Sosyal sorumluluk projesi kapsamında teker tur sayısı ölçümü...

Başlatan Pyrodigy, 22 Aralık 2011, 11:45:57

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar
Omurilik felçlileri derneğinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında prototip olarak seçilmiş bir tekerlekli sandalyeye yerleştirilecek modül ile yol aldığı mesafenin ölçümü yapmak isteniyor, bir tanıdığımız vasıtası ile ricada bulunuldu geri çevirmek olmaz diye düşündüm ama konu hakkında daha önce bir uygulamam olmadığı için değerli yorum, görüş, öneri ve hatta mümkünse proje yardımı rica ediyorum.
Kat edilen mesafenin ölçümü gerekli olduğu ilk gelen bilgi. Teker tur sayısını ölçen picli bir devre tasarımı olabilir, yada aklıma gelen ilk bilgi bu yönde. programcı bir arkadaşım tablet üzerine program yazılımını yapacak, usb portu ile haberleşicek bir devre lazım.
Değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla
Persistance is the name of the game in this business....

vsalma

Bilim teknik dergisinde şöyle bir proje yayınlanmıştı. Ufak modifikasyonla tur sayısı - mesafe içinde kullanılabilir bence.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/31.htm

ramazotti

CNY70 ile yapilmis fan hizini ve devrini olcen devreler vardi onlara bakilabilir.Hatta uzun zaman once kurmustum bu devreyi bulabilirsem sizinle paylasirim.

Su anda sizin icin buldugum bir devre degistirilerek kullanilabilir.
http://antrak.org.tr/index.php?Itemid=85&id=707&option=com_content&task=view

pisayisi

tübitakta yayınlanan proje oldukça ideal şema kodlar herşey hazır. üstelik reed role bulamazsanız bir milyoncularda pilli pencere alarmları var ya onların içinde role ve karşılığı olan mıknatıs çıkıyor.
Murat

Pyrodigy

Acaba tekerlekli sandalyenin tekerleğine ve onu rahatça görecek sabit bir karşılığına bir sensör takılsa ve her tur geçiş esnasında sensörden geçtiğinde bir tur olarak algılasa ve PIC ile tekerleğin çevresi kadar değeri hesaplayıp bilgisayara göndermesi mantıklı bir projemi?
Mantıklı ise Bu sensörler ne olabilir? Böyle hazır bir entegre varmıdır? En azından algılama sürecinden sonra bilgiyi arayüzlerle göndermek kolay.
Saygılarımla

Pyrodigy

Alıntı yapılan: pisayisi - 22 Aralık 2011, 13:03:31
tübitakta yayınlanan proje oldukça ideal şema kodlar herşey hazır. üstelik reed role bulamazsanız bir milyoncularda pilli pencere alarmları var ya onların içinde role ve karşılığı olan mıknatıs çıkıyor.
Hocam Mesajı geç algıladım ever düşündüğüm projeye benzerlik gösteriyor. Bu dökümanı detaylı inceleyeceğim.

demket

GSM şirketlerinin sinyal takibi (kapalı mekanda) ve GPS sinyalleri (açık alanda) ile bu iş rahatlıkla yapılır. Tekerlekten ölçümde geri gidiş mesafesi sorun teşkil eder mi? (çok fazla geri gidiliyormu bilmiyorum). Eğer ederse reed röle ve cny çok mantıklı olmaz.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: demket - 22 Aralık 2011, 13:18:09
GSM şirketlerinin sinyal takibi (kapalı mekanda) ve GPS sinyalleri (açık alanda) ile bu iş rahatlıkla yapılır. Tekerlekten ölçümde geri gidiş mesafesi sorun teşkil eder mi? (çok fazla geri gidiliyormu bilmiyorum). Eğer ederse reed röle ve cny çok mantıklı olmaz.
Omurilik felçlilerinin günlük hayatta nekadar zorluk çektiklerini göstermek amacıyla felçli olmayan insanları tekerlekli sandalye ile belli bir mesafe gitmeleri istenicek haliyle gidecekleri meafe kısıtlı olduğu için halka yaşadıkları zorlukları göstermek ve ilgi çekmeyi hedefliyorlar.
Kaldırımdan veya buna benzer bir yerden geçerken geri gitme olayı olabilir. Böylece yanlış bir analiz olabilir.
GPS modülü bu işi dahada karmaşık hale getirmezmi? enlem boylam vs hesaplanıp buna göre analiz kasmazmı?

