tantal kondansatorün muadili

Başlatan gambit1244, 23 Aralık 2011, 17:33:09

gambit1244

merhaba arkadaşlar oyuncagımın alıcı devresindeki "s 227j " isimli sarı paketli turuncu kutup çizgili smd kondansator yandı elimde aynı değerin 10v olanı vardı taktım calıstı ama düzgün çalışmıyor bunu aradım aynısını ama bulamadım ne yapmam gerekir sizce muadili varmıdır
elektronik haberleşme gayet düzgün pwm sinyalde dogru geliyor fakat anı sağ sol yapınca devre güç sağlayamıyor tıkanıyor.. acaba başka birşey bozulmuş olabilirmi saygılarımı sunarım yardımınıza muhtacım
iyi günler...
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Kabil ATICI

Kondansatörler pek yanan bir eleman değildir. Yanmaları için çok yüksek bir gerilim gerekir aslında yanmadan ziyede yalıtkan katmanların delinip iletkenlerin kısa devre olmasından kaynaklanan iletkenlerin erimesidir. (genellikle patlaması) Bazı tip kondansatörlerde (kutuplu) ters gerilim uygulanması kondansatörün patlamasına sebep olabilir.

Eğer böyle bir durum varsa başka bir sorun vardır veya oluşmasına neden olmuştur.

Kullanılan kondansatörün gerilimi sınır değerin altında olmadığı sürece gerilim sorun olmaz,
ambar7

z

Anlaşılan tantal kondansatör yakmamışsın hiç.

Tantal kapsitörler barut gibi yanıyor hatta fişek gibi yanarak fırlıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: bunalmis - 23 Aralık 2011, 19:29:56

Benim belalım elektrolitik kondansatörler. Nadirende olsa  ters takıp patlatırım. Onun haricindeki kondansatörlerde hiç sorunum olmadı. Uygun bir zaman aralığında tantal kondansatör patlatma simülasyonu yapmaya çalışırım.
ambar7

necati

Tantalyum kondansatorler parelel direçleri çok büyük oldugu için
uzun süreli zaman devrelerinde kullanilir dı.20-30yıl önce(22uf+4M7)
Tantalyum kondansatorler seri direçleri çok küçük oldugu için de
beslemeye parelel kullanilir.
Tantal kondansatorlü devreler beli bir süre çalıştırıldıktan sonra
uzun süre( 6ay 1sene)tekrar voltaj verdiğiniz de bazılarının kısa
devre oldugunu gözlemledim.
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

gambit1244

Alıntı yapılan: bunalmis - 23 Aralık 2011, 19:29:56

:D hocam aynen fişek gibi patlıyor
fışşşşşşşşşşşşş diye bi ses geldi bi baktım ince plastik kutuyu delmiş kutunun dışından kondansatoru goruyorum :D
kondansatorde komür gibi olmuş

sistemde ubec yani regülator kullanıyorum mosfetli regülatorum 5 v cıkış veriyor nasıl olurda yanar anlamadım

asıl bilmek istediğim.. aynı değerde elektrolikit cap. işimi gormedi aynı tantal olandan bulup birebir taksam etki edermi çalışırmı
karakteristikleri farklımıdir yani bunların sice
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

z

Tantal kapasitor elektrolitik kapasiteden bazi farkliliklar gosterir.

Onem sirasina gore silarlarsak

Elektrolitiklerde oldugu gibi zamanla deger kaybetmezler,
Elektrolitiklerden daha dusuk ESR degerine sahiptir,
Boyutlari daha kucuktur.

Senin uygulamanda patlayan kapasitorun tantal secilmesinin sebebi muhtemelen 3.maddedir.

bymrz

Alıntı yapılan: bunalmis - 24 Aralık 2011, 13:31:24
Tantal kapasitor elektrolitik kapasiteden bazi farkliliklar gosterir.

Onem sirasina gore silarlarsak

Elektrolitiklerde oldugu gibi zamanla deger kaybetmezler,
Elektrolitiklerden daha dusuk ESR degerine sahiptir,
Boyutlari daha kucuktur.

Senin uygulamanda patlayan kapasitorun tantal secilmesinin sebebi muhtemelen 3.maddedir.

Bir de yüksek frekanslar için daha uygundu sanırım... Özellikle switch mode sistemlerde...

z

OG

Voltaj aşımına çok duyarlıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gambit1244

Alıntı yapılan: bunalmis - 24 Aralık 2011, 13:31:24

hocam ozaman aynı özellikte taktıgım elektrolikit kondansator de neden düzgün calısmaz
devreden güç çekince devre saçmalıyor devrenin voltajı düşiyor
yinede cevaplar için teşekkürler saygılar

z

Belki tek arizalanan kapasitor degildir.

gambit1244

doğru diyorsunuz bitane smd transistor var onu çıkartıp bakayım en iyisi.
çünki mikrodenetleyici sağlam data alış verişini güzelce yapıyor gerekirse herşeyini değiştiririm baştan sona deneyip size bilgi vericem hocam teşekkürler