puls geciktiren entegre varmı ?

Başlatan bilal0052, 08 Aralık 2011, 18:46:55

bilal0052

arkadaşlar bana girişine gelen palsleri belli bir süre bekletip sonra çıkışa aktaran entegre türü bişey lazım bildiğiniz böyle malzeme veya devre varmı
örneğin şekildeki gibi

giriş:___|¯|______|¯|__|¯|__

çıkış:__________|¯|______|¯|__|¯|__

gecikme süresini benim ayarlamam gerekiyor

Erol YILMAZ

bunu yapan hazır bir entegre muhtemelen bulamazsınız,
Yalnız mcu ile yapılabilir....

Öncelikle bunu ne amaçla kullanacaksınız ?

Gecikme süresi max ne kadar olacak,
Çözünürlüğün ne olması gerekiyor  ?

z

Bir ara adını çok sık duyuyordum. Bu işleri yaptığı iddia ediliyordu. (Üstelik analog sinyalleri de)

Charge Coupled Device Delay IC.

http://www.google.com/search?hl=tr&gbv=2&gs_sm=e&gs_upl=1125l1125l0l1640l1l1l0l0l0l0l172l172l0.1l1l0&q=Charge%20Coupled%20Device%20Delay%20IC&spell=1&sa=X

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bilal0052

hocam bu devre hakkında bilgi varmı

z

Hayir, sadece ornek olmasi acisindan bu semayi bulup yayinladim.

CCD Delay ciplerini hangi firmalar ureticiyor, adlari nelerdir bilmiyorum. Konu acilinca bu cipler aklima geldi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FEHMİ_ASM

Böyle bir işi yazılımla da halledebilirsin.

Yapman gereken kabaca - giriş olarak tanımlı pindeki her high seviyesini okuyup, gecikmeli olarak başka bir pine aynı değerde yönlendirmek. Giriş pinindeki high süreyi Tımer1 ile oku ve high süresi sona erdiğinde Timer1'i sıfırla. Bunu yaparken Okunan değeri Ram'de önceden tanımladığın Tmr1_Ext'ya sürekli yükleyerek güncelleştir. Sonra süresini ayarlayabileceğin bir döngü düzenle. İstediğin gecikmeyi başlat ve gecikme sona erdiğinde Timer2'yi çalıştır.  Timer1_Ext register değerini Tımer2 ile karşılaştırarak süre sona erdiğinde durdur. Bu arada giriş palsini de sürekli ölçmeyi unutma. Bunu bir ana döngü gibi tekrarla. Eğer yapman gereken gecikme, girişteki pals değerlerini kaçırabilecek değerde (2 ve daha fazla) ise, girişteki pals sürelerini EEPROM'a kayıtlamalısın. Ayrıca PWM modülünü kullanırsan işin daha da kolaylaşır. Kritik bir zamanlama gerekeceğinden asm kullanman avantajlı olacaktır.

Belki kondansatörlerle farklı bir çözüm vardır ancak analog elektronik bilgim çok az.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

bilal0052

işi zaten mcu ile yaptım. bana bu işi yapan entegre veya bir devre lazım

airforce

74hc595 in data girişinden giriş sinyalinizi verin clock ucuna gecikmeyi sağlayacak clock frekansını uygulayın Q7 den çıkış sinyalinizi gecikmeli alın. Denemedim sadece bir fikir.

Kolay gelsin...

dombilik

Alıntı yapılan: bilal0052 - 08 Aralık 2011, 21:00:05
işi zaten mcu ile yaptım. bana bu işi yapan entegre veya bir devre lazım

MZK105 i bir arayın internetten..(Eski TESLA üretimi)
Bir entegre daha var ama ismi aklıma gelmedi.Pazartesi işyerine gidince bakar yazarım.
(E255 olabilir ama emin değilim)
Kolay gelsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

bilal0052

tmm netten araştırayım işime yararsa kullanırım