Flowcode ile aşağı yukarı hem negatif hem pozitif sayici programı!!

Başlatan 41AFU52, 23 Aralık 2011, 17:37:14

41AFU52

Arkadaşlar Flowcode V4 kullanarak program yazıyorum..Şu anda sayıcı yapıyorum ancak bir yerde takıldım ve saatlerdir çözemedim..Benim sorunum şu aşağı-yukarı sayici ancak negatif sayılar da dahil..Mesela şöyle açıklayabilirim: İki adet butonla(aşağı ve yukarı), 4*7 segmentin 3 displayini kullanarak -50 ve 50 arası sayıcı programı yazmaya çalışıyorum..Normal sayici yapıyorum pozitif sayılarda ancak negatife inemiyorum..Sıfırdan aşagıya -01,-02,-03.. olacak şekilde 3.displayde eksi işareti olacak..Acele yardıma ihtiyacım var..Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim:)

Kabil ATICI

Kullandığın programlama dilini bilmesemde,
1 ekranı sürmek için ne kullanıyorsun. Eğer 4 giriş 7 çıkış (4511veya 7447 gibi )ekran sürücü kullanıyorsan bu senin için bir sorun olur. Çünkü bunlarda " -" karakteri yoktur. Doğrudan işlemci

sayma işlemini 10'luk sayı sisteminde yapıyorsan işin kolay. Eksi için bir tane bit veya bayt ata.Negatif doğru sayıyorsan sıfırdan sonra bu bite veya bayta değer ata. Eksi işaretinin gösterimini de bu bit veya bayta göre yap.

16'lık sayı sistemini kullanıyorsan aynı şekilde kendi atadığın eksi biti ve bayt işlemine göre sayma yap.

mesela
.
.
.
02
01
00
01  (eksi biti)
02 (eksi biti)
03 (eksi biti)
.
.
.
eksi bitin varsa ekranın g parçasını yak, eksi yoksa ekranın g parçasını söndür.
ambar7

muhittin_kaplan

41AFU52

resmini ekleyebileceğim gibi küçük değil..ama flowcode dosyasını yollayayım, hem ordan daha rahat anlaşılır bence..
https://rapidshare.com/#!download|948tl2|4242151321|Flowcode1.fcf|14|R~0|0|0|RapidPro expired. (34fa3175)

muhittin_kaplan

41AFU52

hocam da sen de flowcode yoksa flowcode ile ilgili nasıl yardımcı olacaksın anlamadım :-\
resim halinde yollasam bile nasıl çalıştıgını görmeden, ne yapılması gerektiğini anlayamazsın ki..sonuçta kodlar makroların içinde..

muhittin_kaplan

Flov code dediğin program Akış diyagramından kodları oluşturmuormu. bize nasıl kod yazıyorlarsa sende akış diyagramını koy ki biz de anlamaya çalışalım.

OptimusPrime

hatırladığım kadarıyla flowcode da işaretli sayılar yok idi. dolayısı ile senin displayi süren makroda negatif sayı kabul etmiyordur...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

41AFU52

muhittin_kaplan:
akış diyagramının resimlerini koyarım sorun değil de anlamadığım 1.si akış diyagramında kullanmış oldugum hesaplamalarım var mesela, onları göremezsin.. 2.olarak da program çalışıyo zaten ilave edilmesi ya da değiştirilmesi gereken yerler var, programın çalışmasını görmeden hatayı nasıl anlayıp çözeceksin, o kadar kolay mı bu iş anlamadım kusura bakma..Eğer anlarım diyorsan yarın gunduz sana resimlerini çekip yollarım, şu anda saat geç oldu da biraz:)
OptimusPrime:
işaretli negatif sayılar değil zaten benim yapmaya çalıştıgım, sadece negatif sayılarda -01,-02,-03; pozitif sayılarda 001,002,003 şeklinde sayacak..yani negatif sayılar için sadece en anlamlı displayin G ledini yakmam yeterli, mantık olarak da ters pozitife göre ters çalışacak..Yani aşagı tuşuna bastıgımda pozitifte yukarı basmışım gibi yukarı sayacak (-01 den -02 ye geçmesi gibi), yukarı bastıgımda da negatife göre aşagı sayacak (-02 den -01 e geçmesi gibi)..Kısaca aşagı ve yukarı tuş kombinasyonları bi anlamda ters mantıkla çalışacak pozitife göre..Yaptıgım flowcode şemasını incelediysen pozitiften negatife geçmede sorun yok onu hallettim yani 000 dan sonra aşagı tuşuna bastıgımda -01, -02 şelinde sayıyor ancak takıldıgım yer şu: negatiften pozitife geçerken şaşırıyor..anladığım kadarıyla eski döngüye tekrar geri dönmem lazım ama flowcode'da nasıl yapacagımı henuz çözemedim..

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

-

hanifi kaya