FPGA ile görüntü işleme

Başlatan yamak, 24 Aralık 2011, 02:18:55

electronious

yani satır satır mı işleniyor? Gerçi her 3 satır için 20 ns gecikme olsa toplamda 2ms gecikme olur.

Peki veriyi nasıl çeviriyoruz bitlere? Yani 0-255 bir piksel verisini nasıl 8 bitlik bir veri olarak alıyoruz?

pic365

Pikseller sürekli akış halindedir. 3 satırı alıp işleyeyim, daha sonra diğer 3 satırı alırım diye düşünmeyin. Benim 3 satırı RAM'de tutmamın sebebi 3x3'lük filtre için 3 farklı satırdaki piksellere ihtiyacımın olması. Örneğin 3x3'lük ortalama alan bir filtre 5 cycle'da sonucu hesaplıyorsa tüm frame'in gecikmesi yine 5 cycle olur. Tabii aslında böyle bir filtre ilk satır gelirken değil ikinci satır gelirken sonuç üretmeye başlayacağı için 1 satırlık gecikmeniz de var.

Görüntüyü hangi kaynaktan alacağınızı bilmediğim için bitlere nasıl çevireceğinizi de bilemem. Gerçi benim yazdığım modüllere görüntü grafik kartından geldiği için zaten herhangi bir çeviriye ihtiyacım olmadı. Bilgisayardan vs. nasıl görüntü aktarılır bilmiyorum.

kralsam

Alıntı yapılan: kakalive - 31 Aralık 2011, 00:58:59
FPGA'in içerisinde genelde bir video karesinin tamamı tutulmaz. Örneğin 3x3'lük bir filtreniz varsa görüntünün 2 veya 3 satırını tutarsınız sadece. Devrenizin alanı çözünürlükten çok filtrelerinizin ne kadar karmaşık olduğuna bağlı. Spartan-6'nın en küçük modelinde (XC6SLX4) 2400 LUT var. Bu kaynakla FULL HD görüntüyü bile arka arkaya birkaç filtreden geçirebilirsiniz.
Arkadaşın da dediği gibi FPGA büyüklüğünden ziyade tasarım şekline bağlı bir işlem. Vestel LCD lerde Spartan 6 kullanıyor ve bunlar üzerinde inanılmaz görüntü işleme algoritmaları koşturulabiliyor. Fakat şeyle birşey söyleyeyim görüntüyü  daha rahat işleme açısından (Algoritma karmaşık ise) External (Dışarıdan) RAM kullanabilirsin. Örneğin bir Frame tutup işlemi yaparsın.

Görüntü gelme kısmını ele alacak olursak bu işlem için genelde analog elde ettiğimiz görüntüyü Dijital formata çevirmemiz gerekiyor. Dediğin o 8 ,10, 16 bit vs. gibi işlemleri o chipler otomatik olarak senin tercihine göre yapıyor.

Örnek olarak Altera DE2 ve DE2-115 seri eğitim bordlarında bu chipler mevcut. Bilgine...

electronious

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bu işe yeni başladığım iiçin saçma sorular soruyor olabilirim, beni mazur görün :)

kralsam

Estağfurullah,yardımcı olabildiysek ne mutlu hocam. Bizde benzer şekilde öğrendik.. :)