Robot kol yapımında kullanılacak motor önerisi

Başlatan CeMiL_mktrnk, 18 Aralık 2011, 02:09:38

pisayisi

maxonun servo motoru güzel ama çok pahalı yaa 150 dolar verilmezki buna. Bu paraya birtonluk arabayı havaya kaldıracak motor alınır...
Murat

z

Bu motora birileri para veriyor ki üretiyor adamlar.

Ya RC servo alacak ya da hurdacıları dolaşıp çıkma bir düzenek alacak.

Başka bir çözümü varmı? 3 köfte 5 kuruş olsun isteniyor fakat olmuyor işte.

Birbiri için üretilmemiş dünyanın en iyi motorunu, en iyi redüktörünü en iyi encoderini 150$ ın altına bulsa bile bunları bir araya getirmek ev ortamında imkansıza yakın bir işlem.

Videolarını izlediğimiz robot çalışmalarında kullanılan parçalar RC servo. Sebebi ucuzluğu olmalı. Başka açıklaması varmı?

Bir zamanlar servo controller yapıp satıyordum. Amacım ucuz çin malı motorları pozisyonlama işinde kullanarak sistem maliyetini düşürmekti. Gel gelelim Türkiye'de encoder'a ulaşma maliyeti yüksek.

Sırf bu yüzden kendi sin/cos encoderlarımı ürettim. Fakat istediğim para mekanik işçiliğime değmiyordu. Fiyatı artırırsam da amaçtan sapıyordum.

Servo işi pahalı bir iş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CeMiL_mktrnk

Yalnız maxonmotordaki enkoderler çok pahalı. Bir üstteki mesajımda verdiğim linkteki üründe bulunan pot %5 toleransa sahipmiş, 10 tur ve 3 tur olanları varmış ve değerleri 5k. Lineerliği biraz daha iyi olsaydı keşke. Karasızım acaba onddaki potu mu kullansam enkoder niyetine  ???
Mekatronik Mühendisi/Mechatronic Engineer