NXP LPC 1769 PINMODE seçenekleri

Başlatan kaankg, 09 Aralık 2011, 11:25:59

kaankg

Merhabalar arkadaşlar,

Öncelikle foruma yeni katılan biri olarak gerçekten aklımdaki birçok soruya cevap bulduğumu belirtmem gerek. Katkıda bulunan herkese çok teşekkürler...

Halihazırda LPC 1769 ile bir proje üzerinde çalışıyorum. LPC 17xx User Manual'den yararlanıyorum. Pinlerin işlevlerini seçtikten sonra bir de hangi modda çalışacaklarını belirleyen PINMODE registerları var. Modları tam olarak kavrayamadığımı zannediyorum, o yüzden Pull-Up, Pull-Down, Repeater Mode ve Open Drain modlarının ne işe yaradığını ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğini açıklayabilir misiniz?

Teşekkürler...

MC_Skywalker

Pull-Up: pin mcu içinden diren ile +3V bağlanmış bildiğimiz pull up
Pull-Down: pin mcu içinden diren ile GND bağlanmış bildiğimiz pull down
Repeater Mode: Tekrarlayıcı modu bunu tam hatırlamıyorum .
Open Drain: Pull-up yada Pull down yapılmamış pine bağlı FET'in Drain içi açık olacak şeklide kalmış

Bunların hangisini kullanacağına sen kendin karar verisin pine bağlayacağın dış donanıma göre.  User manual 105. sayfada tüm detayı ile anlatımış.

haydarpasamikro

Pinmode, PIC serisi mikrodenetleyicilerin dahili pullup port yapılarının biraz daha gelişmişi.
Bir porta bağlı butonun diğer ucunu eksiye verirseniz, butona basılmadığı zaman artı gelebilmesi için portu bir direnç ile  artıya bağlarız normalde. Ancak dahili pullup devresini aktif yaparsanız harici direnç kullanmak zorunda kalmazsınız. Benzer şekilde butonu artıya verip diğer ucunu porta verebiliriz de. O zaman da pulldown direnci gerekir. İşte dahili pulldown devresi ile harici yine direnç kullanmak zorunda kalmayız.

Repetear modda ise kullanılmayan bir pin giriş ise, ya artıda yada ekside kalması gerekebilir. Harici bir artı veya eksi bağlantısı yerine bu porta vereceğiniz değere göre dahili pullup veya pulldown devreye girer. Böylece harici bir seviyeye çekmek ve bağlantısını yapmak zorunda kalmazsınız. Çünkü bir giriş pininnin boşta kalması duruma göre istenmeyen sonuça sebep olabilir.

Open drain modda ise port çıkışında harici bir yük hattın seviyesini tutuyorsa gerekebilir. Örneğin 1-wire iletişimde hat aynı zamanda enerji hattıdır ve portun hattı yüklememesi için çıkışta yüksek empedans istenir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi