Mosfet üstünde fazla voltaj tutuyor (devre bazında problem mi var) ???

Başlatan atansu, 19 Aralık 2011, 18:16:00

atansu

Merhaba Arkadaslar,

asagida vermis oldugum linkte basitce bir mosfeti kullanmak icin devre tasarladim,

Mosfetin Vgs=12V olcak sekilde surdum ( Vgs=8v veya 6v da denedim), besledigim guc kaynagimdan baktigimda 12.5V 1.5A cektigini gozlemlerken, sarj devresine dusen voltaj 10V gibi bir degere dusuyor ve kapaniyor.

Ayni devreyi modellemek icin 10ohm direnc taktim sarj devresi yerine yine mosfetin drain ucunda 3V civari tutuldugunu gordum. irf3205 in datashetini incelesemde ic direncinin 10-12 miliohm mertebesinde olmasina karsin neden 10ohm luk direncte bukadar az volt tutuluyor ??

Mosfetin surulmesi nasil yapilmali bu sekilde bir devrede ??

http://imageshack.us/photo/my-images/259/mosfet.jpg/

Tesekkurler simdiden

pisayisi

dc işaretle sürüldüğü için ek devreler kullanmak gerekmez çizilen devre doğru. sorunsuz çalışması gerekir gerilim düşümü en çok 100mv seviyelerinde kalması lazım. besleme kaynağınız 12.5 voltu pure dc sabit verebiliyor mu. mosfet de ısınma var mı. doğrudan vds gerilimini ölçtünüzmü.fet bozuk olabilir mi? gibi soruları düşünmek lazım.
Murat

My75

Mosfeti pwm ile mi sürüyorsunuz? Anahtarlama direncinin düşük olması sebebi ile pwm ile sürülmesi gerekir aksi takdirde 10 ohm yükte mosfeti yakabilirsiniz..Yani nefes aldırmak gerekir..Ayrıca gate ucununda muhakkak gnd ile pulldown yapılması gerekir,gürültüden etkilenmesin diye..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

atansu

Ben anahtarlama yapmak istemiyorum, sürekli olarak acık kalacak mosfet , sürekli akım akmasını istiyorum.

o yuzden gate direncini yukseltebilirim sorun olmaz fakat benim söylediğim voltaj düşümü neden kaynaklanıyor, başka bi sorun mu var gate i pull down niye yapmalıyım anlamadım, pwm ile sürmek istemiyorum.

Anlattığım devrede neden bukadar voltaj tutyor mosfet üstünde ?? mosfet iletimde iken basitçe drain i toprağa çekip tum voltajı devre üstüne düşürmem gerekmiyor mu ??

teşekkürler

atansu

Alıntı yapılan: pisayisi - 19 Aralık 2011, 19:10:33
dc işaretle sürüldüğü için ek devreler kullanmak gerekmez çizilen devre doğru. sorunsuz çalışması gerekir gerilim düşümü en çok 100mv seviyelerinde kalması lazım. besleme kaynağınız 12.5 voltu pure dc sabit verebiliyor mu. mosfet de ısınma var mı. doğrudan vds gerilimini ölçtünüzmü.fet bozuk olabilir mi? gibi soruları düşünmek lazım.

güç kaynağımda sorun yok, Vgs ve Vds yazdığım voltajları sağlıyor, elimde muadil başka mosfetlerde var aynı ve farklı irf lerden var, denedim aynı problem yine var , her daim mosfetin sürülmesinde benzer sorunu yaşıyorum, direk bu şekilde kullanılmıyor yada yanlış bişeyler var ??

anahtarlama yapmıcam, pwm ile sürmek istemiyorum, sürekli akım akıtmalıyım drainden, gate direncini büyütebilirim, ya mosfet iç direnci sanki 1-2 ohmlar mertebesinde davranıyor anlamadım ??

emrahmrcn

Selam,
Kullandığın IRF3205 katalog değeri olarak 8mili ohm iç dirence sahip. MosFet üzerinden 10A akıtırsan  mosfetin 70C civarında sıcaklığa ulaşmış olur. Vgs geriliminin 10V olduğuna/okuduğuna dikkat et, akım akar iken Vgs voltajını ölç(Birde direnci kaldırıp dene)
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

