12V Role girisini 12v Zener ile korumak nasil olur ?

Başlatan atansu, 14 Aralık 2011, 19:08:59

atansu

Merhabalar arkadaslar elimde anahtarlama icin kullanacagim bi devre var ve role girisini 12 V ile sabit tutmak roleyi de degisen pil geriliminden korumak istiyorum,

12V gerilimle calisan role 15 v girilse zarar gorurmu (ornegin full sarj durumundaki pil ile) ?

asagidaki gibi bi devre kurmayi dusunuyorum, calisirmi? gerek var mi? ne yapmaliyim ?? nasil bir koruma yapabilirim role icin?

tesekkurler simdiden

http://imageshack.us/photo/my-images/502/96061622.jpg/

justice_for_all

bi op amp koy karsilastirici gerilim 12voltun uzerine cikarsa opamp cikis vermesin 12 volt ve altindaysa cikis versin op amp cikisinida transistrorun beyzine bagla olsun bitsin
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Klein

Role için üçün beşin lafı olmaz. Zenerden daha dayanıklı olacağına emin olabilirsin.

My75

Transistörü tetiklemek içinse eğer 5volta gerek yok.1k yerine 2K2~4K7 ile 12volttan tetikletebilirsin.Ayrıca 47ohm dirençte gereksiz,zeneri bu şekilde kullanırsan 12volttan sonra akım çekmeye başlar ve zarar görür.Klein dediği gibi,çok uzun çekili kalmayacaksa bir sorun teşkil etmez.Ama içim rahat olsun dersen 7812 yada transistörü kollektör tipi bağlantı yaparak 2 direnç bir zenerlede regülasyonu sağlarsın..

Unutmadan resimdeki gibi beyz boşta kalmamalı,gnd ile arasında en az 22K olmalı...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

Zarar göreceğinden korkuyorsan rölenin bobininin direncini ohmmetre ile ölç. Diyelim ki 60 ohm çıktı. 1/10 gibi (6ohm) veya 2/10 (12ohm) gibi bir değerde direnci röleye seri bağla. O kadar.

Yani 5~15 ohm gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kudretuzuner

Merhaba
Besleme 15 voltu geçmeyecek ise çalışma voltajını 7812 ile 12 volta sabitleyabilirsiniz.
Amatör

atansu

Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar,

sürekli olarak anahtarlı kalacagı için orayı sabit bir gerilimde tutmak istemiştim, zira pilin 10V gibi degerlere de düşeceği düşünülürse, bobinin geriliminden de cok calmak istemiyorum, ki anahtarlama saglıklı yapılsın.

5V baska işlemciyi de beslediğiinden konuldu sadece transistör için değil, seri direnci koymaz isem zener üstünde 12 volt tutamaz diye düşünüyorum, koruma yaparken zeneri de yakarım bu sefer, 500mw lık zenerim var.

transistorun direncini 10ohm gibi bi degere mi çekeyim ?? akan akımdan mı bilemedim ama transistorun collector- emiter arasında 3-4v tutuluyor, iç direnci bukadar voltaj tutmasına sebep olurmu ?? 300mA falan aksa Ic olarak bjt den ?

teşekkürler tekrar

atansu

ayrıca gerilim pilin tükenmesi ile 12v un altına düşeceği için, 7812 ile daha da LDO dan dolayı asagıya cekmek istemem gerilimi ?

bir de bjt yi collektorden surup 2 direnc ve zener ile nasıl yaparım korumayı çizip gösterebilirmisiniz?

teşekkürler

OG

Gereksiz şeylerle uğraşıyorsun, uğraşman sana başka şeyler öğretir o anlamda tamam ama çözüm şu;

Rölelerde çekme akımı ile tutma akımı arasında çok fark var. Bu sebeple röle çektikten sonra akımını düşürürsen enerji tüketimini azaltırsın.
Bunun kolay yöntemi aşağıda. Sececeğin direnç tutma akımına göre hesaplanır. Kapasite de çekme için. İlk çekişte kapasiteden akım gecer ve ani bir akım darbesidir röle çeker. Kapasite şarj olur ve artık yalnızca direnç devrededir.

