Sosyal sorumluluk projesi kapsamında teker tur sayısı ölçümü...

Başlatan Pyrodigy, 22 Aralık 2011, 11:45:57

Pyrodigy

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Aralık 2011, 14:26:39
Birde tekerleğin ileri yada geri dönmesinin önemi olmamalı.

Eğer araba 100m ileri gitmiş ardından da 100m geri geri gelmişse araba 200 metre mesafe kat etmiş demektir.

Mesafenin negatif değer olması kasların harcadığı gücü geri kazandırmaz. Sandalyeye bağımlı kişi ileri de gitse geri de gitse bu + değer alınmalıdır.

Aksini düşünmek daha çok fiziksel anlamda işe yarar. Burada asıl vurgulanması gereken sandalyeye bağımlı kişinin çektiği eziyetin ön plana çıkartılmasıdır.

Gerçi bu durum iki ayrı değişkende saklanıp göstergede de iki ayrı değer olarak gösterilebilir.
Evet konunun ana teması ile uyuşuyor. Amaç tekerleğe bağımlı bir engelinin nekadar eziyet çektiğini kamuouyna lanse etmek. Bu durumda nekadar ileri veya geri gittiği önemli değil.
Persistance is the name of the game in this business....

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 22 Aralık 2011, 11:45:57
Merhaba arkadaşlar
Omurilik felçlileri derneğinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında prototip olarak seçilmiş bir tekerlekli sandalyeye yerleştirilecek modül ile yol aldığı mesafenin ölçümü yapmak isteniyor, bir tanıdığımız vasıtası ile ricada bulunuldu geri çevirmek olmaz diye düşündüm ama konu hakkında daha önce bir uygulamam olmadığı için değerli yorum, görüş, öneri ve hatta mümkünse proje yardımı rica ediyorum.
Kat edilen mesafenin ölçümü gerekli olduğu ilk gelen bilgi. Teker tur sayısını ölçen picli bir devre tasarımı olabilir, yada aklıma gelen ilk bilgi bu yönde. programcı bir arkadaşım tablet üzerine program yazılımını yapacak, usb portu ile haberleşicek bir devre lazım.
Değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Merhaba,
Böyle bir projeye elimden geldiğince destek olmak isterim.

1- Projenin sensör kısmı için bir tane bisiklet hız göstergesi alıp onun reed röle ve mıknatıs bölmü kullanılabilir.

2- USB den haberleşecek devre için,size kartı ücretsiz olarak gönderebilirim.
     http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-pic-18f2550-usb-uygulama-karti-bootloader-yuklu-51547881/detay

z

Bir diğer konu da sistemde kullanılacak düzeneğin batarya ile besleneceği dolayısı ile son derece enerji tasaruflu bir tasarım yapılması gerektiği. Sandalyeye bağımlı kişiyi pile de bağımlı getirmemek gerekir. Dolayısı ile tasarımında en önde gözetilmesi gereken noktalardan birisi de budur.

Tablet kullanılması doğru bir seçimmi? Engeli olmayan vatandaş yolda yürüken telefonunu kaptırırabiliyorken bir engelli vatandaşın tableti koruyabilmesi ne kadar mümkün?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Pyrodigy

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Aralık 2011, 14:57:34
Bir diğer konu da sistemde kullanılacak düzeneğin batarya ile besleneceği dolayısı ile son derece enerji tasaruflu bir tasarım yapılması gerektiği. Sandalyeye bağımlı kişiyi pile de bağımlı getirmemek gerekir. Dolayısı ile tasarımında en önde gözetilmesi gereken noktalardan birisi de budur.

Tablet kullanılması doğru bir seçimmi? Engeli olmayan vatandaş yolda yürüken telefonunu kaptırırabiliyorken bir engelli vatandaşın tableti koruyabilmesi ne kadar mümkün?
Bülent hocam sanırım gerçeğe en yakın olacak şekilde düşündünüz ancak bu bir prototip sandalye olacak bu sandalyeyi normal engelli olmayan bir bireye verilip yaşadığı zorluklar gözlemlenip kaydedilecek. İşinin donanım kısmı mesafe ölçümüyle alakalı ancak çok kapsamlı bir proje olduğunu biliyorum.Donanımsal bilgiler bir yazılıma aktarılacak. Bu yazılımın içeriğini bilmiyorum ancak kişi profili ve daha bir çok profil ile web sitesinde anlık sergilenmesi, video kaydetme özelliği ile yaşadığı zorlukların an ve an kaydedilip sergilenmesi...vs bir çok fonksiyon var. Detaylarını yakında öğrenip paylaşacağım. Bu arada bu prototip tekerlekli sandalyeyi dernek verecekmiş, üzerinde yakın çekimler yapıp ölçülendireceğim.
Not: Eğer reed röle veya benzer sensör 5 volt ile çalışıyorsa enerji direkt tabletin usb portundan alınabilir, tabii tüm devrenin 100-120 ma geçmeyecek güç tüketmesi gerekli.Eğer olmazsa bir ufak kuru pil sandalyeye bağlanabilir.
Saygılarımla

demket

Alıntı yapılan: elektronik - 22 Aralık 2011, 13:44:32
iki tane sensör kullanırsan tekerleğin ileri geri  dönüşünü ayrı ayrı ölçebilirsin.

