VREF voltajını yazılım içerisinde üretme, referans olarak kullanma ?

Başlatan Yuunus, 22 Aralık 2011, 22:32:54

Yuunus

Merhaba, ADC için dışardan alacağım referans voltajını kodlarla yazılım içerisinde üretmem ve referans olarak kullanmam mümkünmü acaba? ...neden mi buna ihtiyaç duyuyorsunuz derseniz; ADC sınırı aştığında farklı bir referansa geçip tekrar okuma yapmam gerekiyor. İnşallah anlatabilmişimdir.

justice_for_all

hangi voltaj degerlerinde olcum yapmayi dusunuyosunuz?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

haydarpasamikro

microchip in 31019a nolu referans dökümanda dahili voltaj referans birimini incelersen 3.59volta kadar değişik adımlarda referans gerilim elde edebilirsin der. Tabi 5v pic beslemesinde. Tam olarak kaç voltluk referansa ihtiyaç duyuyorsunuz?
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

Karahan

haydarpasamikro

VR3:VR0
VREF
VRR = 1 VRR = 0
0000 0.00 V 1.25 V
0001 0.21 V 1.41 V
0010 0.42 V 1.56 V
0011 0.63 V 1.72 V
0100 0.83 V 1.88 V
0101 1.04 V 2.03 V
0110 1.25 V 2.19 V
0111 1.46 V 2.34 V
1000 1.67 V 2.50 V
1001 1.88 V 2.66 V
1010 2.08 V 2.81 V
1011 2.29 V 2.97 V
1100 2.50 V 3.13 V
1101 2.71 V 3.28 V
1110 2.92 V 3.44 V
1111 3.13 V 3.59 V

sayfa-2 tablo 19.2
31019a.pdf
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

Karahan

Teşekkür ederim ama kastettiğim bu değildi sonuçta bu çözüm decoder mantığıyla dışardan referans sağlıyor...benim aradığım yazılımsal olarak içerden bir referans alabilirmiyim onu sormuştum.

pisayisi

yazılımsal olarak içerdem ref voltaj ayarlamak hem kullanılagelen hemde pratikte uygulaması olan bir durum değil. örneğin 3.3 volt beslemeli bir mikroişlemcide harici ref voltaj lar olmadan bu gerilim değerini aşabilcek ref değerler üretilebilmesi analog ve sayısal olarak ta mümkün değil. ADC birimini bir analog çevre birimi gibi algılamak lazım.
Bu sorun adc girişinde opamplı bir kuvvetlendirici olacak. ref değer aşıldığında kuvvetlendiricinin kazanç katsayısının değiştirelebildiği dijital potansiyometre ile istenen bir üst ölçüm aralığı için uygun olabilcek direnç değeri seri protokolle bu dirence yüklenecek. uygun olan kazanç katsayısını yazılımla hesaplatacak ve dijital potasiyometreye göndereceksiniz.Bu şekilde çok geniş bir alanda saturasyon olmadan ölçüm yapılabilir.
Murat

Seckin ALAN

Alıntı yapılan: digiman - 22 Aralık 2011, 22:32:54
Merhaba, ADC için dışardan alacağım referans voltajını kodlarla yazılım içerisinde üretmem ve referans olarak kullanmam mümkünmü acaba? ...neden mi buna ihtiyaç duyuyorsunuz derseniz; ADC sınırı aştığında farklı bir referansa geçip tekrar okuma yapmam gerekiyor. İnşallah anlatabilmişimdir.
analog multiplexer işinizi görür mü ?
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

z

Alıntı yapılan: digiman - 22 Aralık 2011, 22:32:54

Avometrelerdeki gibi auto range islemi yapmak istiyorsun fakat bunun yolu bahsettigin gibi değil.
ADC girisine gerilim bolucu (zayiflatici koyarsin) ve duruma gore amplifikator koyacaksin.

Ornegin, ADC 0..5v araligini olcebiliyorsa,

sen

0..500mv
0..5v
0..50v
0..500v kademeleri olusturmak istiyorsan;

PIC den mesela 4 tane digital cikis cikacak. PICin girisine kazanci ayarlanabilir opampli bir devre kuracaksin.
1. cikisi on edince opamp x10 kazancli devreye donusecek. Boylece 0..500mV araligini olcebileceksin.
1. cikisi off yapip 2. cikisi on yaparsa opampli devre birim kazancla calismaya baslayacak.
2. cikisi off yapip 3. cikisi on yaparsa opampli devre 1/10 kazancla calismaya baslayacak.
3. cikisi off yapip 4. cikisi on yaparsa opampli devre 1/100 kazancla calismaya baslayacak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

bunalmış, ben gerilim bölücülerle uğraşmayayım diye böyle bir çözüm aramıştım ama sanırım olmuyor. şu anda metal film dirençlerle deneme yapıyorum problem yok...cevaplar için teşekkür ederim hayırlı cumalar herkese.

Klein

opamp vs. uğraşmak istemiyorsan PGA kullanabilirsin.
Elinin altında hazır bulunan malzemelerle mi yapmak istiyorsun?

Yuunus

sonuç aldıktaan sonra ne ile yaptığımın önemli değil fakat klasik devre elemanları ile çalışmak daha çok işime geliyor. pga dan kastınız katlayıcı sanırım...hiç kendisiyle çalışmak kısmet olmadı ama temin edebilirsem deneme yaparım, sağlıklı çalışan bir pga öneriniz varmı, voltaj hata toleransı ne kadar?

fahri-

Hardware pwm çıkışını ayarlı dc kaynak olarak kullanabilirsiniz referans olarak.

SERRO EFE

Farklı yere konu açmak istemedim.

1 volt sabit çıkış alabileceğim voltaj referans entegresine ihtiyacım var. Minimum giriş voltajım 3 volt
tl431 baktım simulasyonda 1.04 volt aldım kullananlar tl431 için ne der. Farklı önerileri olan varmıdır. Adetli bi proje olacak sırf adc referansından başım ağrısın istemiyorum.

Yuunus

fahri pwm sinyali ile pek kararlı olmuyor. sol kulağımı sağ elimle gösterir gibi