z

Söz konusu sandalyenin tekerleğinin yakın çekim fotosu olursa daha oturaklı önerilerde bulunabiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

iki tane sensör kullanırsan tekerleğin ileri geri  dönüşünü ayrı ayrı ölçebilirsin.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Aralık 2011, 13:44:03
Söz konusu sandalyenin tekerleğinin yakın çekim fotosu olursa daha oturaklı önerilerde bulunabiliriz.
Bülent hocam henüz bugün konuşuldu bu konu, henüz projelendirme aşamasında bilgileri toparladıktan sonra görüşüp bir sandalye alırım detaylı fotoğraflama vs. onlar kolay.
Alıntı yapılan: elektronik - 22 Aralık 2011, 13:44:32
iki tane sensör kullanırsan tekerleğin ileri geri  dönüşünü ayrı ayrı ölçebilirsin.
Geri gitme olayını henüz sordum cevap bekliyorum, kanımca geri gitme olayı mesafeye ilave olsun diyebilirler. Çünkü deneklere alın bu sandalyeyle gidebildiğiniz kadar ilerleyin bakalım diyecekler.
Yinede geri vites olayı açık kapı.

pisayisi

reed  sensor ile geri gidilen mesafeler de toplam mesafeye katılarak ölçülür. gps ile bu işi halletmek konum takibi amaç olmadığı için ve kapalı alanlarda alınan mesafeler de fazla olabileceğinden pratik olmaz doğru sonuçlar vermez.
Murat

z

Geri gitmede sorun yok. Tek sensör yerine çift sensörle kolayca çözülür o kısım.

Bu projede sandalyeye öyle bir sensör yerleşimi yapılmalıki, bir yere çarptıydı, çamur sıçradıydı, tozlandıydı, su döküldüydü sorun olmamalı. Eğer profesyonel bir iş isteniyorsa bu konu önemli.

Ayrıca sensörü takmak için tekerlek vs sökmek de gerekmemeli.

Satın alım yapılmadan önce mevcut seçenekleri fotoğraflamakta fayda var. Eğer tekerlek merkezi ile cant arasında bisiklet tekerleklerinde olduğu gibi tel çubuklar varsa sanki daha kolay olur gibi.

Fotoları görmekde çok büyük fayda var.

pisayisi

herbir geri gidiş anı azami bir tekerlek çevresi kadar yanılma  payı ile toplam alınan mesafe ölçümünde kullanılabilir. iki sensör gerekmez reed role kolayca monte edilir mıknatıs hareket halindeki tekerleğe monte edilcek role ise karşılık gelecek şekilde uygun herhangi bir noktaya...çamur yağmur soğuk gibi durumlardan da etkilenmez.
Murat

z

Birde tekerleğin ileri yada geri dönmesinin önemi olmamalı.

Eğer araba 100m ileri gitmiş ardından da 100m geri geri gelmişse araba 200 metre mesafe kat etmiş demektir.

Mesafenin negatif değer olması kasların harcadığı gücü geri kazandırmaz. Sandalyeye bağımlı kişi ileri de gitse geri de gitse bu + değer alınmalıdır.

Aksini düşünmek daha çok fiziksel anlamda işe yarar. Burada asıl vurgulanması gereken sandalyeye bağımlı kişinin çektiği eziyetin ön plana çıkartılmasıdır.

Gerçi bu durum iki ayrı değişkende saklanıp göstergede de iki ayrı değer olarak gösterilebilir.