5V ile yanacak 5V 100Ohm ile sönecek led

Başlatan Phenomen, 08 Aralık 2011, 13:19:46

Phenomen

Selam arkadaşlar, hobi olarak elektronik ile uğraşıyorum son yapmaya çalıştığım devrede bir sorunum var aşmama yardımcı olursanız sevinirim. Valf(Bobinli) kontrol eden bir cihaza test devresi yapıyorum. Cihazın çalışma şekli şöyle röle vasıtası ile dışarıdan aldığı 5V' luk sinyal ile (50~100hz civarı) bobini açıp kapatıyor. Benim yaptığım devrede sinyali üretip cihaza gönderiyorum ve algışıyıp valfi çalıştırıyor. Ama ben valfi bağlamadan valf çıkışına direnç ile led bağladım ve led yanıp sönüyor buraya kadar bir problem yok. Fakat cihaz üzerinden valfi kapatma düğmesine bastığımda led yanıp sönmeye devam ediyor. Cihazın içini açıp takip edince şu şekilde çalıştığını gördüm. Valf düğmesi açıkken röle kısa devre pozisyonunda, valfi kapatma düğmesine basıldığında ise dışarıdan aldığı sinyali 100 Ohm direnç üzerinden geçirip yine valfe gönderiyor ve bu şekilde valf duruyor. Ama benim taktığım led yanmaya devam ediyor. Benim istediğim cihaz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan ledin sönmesi. Yani 100 Ohm direnç bağlı 5V geldiğinde led sönecek direk 5V geldiğinde ise yanacak. Son olarak devrem oldukça basit, mikrodenetleyici kullanmadım o yüzden ADC gibi çözümler yerine daha basit bir çözüm arıyorum. Umarım anlatabilmişimdir, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Erol YILMAZ

Bu yazı iyi bir örnek,
O kadar tek düze yazılmış ki,

Sındırıyor insanı :)

Aman dikkat arkadaşlar.... Demek ki başarının yolu birazcık ta buradan geçiyor.

floresan

yazıda birşey yok bence. dikkatli okunduğunda anlaşılıyor. yani diyor ki valfin çalışıp çalışmadığını anlamak için  arkadaş valfin beslemesine led bağlamış fakat valf çalışmazken de led yanıyormuş. sebebi de valf çalışırken 5v gidiyor valfe ve valf çalışmazken 5v, 100 ohm direnç üzerinden gidiyor bu sebeple led yanıyor diyor, doğru anladıysam.

valf çalışmazken bobin uçlarında kaç volt var? led direncinin değerini yükseltince düzelmesi lazım.

Phenomen

İşte yazıya şema yada resim eklemeyince böyle bir yazı çıkıyor ortaya. floresan arkadaşım özetlemiş olayı. Akşam eve gidince basit şemasını eklerim. Bu arada ledin direnci ile oynadım ama sonuç alamadım yani her iki durumda da led aynı şekilde davranıyor.

Kabil ATICI

Valf bobinin kaçak manyetik alanı var mı ve kaçak manyetik alanı bir reed röle konrol edebilecek düzeydeyse ; kontrol elemanı olarak kullanılabilir.
Sadece red röle valf üzerine monte edilmesi gerekr.
ambar7

Phenomen

Şemayı ekledim arkadaşlar. Ayrıca bu yaptığım devre test devresi olacağından cihaz çalışırken valfi bağlamayacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

mdargut

Anladığım kadarıyla kapatma düğmesine basıldığında röleyi kapatmak yerine röle çıkışına 100 ohm seri bağlanıyor ve valfin çekmesine yetmeyecek bir akım vermiş oluyor.
Led direncini arttırmayı denemişsiniz. Birde seri şekilde birkaç led yada diyot bağlamayı deneyin.

CaFFeiNe

valf bobininin direncini ölçüp bu değerde bir direnci lede paralel bağlayın (direnç üzerine 5V gelecek ona göre hesaplayıp wattlı direnç koyun)

Phenomen

Akşam gider gitmez denerim ve sonuçları yazarım, hepinize çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Phenomen

Arkadaşlar hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim CaFFeiNe arkadaşımın önerisini denedim eve gelir gelmez ve devre istediğim gibi çalıştı. Şeması aşağıda sadece R4 direnci gerçek devrede 220 Ohm olarak çalışıyor Isis' te de 150 Ohm üzeri çalışmıyor.

Saygılarımla.

t2

Alıntı YapR4 direnci gerçek devrede 220 Ohm olarak çalışıyor Isis' te de 150 Ohm üzeri çalışmıyor.
isis'te LEDin ne kadar akım ile çalışacağı yani nominal akımı ayarlanabiliyor. varsayılan hali ise  eski ledlere göre ayarlanmıştı. Yani baya bir akım gerekiyordu. halbuki modern ledlerde 1mA bile yeterli oluyor. Ledi sağ tıklayıp ayarlayabilirsiniz.

z

Alıntı yapılan: Phenomen - 08 Aralık 2011, 15:16:01
Şemayı ekledim arkadaşlar. Ayrıca bu yaptığım devre test devresi olacağından cihaz çalışırken valfi bağlamayacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

R1'i sök at.  :)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Phenomen

Bunalmış hocam benim devrede olsa bi dakika tutma valla :) , ne de güzel olur. Ama adamlar herhalde valfte kısa devre felan gibi bir problem olursa anlamak için boşa çekmemişler röleyi. Bu arada sağolasın t2 bu bilgi için :) aklıma gelmedi hiç.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Phenomen - 08 Aralık 2011, 15:16:01

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu devre başlı başına mantık hatası. Devreye 100 ohm direnç eklemek yada çıkarmak ne kadar mantıklı? Söndüreceksen bağlantıyı komple kes niye 100 ohm dirençle uğraşıyorsun ki?

Bir diğeri neden röle? 220 ile beslemiyorsun ki? 5V hep topu? Yüksek akım çeken bir devre değil, ki olsa bile FET yada BJT ile yapmak daha mantıklı ayrıca daha ekonomik olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Phenomen

muhendisbey olay şu şekilde, adamların kontrol ettiği valf başka bir cihaz üzerinde ve o cihazda muhtemelen valf üzerinde hata kontrolü yapıyor. Bu yüzden valfi tamamen açık devre yapsa hata olarak algılanacından valfin bobinini susturmaya yetecek ama üzerinden belli bir akımı geçirmek maksadıyla kurulmuş. Umarım anlatabilmişimdir.