Bu malzemeyi tanıyan bilen var mı ?

Başlatan yildizelektronik, 26 Aralık 2011, 16:55:08

yildizelektronik

Arkadaşlar merhaba,

Bir telsizin bataryasının içerisinde böyle bir devreye rastladım. Aşağıda gördğünüz devrede beyaz olan malzemeyi tanıyan yada tahmin edebilecek bir arkadaş var mı ?
Kartın arızası telsizden akım çekmeye başlandığı zaman voltaj çöküyor ve telsiz kapanıyor. Telsizi normal güç kaynağından beslediğim zaman hiçbir sorun yok. Batarya bloğunun içerisindeki piller sağlam. Bir fikir verebilecek olan var mı?

İyi çalışmalar.

K46

Resimden küçük olduğundan pek bişey anlaşılmıyor ama, Ptc gillerden birşey olabilir. Bataryaların şarj sırasında aşırı ısınmasına karşı devreyi açmak için kullanılıyor bu tip malzemeler. Malzeme özelliğini kaybedip, ısınma olmadan direncini yükseltince de bu tip arızalara sebep olabiliyor, seri bağlı ise, kısa devre edip deneyin.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

yildizelektronik

Aslında devre batarya bloğunun içerisindeki özel bir plastik bölmede duruyor. Sıcaklık atıyorum 60 derece bile olsa o muhafazanın içerisine sıcaklık etki etmez diye düşünüyorum. Aslında en alt resimde  sol üst köşede kısa devre yapılan bir yer var. Daha önce burada diyot varmış çıkıştan voltaj görülmediği için bozuk diyotu çıkarıp kısadevre yapmışlar. Acaba ordan mı kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Sdttn

Sıcaklıkla ilgili muhtemelen.
Parçaladığım notebook pilinde de görmüştüm bundan.

K46

Bu tip malzemeler ya sıcaklıkla alakalıdır, ya da çekilen akımla.
Piller ısınmadığı halde veya aşırı akım çekilmediği halde bu malzeme özelliğini kaybettiği için devreyi açıyor olabilir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Sdttn

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 26 Aralık 2011, 16:55:08

Kartın arızası telsizden akım çekmeye başlandığı zaman voltaj çöküyor ve telsiz kapanıyor. Telsizi normal güç kaynağından beslediğim zaman hiçbir sorun yok. Batarya bloğunun içerisindeki piller sağlam. Bir fikir verebilecek olan var mı?

Pil'in koruma devresi akımı kesiyor olabilir. Koruma devresi bozuk olabilir yada telsiz anormal şekilde yüksek akım istiyor.

Edit:
Parça "termal protector" olarak geçiyor.
Ütülerde de kullanılıyor.
Akım yoluna seri şekilde bağlı olması gerekiyor. Multimetre ile kontrol edermisiniz normalde kapalı olması lazım?

http://www.alibaba.com/product-gs/480755981/battery_thermal_protector_for_battery_pack.html

yildizelektronik

Alıntı yapılan: Sdttn - 26 Aralık 2011, 18:39:55
Pil'in koruma devresi akımı kesiyor olabilir. Koruma devresi bozuk olabilir yada telsiz anormal şekilde yüksek akım istiyor.

Edit:
Parça "termal protector" olarak geçiyor.
Ütülerde de kullanılıyor.
Akım yoluna seri şekilde bağlı olması gerekiyor. Multimetre ile kontrol edermisiniz normalde kapalı olması lazım?

http://www.alibaba.com/product-gs/480755981/battery_thermal_protector_for_battery_pack.html

Merhaba,

Telsizi güç kaynağından beslediğim zaman standby konumda 40-50mA arası akım çekiyor, konuşmak için gönderme düğmesine bastığım zaman ise 250mA civarında bir akım çekiyor. Bataryada ise beklemede çalışıyor ama gönderme tuşuna bastığım anda voltaj çöküyor ve kapanıp açılıyor. Yarın malzemeyi tekrardan ölçerim olmazsa o bölgeyi kısadevre yapıp birde öyle deneme yaparım.

Sdttn

Pilin kimyası nedir? Kaç hücreli? Kaç volt?

yildizelektronik

Hocam batarya bloğunun içerisinde pil yuvaları mevcut. 6 adet Varta marka 1.2v AA  2700mA Ni-Mh şarjlı pil var. Toplamda 7.2V yapıyor.

Sdttn

Belki pillerin bir ve ya birkaçı sorunlu?
Pillerin sağlam olduğuna emin misiniz? Pillerin gerilimini yükteyken (300-400mA) ölçtünüz mü?

yildizelektronik

Alıntı yapılan: Sdttn - 26 Aralık 2011, 20:23:29
Belki pillerin bir ve ya birkaçı sorunlu?
Pillerin sağlam olduğuna emin misiniz? Pillerin gerilimini yükteyken (300-400mA) ölçtünüz mü?

Hocam ilk olarak pillere güvenmedim bende. Daha sonra sıfır şarjlı pil aldım GP marka. Şirkete geldim hepsini akşama kadar şarj ettim tekrardan taktım ama yine aynı şekilde voltaj çöküyor. 40-50mA civarında sorun yok ancak yük bindiği anda voltaj çöküyor.

tayyar

Buna benzer bir şeyi nokia 3510 bataryasının içerisinden çıkartmıştım. termostat gibi çalışıyordu. Normalde kapalı iki kontak, elemanı çakmak ile hafif ısıtınca içinden "çıt" sesi geliyor ve kontakları açıyordu.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Sdttn

Adaptor jackı anahtarlı orada orun olabilir mi?
Bir de devre üzerinde elemanlar var kabaca devre şemsını çıkrtabilir misiniz.

yildizelektronik

Alıntı yapılan: tayyar - 27 Aralık 2011, 16:22:09
Buna benzer bir şeyi nokia 3510 bataryasının içerisinden çıkartmıştım. termostat gibi çalışıyordu. Normalde kapalı iki kontak, elemanı çakmak ile hafif ısıtınca içinden "çıt" sesi geliyor ve kontakları açıyordu.

Hocam haklısınız malzemeyi biraz ısıttığım zaman içerisinden çıt diye bir ses geliyor ve soğuduktan sonra tekrardan kontakları bırakıyor. Arızaya gelince malzemelerin hepsini tek tek ölçtüm hepsi sağlam. Galiba daha önce bozuk olan diyotu çıkarıp kısadevre yapmışlar o bölgeyi, sorun ordan kaynaklanıyor olabilir gibi. Şu an için devreyi iptal edip batarya ile kontaklar arasına kablo çekip kısadevre yaptım. Şu an için kullanılıyor sorun yok ama şarj esnasında sorun çıkartabilir.

ErsinErce

bu malzeme sadece sıcaklık değil akımı da kontrol ediyor, PPTC (Polymeric Positive Temperature Coefficient) olarak geçiyor
ya da daha basit söylemiyle Resettable Fuse (Resetlenebilir Sigorta)

yeni gördüm konuyu, bizi niye bu kada uğraştırdın demeyin =)