Embarcadero C++ Builder için öneriler

Başlatan ErsinErce, 26 Aralık 2011, 05:33:53

ErsinErce

Etrafta hep Borland serisi için örnekler dökümanlar bulunmakta fakat doğru düzgün yeni versiyonu için kaynak bulamadım,
C++ bilgim yok denecek seviyede sadece bilgisayar bölümündeki arkadaşların notlarından gördüğüm birkaç birşey biliyorum
Güzel anlatıma sahip, işin görsel varsa donanım (USB vs) kısımlarına da giren kitap vb kaynak önerilerinizi bekliyorum

@gerbay hocam özellikle sizden yol göstermenizi rica ediyorum, kanıma girdiniz =)

Üst Makamlardan Rica: C++ Builder diye Programlama dilleri altına ayrı bir bölüm açabilir misiniz? Bu bölümde Visual C++ ile C++ Builder konularını seçmek zor oluyor

yamak

Gerbay hocam Qt hakkında söyleyeceğiniz bişey var mı. Staj yaptığım şirkette Qt kullanıyolardı ve çok da övüyolardı. Ben de c++ öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Qt yi önerir misiniz yani?Bir de croos compile yapma özelliği de varmış.Beagle board alma hayallerim var orda da işe yarar diye düşündüm.

ErsinErce

Sorun değil hocam, akşam bekliyor olacağım
C++ Builder XE2'i kurmuştum yalnız, hep son çıkan versiyonları kullanma gibi bir takıntım var malesef, bunun üzerinden gidersem içim çok rahat edecek =)
Bir de C++ Builder'ın android, linux, ipad, windows... üzerine program oluşturabildiği yazıyor, wxWidgets den farkı nedir?
linux yokmuş =/

ErsinErce

Anladım hocam, kaynaklar için de teşekkürler, biraz bunu kurcalayım baktım olmuyor 6.0 versiyonunu yüklerim artık
ayrıca C++'ın derinliklerine inebileceğimiz kitap vb kaynak tavsiyesi isteyeceğim sizden
bir de bu tarz component ya da haberleşmek isteyeceğimiz bir port için dll oluşturmayı gösteren kaynak varsa çok güzel olur =)

çok şey istiyorum başlangıç için biliyorum ama şimdi kaba taslak kafamda nasıl yapılabileceğini oturtup sonra detaylarına inmek istiyorum.

aslında amacım windows'tan çok Cortex-A8 gibi işletim sistemi çalıştırabilen çekirdekler üzerinden programlar çalıştırmak ama
zorda kalmadıkça farklı farklı program kullanmayı pek istemiyorum, bu wxWidgets kafamı biraz karıştırdı şu an
sisteme Android yükleyip C++ Builder ile programlarımı oluştursam yoksa Linux'u da kapsayacak bir C++ derleyicisine mi ağırlık versem ???

Michael Barr 'ın Programming Embedded Systems in C and C++ diye bir kitabını buldum netten, bir yandan ARM'lar için C++ nasıl kullanabiliriz ona da bakmaya çalışıyorum, bakalım sonum ne olacak =)

ErsinErce

sağolun hocam ikisini de indirdim, güncel C++ Builder için firma kendi sitesinde Developer's Guide'ı açmış ama pdf şeklinde indirmeyi beceremedim

Güncel C++Builder Developer's Guide
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/en/C%2B%2BBuilder_Developer%27s_Guide

-------------

Yalnız şimdi farkettim, bahsedilen platformlar eklentilerle çalıştırılıyor, 64bit için kod üretme imkanı da yok
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/en/Supported_Target_Platforms

JKramer

Güncel C++Builder Developer's Guide altında verdiğiniz siteyi sayenizde yeni farkettim :), teşekkür ederim. Ben programın altında getting started mı ne bir link var, help dosyası gibi, oradan bakıyordum ama ya kod kullanımı/örneği gibi birçok şey eksik ya da bununla ilgili bir bilgi henüz yok diyordu. Bu siteye kabaca baktım, süper gibi.