Biraz Int Osc. ler hakkında konuşalım.

Başlatan EMG81, 26 Aralık 2011, 15:43:23

EMG81

Merhaba,

Artık Yeni nesil işlemcilerin içerisine Mhz ler boyutunda osilatör yerleştiriyorlar. Örneğin benim seçtiğim bir işlemci içerisinde 8Mhz int osc mevcut. Aynı şekilde PLL ler ve Scaler lar ile 31Khz ile 96 Mhz arası çok esnek bir şekilde çarpılıp bölünebilmekte. (Not Int Osc. RC değildir)

Böyle olanaklar altında işlemciye Ext. Osc bağlamak ne derece mantıklı olur? yada tam tersi. Ne derece mantıksız olur?

Bu başlık altında Yeni nesil Int Osclerin artılarını ve Eksilerini konuşalım.

JKramer

Int. Osc.'ü RC olmayan işlemciye (mikrodenetleyici?) bir örnek verebilir misiniz, kataloğunu incelemek istiyorum.

OG

Gördüğüm en iyi değer %1, quartz ile kıyaslanırsa çok kötü bir değer.
- Factory calibrated to ± 1%, typical
16F1826
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

EMG81

High-Precision Internal Oscillator (±0.15% typ.)

Bu rakam sizce nasıl? Sizi ve bizi tatmin eder mi ?  ::)

Erol YILMAZ

http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/39931b.pdf

İlk sayfada dahili osc için ilginç bir açıklama yapmışlar, 0.15 % gibi...

demek ki düzeliyor birşeyler.

ayhani

Güzel bir konu! Hassas işlemlerde dahili osilatör iyi olmaz diye genel geçer bir bilgimiz var, ama ne kadar hassas?

Geçenlerde bir devrede ilk defa 16f628'in msclr ve osc uçlarını giriş çıkış kullandım. Yani picte besleme hariç tüm portları giriş-çıkış kullandım pek bir hoşuma gitti.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ayhani - 26 Aralık 2011, 23:32:35
Güzel bir konu! Hassas işlemlerde dahili osilatör iyi olmaz diye genel geçer bir bilgimiz var, ama ne kadar hassas?

Geçenlerde bir devrede ilk defa 16f628'in msclr ve osc uçlarını giriş çıkış kullandım. Yani picte besleme hariç tüm portları giriş-çıkış kullandım pek bir hoşuma gitti.

4-5 senedir belki hiç xtal ve osc kullanmadım...

OG

Alıntı yapılan: EMG81 - 26 Aralık 2011, 17:02:58
High-Precision Internal Oscillator (±0.15% typ.)

Bu rakam sizce nasıl? Sizi ve bizi tatmin eder mi ?  ::)

Çok iyi bir değer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.