Nasıl olacak?

Bence üç sensör gerekir.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: cenkun - 22 Aralık 2011, 14:33:15

Merhaba,
Böyle bir projeye elimden geldiğince destek olmak isterim.

1- Projenin sensör kısmı için bir tane bisiklet hız göstergesi alıp onun reed röle ve mıknatıs bölmü kullanılabilir.

2- USB den haberleşecek devre için,size kartı ücretsiz olarak gönderebilirim.
     http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-pic-18f2550-usb-uygulama-karti-bootloader-yuklu-51547881/detay
Cenkun ilgine ve alakana teşekkür ederim. Ayrıca duyarlı davranışın için ayrıca kutlarım.
1- Düşünceler o yönde. Sanırım bunu gibi bir tasarım olacak.
2- Tek bir kart üzerinde tüm modüllerin yer alması daha sağlıklı olur, ancak usb konusunda takıldığım yerde danışmak isterim, zira kartının resmini inceledim USB gömülü PIC hiç kullanmadım, malum ASM ile biyere kadar:) USB konusunda takıldığım yerde bilgine başvururum.
Saygılar

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 22 Aralık 2011, 15:52:17
Cenkun ilgine ve alakana teşekkür ederim. Ayrıca duyarlı davranışın için ayrıca kutlarım.
1- Düşünceler o yönde. Sanırım bunu gibi bir tasarım olacak.
2- Tek bir kart üzerinde tüm modüllerin yer alması daha sağlıklı olur, ancak usb konusunda takıldığım yerde danışmak isterim, zira kartının resmini inceledim USB gömülü PIC hiç kullanmadım, malum ASM ile biyere kadar:) USB konusunda takıldığım yerde bilgine başvururum.
Saygılar

Ben teşekkür ederim. Böyle projelere kendi çapımızda bir katkımız olabiliyorsa ne mutlu bize.

USB belki karmaşık bir yapıya sahip görülebilir ama hazır kodlar üzerinde çalışınca çok basit. Programlama konusunda elimden geldiğincede yardımcı olmaya çalışırım.

tekosis

Benim kanaatim "basit olan iyidir". Arkadaşların da dediği gibi bir -yada çözünürlük arttırmak için birden fazla- mıknatıs ve bir reed röle ile işinizi görecek, sudan, tozdan, çamurdan, kızılötesi ışınlardan, sarsıntıdan etkilenmeyecek sistemi kararlı ve ucuz bir şekilde yapabilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

cicjoe

Hocam ben de 2 sensorden yanayim ama ileri geri gitmesinin kontrolu icin degil. tekerlegin 180 derecelik taraflarina yerlestirilmesi ile, tekerin tam tur atmasinin kontrolu bence yapilmali. yoksa kullanici kisa mesafelerle tekeri ileri geri hareket ettirirse, devre her tamamlandiginda tekerlek 1 tur donmus sayar. bu da bence yaniltici olabilir. ozellikle ev icinde kisa araliklarla ileri ve geri hareketlerin cok olacagini dusunuyorum. ancak 2 sensor ile yapilirsa, ayni reed switch 2 kere sinyal gonderdiginde ihmal edilerek, hata azaltilabilir sanki.

gumush

Hall effect sensorleri ile sanirim basari ile yapilabilir sanirim . Tekerlek uzerine ne kadar cok miknatis konursa hesap detayi o kadar artmis olur.  Boylece tekerlek kismi icin guc kullanimi olmadan tasarlanmis olur.
Bisikletler icin bu isi yapan ekonomik urunler var. Yeni bir tasarim olmasi gerekmiyor ise onlarda kullanilabilir.
Cateye ve Sigma bu konuda bilinen markalar.
http://s.dealextreme.com/search/bike+speedometer

Buradaki urunler icinde tekerlek boyutu ayarlanabilir bir model secilirse rahatlikla entegre edilmis olur. Enerji tuketimleri az oldugundan pil degistirme sorunuda minimum olacaktir.

Hikmet Gumus  izmir

smartcard

Bende kendi adıma bu projeyi nerede yapıyosunuz bilmiyorum ama Ankarada (Kızılay veya Yakın çevre) olursa bende proje tasarımında olmasada protip öncesi ve sonrası yardımda ücretsiz yardımda bulunabilirim.