My75

Siz bence önce mosfet nasıl kullanılır bir öğrenin bence,pwm kullanmak istemiyorum demeyle olmaz bu işler..Frekans ile anahtarlama yapmazsan iç direnci bu kadar düşük bir mosfetle uğraşıp durursun..Seninki bir trafoyu direkt dc voltajla çalıştırmaya benziyor...Ancak düşük akımlarda mosfeti dediğin şekilde kullanabilirsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Pir-O

atansu

Alıntı yapılan: My75 - 20 Aralık 2011, 01:30:38
Siz bence önce mosfet nasıl kullanılır bir öğrenin bence,pwm kullanmak istemiyorum demeyle olmaz bu işler..Frekans ile anahtarlama yapmazsan iç direnci bu kadar düşük bir mosfetle uğraşıp durursun..Seninki bir trafoyu direkt dc voltajla çalıştırmaya benziyor...Ancak düşük akımlarda mosfeti dediğin şekilde kullanabilirsin..

Tamam, tesekkur ediyorum ogrenmek istiyorum, surekli olarak acik olmasini istedigim bi devreyi calistiricam, calisma mantigi olarak Vgs yi uygun voltaj ile surdugum takdirde bukadar voltaj tutmasi pwm ile surulmediginden mi kaynaklanir ??

sadece ornek vererek degil biraz daha izahli aciklarsaniz cok sevinirim, gate i sadece pwm ile surmedigimden mi sirf bu sorun ??

z

Gate voltajini deneme amaciyla 18v yapmayi dene. Hala sorun devam edecekmi?

Mosu PWM kullanmak diye bir sart yok. Surekli on modunda kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

atansu

Alıntı yapılan: Pir-O - 20 Aralık 2011, 02:18:14
Bir de bu şekilde deneyin daha stabil çalışacaktır.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ben burda devreyi basitce izah etmek icin basitlestirip mosfet gateine dusen voltaji gostermistim fakat ben zaten mosfet gate ini irf2101 mosfet surucu ile falan suruyorum yani, olesine gate e voltaj dusurmuyorum.

Bahsettigim devreyi breadboardda her hangi bir tas direnc ve n tip mosla kurup deneyen oldumu ??

tesekkurler

atansu

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Aralık 2011, 10:22:29
Gate voltajini deneme amaciyla 18v yapmayi dene. Hala sorun devam edecekmi?

Mosu PWM kullanmak diye bir sart yok. Surekli on modunda kullanabilirsin.

Gate e 18 volt dusurdum sorun devam ediyor. :s

JKramer

Alıntı yapılan: atansu - 20 Aralık 2011, 10:28:35
Ben burda devreyi basitce izah etmek icin basitlestirip mosfet gateine dusen voltaji gostermistim fakat ben zaten mosfet gate ini irf2101 mosfet surucu ile falan suruyorum yani, olesine gate e voltaj dusurmuyorum.
Bu kadar basitleştirmenize gerek yoktu :). IR2101'i vs. kaldırın, sadece Vgs=12 V olacak şekilde bağlayıp deneyin. Mosfet'te sorun yoksa, gate sürme kısmına geri döneriz.

atansu

Suanda sadece gosterdigiim uzere gate direnci 50 ohm ve Vgs=12V ile surdum ve yuk takili iken yani 10ohm tas direnc ile Vgs olctum ve 11.9V gibi bi gerilim dusuyor, yani Vgs anahtarlamasinda sorun yok . Fakat yine 1 amper akim akiyor devreden olctum, yani 2 ohm bi deren ekstradan olusuyor mosfet uzerinde sanki, yani 10v dusuyor yine 10ohm uzerine ?? Neden mosfet Drain Source uzerinde bukadar fazla direnc gosteriyor, mosfetimin isinmasi falan da soz konusu degil ilk anda olcumu alip cekiyorum zaten guc kaynagindan. :SS

iste devrenin linki.

http://imageshack.us/photo/my-images/862/mosfet2.jpg/

pisayisi

Aslında 10 sene önce bu devrelerle uğraşırdım da şimdi teori pratiğe neden uymuyor inad devreyi bir deniyim hem de 4 ohmluk bir lamba ile;)
Murat