Mini telekom röle dedikleri 12V luk sarı rölelerin bobin direnci yaklaşık 600ohm. 12V uygulayıp çektirdikten sonra (Hatta 8V gibi bir degerde cekiyor) gerilimi 4V'a kadar düşürseniz de bırakmaz. bu değerler röleden röleye değişir elbet.

600ohm 12V için ve 4V gibi bir değerde bırakıyorsa,
Nominal akım = 12/600 = 0,02A

Bırakma akımı (4V için)  = 4/600 = 0,0066 A

12V da 0,0066 A çekmesi için gereken toplam direnç  = 12 / 0,0066 = 1800R

İlave edilecek direnç = 1800 - 600 = 1200R

Biraz emniyet payı verirsek 1000R gibi.

[IMG]http://img15.imageshack.us/img15/719/ekranalntsj.gif[/img]

Uploaded with ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/15/ekranalntsj.gif/

atansu

Merhabalar Tekrar,

vermis oldugunuz devre icin cok tesekkur ederim fakat, devrede 10uf degeri bana biraz kucuk geldi duzgun anahtarlama icin bu degeri epeyce yukseltmem ve hesapladigimiz direncten 2-3 kat marjli direnc kullanmak zorunda kaldim.

12V tutma gerilimi ve 2 V birakma gerilimi olarak olctum ve 350ohm ic direnci vardi, duzgun bi anahtarlama icin 1000uf ve 100ohm ancak kurtardi diyebilirim ? normal mi degerler? ark akimi dusuk kapasitelerde sanirim yeterli gelmiyor ?

OG

Benim verdiğim değerler yukarıda bahsettiğim röle için, her röleye göre değer değişir elbet. Yani prensip devre olarak kabul edin. Kendi röle değerlerinizi tespit etmeniz gerekir ki halletmişsiniz zaten.

Fakat 100 ohm daha yükselebilir sanıyorum,

2V bırakma değeri (çok düşük bir değer hatalı olabilir) için
2/350=5,7mA , 6mA derseniz,

12V da 6mA akıtmak için,
12/0,006 = 2K

İlave edilecek direnç
2000-350=1650R  yani 1K5 gibi.

Bir de uyarı yapayım,
Röle kontaklarından yüksek akım geçiyorsa tutma akımını fazla düşürmeyin. Çünkü kontakları sıkı çekmesi gerekir ki kontaklar ısınmasın.

atansu

Rolenin bobin uclarina direk gerilim verdim anahtarladim ve guc kaynagindan yavasca dusurdum cit sesi gelip kontagi birakana kadar 2V gibi bi degere kadar dustu bende epeyce bi garipsedim ama saglikli bi voltaj oldugunu ben de dusunmuyorum fakat zaten dediginiz gibi normalde kapali olan degil anahtarlanan 2. koldan akim akiyor 12V 12A sizce 2.kol akimi bu sekilde gecirilmek istenen devredeki role secimim ne olmalidir ??

30 A isimi gorurmu ? normalde iletimde olan uctan ve 2.iletim ucundan ayni akimi cekebilirmiyim ?

role alirken neye dikkat etmeli ? bobin gerilimim 12V olmak kaydi ile ?

Tesekkurler yardimlariniz icin, cok isime yaradi.

zamzam23

My75

Evet transistörün beyzide boşta kalmış.. :D

Böyle şeylere takılmayalım,üstadımız sonuçta bir diyot görünsün diye koymuş..Üstelik 1N4001' in hızı yetersizmi kalır sizce??

Şahsen hiç incelemedim..Gelenek olmuş 4148 takmak,takmaya devam...

Üstelik emin olki piyasada o diyotun ne işe yaradığını bilmeyen çok elektronikçi var..Genç yetenekler üstüne alınmasın,bu işten para kazananlardan bahsediyorum..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

zamzam23

incelemeye gerek yok 4148 daha hızlıdır onu kullanmak gerek.soruyu soran arkadas beyzin bos kalmayacagını bilir ama 4148 kullanması gerektiğini bilmez. siz 4001 kulanmaya devam edin. beyzi de boş bırakmayın ne olur ne olmaz belki calısmaz