Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

18F2550 haberlesme

Başlatan garip_c, 14 Aralık 2011, 14:04:32

garip_c

iyigünler bir konuda yardıma ihtiyacım var 18f2550 pic ile bilgisayarın RS232 portundan yazı göndermek istiyorum bu konuda bir türlü örnek teşkil edecek kod buşlamadım kullandığım dil css den başlıyorum

usb den pc ye otmatik olarakda ola bilir .... 18f2550 >>>>>>>>>>>> abcd datası göndersin >>>> RS232 ile pc arasında pc den görmek istiyorum port kontrol programım var bağlantı kuruyorum gelen veriyi abcd gibi olabilir

muhittin_kaplan

Neden 2550 Usb Dönüştürücü mü yapmayı Planlıyorsunuz.
Eğer Öyleyse CDC olarak ARama Yapınız ?

garip_c

PIC C Compiler CCS  kullanıyorum 18f2550 den örnek kod arıyorum. usb den otomatik olarak rs232 ye veri göndersin amacım 18f2550 den gelen veriyi yazıyı bilgisayardan okumak kullandığım port kontrol programı ile port1 e gelen veriyi okumak istiyorum basit bi rşekilde. örnek sıra ile a b c d diyede göderebilir yeterki pc ye rs232 üzerinden veri göndersin çevirici yapmıyorum yukardaki bir örnekle alaklı proje teşekkür ederi umarım açıklayıcı olmuştur

garip_c

resimde olduğu gibi yapmak istiyorum yazdıklarım anlaşılır olamdı gibi veya ben anlatamadım

[IMG]http://img155.imageshack.us/img155/6126/2550z.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

usb den porta bilgi gidiyorr bu şekilde devreyi taktım zaman porta pc ye data yı göndersin

pic 18f2550 içindeki hazır  datayı göndersin kafamda bir sürü soru var ama hepsini aynı anda sormam imkansız sizlerin kafasını şişirmek istemiyorum önce ufaktan mantık kapmak sonra bir sonraki safhalara

justice_for_all

microchipin sitesinde CDC ornekleri var ordan indirebilirsin
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

garip_c

ordan veya başka yerden indireceksem burda ne işim var ben basit bir kod talebi ettim yardımı google de çok aradıktan sonra ben istemiyorum ordan burdan sizlerden istiyorum örnek kod gönderebilirseniz çok işime yaricak yok ordan al bul derseniz formda işim kalmamış demektir nasılsa biri gider biri gelir diyorsanız gelen cevap beni tatmin etmedi aksine siteden soğuttucu bir yanıt

garip_c

bende vere bilirim örnek çok ama anlamıyorum bunlardan mümkünse bir örnek yazıp gönderirmisiniz

pea

Ben "USB'den RS232'ye otomatik olarak veri gönderme" kısmını anlamadım.
Neden sadece RS232 ya da USB kullanmıyorsun ve otomatikten kastın nedir?

Ayrıca bu üslupla birinin "al canım , örnek kodun burada" demesini beklemek biraz uzun sürer.

muhittin_kaplan

@garip_c
Kimseyi sevmek zorunda değilsin.
Kaldıkı istediğin öyle Al bu Hap içersen geçer birşey değil. USB yi Bilmen gerek iletişim nasıldır bilmen gerek. Kaldıkı Hala Ben Anlamadım Sen PC ile PIC arasında USB protokolünü kullanarak mı Yoksa Seri İletişim protokolünü kullanarak mı iletişim sağlayacaksın.
Kablonun yarısında USB diğer Yarısında Seri Olmaz.

garip_c

:-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

şimdi elimde 18f2550 pic var
benbu pice bir kod yuklemek istiyorum bu kod içinden pc ye Harf göndersin herpsi bu normalde Led yakıp söndüre biliyoruz ben ise led yakmak yerine harf göndersin çokmu zor soru soruyorum......

amacım 18f2550 den pc ye harf göndermek >>>>>> A  hepsi bu
2550 den her hangi bir pinden çıkış data göndermek pic programlayıcılar gibi mesela usb den seri porta bilgi gönderiliyor...
bende ilginç bir şey peşindeyimmm 2550 den herhangi bir pinden compota daat göndersin

muhittin_kaplan

Hangi Dili Kullanıyorsan Onuda YAzarsan Sevinirim.

muhittin_kaplan

CCS C ile Usart iletişimi yapmaya çalışıyorsun. Tamam Şimdi Örneği Nasıl verelim ? 2550 ile çalışmak zordur. Çünki OSC ayarları yeni başlayan biri için karmaşıktır. Yaz Çalışsın Olmaz.
Ben Senin Yerinde Olsam 16F877A ile http://ccspic.com/ccs-c-dersleri/ccs-c-dersleri-seri-port-kullanimi.html nu yapar sonrasında 18f2550 ye geçerdim.

garip_c

benim 18f877 serisiile problemim yok neden kimse beni anlamak istemiyor istedişğim bellii

18f2550 den taktım zaman pc ye veri göndersin bir örnek
gogleden link bulup vermeyin lütden ben öyle sanıyorum linler tanıdık ben örnek istiyorum yokmu yardım edecek linkistemiyorum

Maxim

@garip_c
sen bir dur bakalım orada
daha ne istediğin belli değil senin

usb den seri porta nasıl data göndereceksin ?
sen ne istediğinin farkındamısın ?

bunlardan hangi tip fiziksel bağlantıyı istiyorsun önce onu söylede millet anlasın
a) 18F2550 -->usb --> kablo <--usb portu <--notebook

b) 18F2550 -->rx tx pinlerinden seri --> kablo <-- rs-232 portu <-- notebook

c) 18F2550 -->herhangi pinden seri --> kablo <--rs-232 portu <--notebook

t2

Alıntı yapılan: garip_c - 14 Aralık 2011, 16:24:13
18f2550 den taktım zaman pc ye veri göndersin bir örnek
Öyle örnek var. ben de üzerinde çalışıyorum ama  googledan bulduğum için sanırım işini görmez.