Elektroşok tabancasına maruz kalana dokunma.....

Başlatan Andromeda, 09 Aralık 2011, 20:44:59

Andromeda

Şok tabancasına maruz kalana dokunursak, bizde çarpılırmıyız..?
Örneğin, saldırgana bunu kullanan saldırganın derisine dokunursa...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yamak

Bence çarpılırsınız. O çarpılıyosa siz neden çarpılmayasınız? Yani şok etkisi düşükse belki o kadar etkilenilmez ama bence yine de bir şoka maruz kalınır.

Mucit23

Bence çarpılmaz. Elektroşok tabancasının normalde iki kancası var. Bir ucdan elektrik gelip sizi çarpıp sonra diğer ucdan geri dönüyor. Yani çarpmaması lazım.

The Gariban

Bence de; Bu durum çarpılanın yer ile olan iletkenlik durumu ile de alakalıdır.Çarpılan bir metalin üstüne düşmüş ve çarpılma olayından sonra çok zaman geçmiş ise pekçok yük boşalmış olacağından bişey olmayabilir.Ama neme lazım deyip çarpılanı bir metalle güzelce bi topraklamak gerekir (bu metalide bez gibi bir yalıtkanla tutup)

agora_meyhanesi42

eğer bir ucundan çıkıp bir ucundan geri dönüyorsa demek ki sadece belli bir bölgeyi carpiyor demektir o zaman şok etkisi oluşmaz şok olması için vücuttan akım akması lazım toprağa değil mi yanlış mi biliyorum
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

LukeSkywalker

İllaki birşeyler hissedersiniz. O yüzden saldırganı kendinize dokundurmadan şok tabancasını kullanmalısınız.

yamak

Biraz araştırdım uçlarında yaklaşık 150000 v 3 ma  lik bir gerilim oluşuyomuş. Yani bana yine diğer dokunan da çarpılır gibi geliyo.Yani tabancanın tutulduğu kişi kadar olmasa da bence diğer kişi de hisseder.Dokunan kişi ile tabancanın tutulduğu kişi bir bütün oluyo gibi düşünün.

t2

yamak

Şu an bana da mantıklı gelen 3uA.Çünkü 150000*0.003=450 w yapar.Küçük bir tabancanın içindeki mink bir trafonun da gücü bu kadar olamaz.Ama okuduğum yerde öyle yazıyo. Ben yazarken böyle bi hesap yapmamıştım.
http://nasilcalisir.blogcu.com/sok-tabancalari-nasil-calisir/9192940
Vücudun elektrik sistemini bozma başlığının altında 4.satırda yazıyo.

z

Alıntı YapŞu an bana da mantıklı gelen 3uA.Çünkü 150000*0.003=450 w yapar.Küçük bir tabancanın içindeki mink bir trafonun da gücü bu kadar olamaz.Ama okuduğum yerde öyle yazıyo. Ben yazarken böyle bi hesap yapmamıştım.

100uF kondansatore 100 volt yuklesek sonra da 1 ohm uzerinden bosaltsak.

Bobin etkisini ve kapasitorun omik etkisi yok varsaysak ilk andaki guc

Guc=100 * 100 / 1 den  10000w eder. 10kW.

1.5v luk kalem pille 100uF kapasitoru 100volta yukleyecek devre yapabiliriz. (Bakiniz fotograf makinasi flashlari)

O halde tek basina guc hic bir sey ifade etmez.  Gucu andigininzda akliniza hemen su soru gelsin. Kac saniye icin?

Yada gucu bir kenara birakin kac joule diye sorun kendi kendinize...

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Evet hocam haklısınız. Ama okuduğum yazıda bunu trafo ile yapıyo yazdığı için öyle soyledim.

The Gariban

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Aralık 2011, 00:24:34
100uF kondansatore 100 volt yuklesek sonra da 1 ohm uzerinden bosaltsak.

Bobin etkisini ve kapasitorun omik etkisi yok varsaysak ilk andaki guc

Guc=100 * 100 / 1 den  10000w eder. 10kW.

1.5v luk kalem pille 100uF kapasitoru 100volta yukleyecek devre yapabiliriz. (Bakiniz fotograf makinasi flashlari)

O halde tek basina guc hic bir sey ifade etmez.  Gucu andigininzda akliniza hemen su soru gelsin. Kac saniye icin?

Yada gucu bir kenara birakin kac joule diye sorun kendi kendinize...

hangi şartlardaki hangi gerilimler neler hissettirir burada anlatılıyor
http://www.highvoltageconnection.com/articles/ElectricShockQuestions.htm

OG

Alıntı yapılan: elek - 09 Aralık 2011, 20:44:59
Şok tabancasına maruz kalana dokunursak, bizde çarpılırmıyız..?
Örneğin, saldırgana bunu kullanan saldırganın derisine dokunursa...?

Hiç bir şey olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

dokunanı çarpmaz
enerji kaynağının yani şok cihazının toprak ile bir bağlantısı yok çünkü.

z

Alıntı yapılan: yamak - 10 Aralık 2011, 00:40:57
Evet hocam haklısınız. Ama okuduğum yazıda bunu trafo ile yapıyo yazdığı için öyle soyledim.

Flash makinesini ornek verdim, onda da trafo ile yuksek voltaj elde ediliyor.

1 kalem pil 100mAH olsun. Bunun anlami da 100mA i 1 saat boyunca verebilir olsun.

Bu durumda bu pilin enerjisi 1.5*0.1*3600 den E=540 joule olacaktir.

E=P*T den

450w lik bir yuk, bu pille ne kadar zaman beslenir hemen hesaplayalim.

540=450*T den T=1.2 sn

Adami sersemletmek icin 10ms yeterli olsun.

Bu durumda 1.2/10E-3 den 120 atis demektir.

O halde 1 kalem pil 120 tane mermi anlamina gelir.

Bu hesaplar devrelerin ideal ve kayipsiz oldugu durum icin yapildi tabiki.

Bu hesabi soyle de yorumlayabiliriz. 450w*10E-3 den 4.5 joule.

Demekki adami sersemletmek icin gerekli enerji 4.5 joule.

Bu yuzdendir gucu ayarlanabilir laser cihazlarinda (tibbi cihazlar mesela) gostergelerde cikis gucu, watt olarak değil  enerji, joule olarak yazar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com