yüksek...
Murat

agora_meyhanesi42

bataryalar kiralama usulü ile olacakmis sanırım. Yani sürekli şarj işi olmayacak. Ayrica buna kadir bile inanmaz diyen arkadaşlar elektronik arkadasin verdiği linke gidebilir

Andromeda

Elektrikli araçlarda batarya doprudan motoru mu besliyor, arada dişli mekanizma falan yok mu?
Yapısı nasıl bunların?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

pisayisi

Batarya, hız ve tork kontrol devresinin gaz pedalı ile kumanda edildiğini düşünürseniz bu şekilde motoru sürer. Motor da uygun dişli sistemler ile tekerleklere iletir hareketi. Hub motor tipi dişlisiz doğrudan tekerleğin içine gömülü motorlar gibi motorsikletlerde kullanılan sistem henüz arabalarda pratik uygulama bulamadı.
Murat

trademy

gelişmeler güzel ancak bence tek güzel yanı çevre dostu oluşu

yoksa öyle ucuz filan olacağını sanmıyorum.
uygun bi şekilde vergilendirilip dizel bi aracın maliyetine getireceklerdir kilometre başına....

ilk başlarda lpg de öyle idi. bir litre benzin parasına 4 litreden fazla gaz alınıyordu daha sonra lpg ye yüzde 40 oranında vergi eklediler.

şu an lpg li araçlar ne kadar cazipse elektrikli araçlarda ancak  o kadar cazip olacaktır kanımca....

Kabil ATICI

Şu an için elektrikli araçlar o kadar verimli değil. Daha verimli ve güçlü enerji depolama birimleri bulunana kadar elektrikli otomobiller pahalı olacaktır. Birçok ülke devlet özellikle karbon  salınımını azzaltmak için bu tür araçları desteklemektedir. Fakat yeteri kadar yaygınlaşmadığı için benzinli ve dizel araçlara göre pahalı kalmaktalar. Hele ki benzin almayı bile unutan insanların olduğu yerlerde araçları şarj etmeyi unuttukları için yolda kalan çok araç olacağını ve çekicilere çok işi düşeceğini düşünüyorum. Yada bir sigartası yandığı için yolda kalan araçlar için servislerin çok çalışacağını.

Her ne kadar olumsuzlukları olsada, yine de bir yerden başlamak gerekir. Sonuçta ilke yapılan otomobillerin neredeyse bir yıl sonra dingim aks dişlilerinin değiştirilmesi gerektiği düşünülürse, şu anda otomobiller baya yol aldılar.

elektrikli otomobillerde aşılaması gereken konular olarak;
motor verimliliği
enerji depolama sistemleri
otomobil ağırlığı
olarak özetlenebilir. Bunlar da zaman alacak konular.

Hatta hızın önemli olduğu F1 yarışlarında bile bu tür konularak ağırlık verilebilmesi için kertz sistemi kullanımı getirilmiş durumda.

Şu an için galiba en uygun olanı hibrit olarak tanımlanan araçlar gibi görünüyor.
ambar7

z

Hybrid sınıfına girmesi lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com