Basit Bir Şekilde 6V dan 5.5V'a nasıl düşürebilirim

Başlatan umberto, 15 Aralık 2011, 16:03:21

umberto

Selamlar

Pic18f2550 kullanarak bir kart yapıyorum ve yaptığım bu kartı 4 kalem pil ile (6V ile çalıştırmayı) düşünüyorum.
7805 , 1117, 2940 vb şeklinde bir regulatör kullanmak istemiyorum. Seri direnç ve zener ikilisi ile de voltaj düşümü yaparsam kayıp olacak bunu da tercih etmiyorum.

18F2550 2V ile 5.5V arası çalışabiliyor. 6V pil çıkışımdan seri bir diyot (1n4001) koyup , 6-0.7 = 5.3V a düşürerek kullanmayı düşünüyorum fakat uzun vadede herhangi bir problem çıkarır mı ? bu konuda ecrübe eden arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi ?

Teşekkürler

justice_for_all

gerilime gore bir yada 2 tane diyot koyarak dusur.peki nedn 4 tane pil kullandn 3 tane kullan ozaman
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

umberto

justice_for_all

Cevap için tşk ederim. Belirtmemişim ,devrede birde DC buzzer var, voltaj düşmeden önce yüksek ses çıkmasını istiyorum, en başta 3 pil lkullanırsam ses hep daha az çıkacak.

ErsinErce

LM1117-5 kullanırsan diyottan daha etkili olur, araya koyduğun diyotlarda kayıp oluşturuyor birşey değiştirmiyorsun
analog bir kısım eklersen en azından pil bitiminden etkilenmezsin
az yer kaplasın dersen MIC5205 özdisanda bulabilirsin 150mA çıkış sağlayabiliyor

Ersin

Diod baglarsan 0.4V bir düşme soz konusu olacak, yani 5.6V olur, 2 diod baglarsan 5.2 olur ama piller az bişey zayıfladıgında bu defa pic çalışmayacak. PIC18LF2550 yada 18f25j50 kullan + LM1117-3.3 , bunlar 3.3v ile çalışmaktadır .İlla ki buzzer 5-6v a baglı olacaksa direk pil beslemesine baglarsın.

mustafaelektro

OG

1 adet 1N4148 / 1N4001  ve arkasına bir kondansatör yeterli. Ancak PIC çalışma frekansı yüksek ise pil zayıfladıkça problem yaşarsın çünkü yüksek osc değerleri için yüksek voltaj gerekir, bu degerleri datasından görebilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pir-O

Seri diyot bağlamanı tavsiye etmem ben denedim hiç verimli olmuyor pil biraz azalınca devre bir çalışıyor bir çalışmıyor regülatör kullanmak en mantıklısı 1V muhakkak bir yerde harcanacak 7805 olmaz girişinde en az 7 V olması gerekir. 1117 olabilir girişinde 6V olursa çalışır veya lm2575 daha iyi bir çözüm bence.

Klein

LM1117 dropout gerilimi 1-1.2V civarı.
LM2575 0,8-1,5V civarı.
İkisi de iş görmez. daha doğrusu seri diyottan farkı olmaz. hatta daha kötü bile olabilr.

pwm.c

sanırım buck-boost devreleri işini görür. pil 5v altına düşse bile sana 5.5v vermeye belli bir süre devam eder.
örneğin şu devre olabilir. çıkış gerilimini R705 ve R706 oranlarını değiştirerek ayarlayabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-